DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Ubywa polskich zakonnic

Ubywa polskich zakonnic
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Liczba powołań do żeńskich instytutów zakonnych w zeszłym roku wzrosła, choć ogólna liczba zakonnic dalej się zmniejsza. W Polsce żyje obecnie 19 tysięcy sióstr należących do 101 zgromadzeń.


Według danych na koniec roku 2013 w Polsce żyje 17849 zakonnic po ślubach wieczystych, 888 po ślubach czasowych, 262 nowicjuszki i 247 postulantek. W krajach misyjnych życie zakonne prowadzi 587 zakonnic, na Wschodzie 397, w innych 1165 – co daje liczbę 2149 sióstr.


Zakonnice najczęściej pracują jako nauczycielki (2664) i katechetki (2160). Prowadzą 453 szkoły i przedszkola,90 świetlic, 65 internatów, 55 domów dziecka i 210 domów opieki. Siostry prowadzą też dziewięć wydawnictw i opiekują się 21 oknami życia.


Problemem pozostaje niska liczba kandydatek do życia zakonnego, co przynosi spadek ogólnej liczby zakonnic. W ciągu ostatnich dwóch dekad liczebność zgromadzeń żeńskich spadła o 20 procent. W roku 2013 zgłosiło się 247 postulantek, o 20 więcej niż w roku 2012.Źródło: „Rzeczpospolita”

mat


DATA: 2014-01-30 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Sonia. Na Zachodzie zakonnice przestały klękać do Komunii Świętej i wymarły. Takie nie są potrzebne katolikom. Ich miejsce z powodzeniem zajmują związki i stowarzyszenia socjalne na czele których stoją panny bądź panie z organizacji, które w swoim prawie mają żelazny zakaz klękania do modlitwy. Nawiasem mówiąc posoborowie zniszczyło klauzulę sumienia przystępowania do Komunii Świętej w zakonach. Przystępują wszystkie czy mogą czy nie mogą na stojąco. Te kandydatki które wyżej sobie cenią Boski dar sumienia i postawę klęczącą są usuwane. Profeski wieczyste cierpią i są gettem w gettcie. Kleryków usiłujących zachować postawę klęcząca usuwa się bądź poddaje zastraszeniu oraz jak ma to miejsce w Warszawie wysyła się do protestanckich psychologów.Wiem że może w Polsce zachowały się jakieś wyjątki.Katolikom rzymskim w Polsce nie są potrzebne nonszalanckie gesty zakonnic wobec Komunii Świętej.
ponad 6 lat temu / Leo
 
Niech dalej tańcują gum gum style ...
ponad 6 lat temu / Jacek
 
@Leo Chyba klękanie do komunii nie zwiększy liczby powołań, a Polskę niedługo czeka ta sama sytuacja co na Zachodzie - wymieranie zakonów żeńskich. Dlaczego tak się dzieje?
ponad 6 lat temu / Sonia
 
Błagam niech pozwolą w domach formacyjnych klękać kandydatkom do Komunii Świętej. Po co komu zakonnica depcząca pod sznurek posłuszeństwa obyczaj katolicki i narodowy.
ponad 6 lat temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.