DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Ubój rytualny będzie jednak dozwolony w Polsce

Ubój rytualny będzie jednak dozwolony w Polsce

Choć ustawa o ochronie zwierząt nakazuje ogłuszanie zwierząt przed wykrwawieniem, rozporządzenie ministra rolnictwa zalegalizowało w 2004 roku praktyki rytualnego uboju. Jak się jednak okazuje, już niedługo wjedzie w życie unijne rozporządzenie dopuszczające takie praktyki.

 

W 2002 roku z ustawy o ochronie zwierząt zniknął przepis czyniący wyjątek od nakazu ogłuszania zwierząt przed ich wykrwawieniem. Polski przemysł mięsny, korzystający z eksportu do krajów arabskich, stanął przed problemem, który minister rolnictwa rozwiązał rozporządzeniem pisząc, że obowiązku nie stosuje się w przypadku uboju prowadzonego „zgodnie z obyczajami religijnymi zarejestrowanych związków wyznaniowych”. Takie rozwiązanie natychmiast oprotestowali obrońcy praw zwierząt, zarzucając decyzji sprzeczność z ustawą.

 

W środę rozporządzenie stało się przedmiotem pracy Komisji Ustawodawczej. Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk przekonywała, że takie rozwiązanie pozostaje spójne z konstytucją gwarantującą wolność wyznania, Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych. Zakaz rytualnego uboju naruszałby prawnie chronione swobody wyznania i sumienia.


Jak dodała, już niedługo w życie wejdzie też rozporządzenie unijne z 2009 roku, które dopuszcza ubój zgodny z wymaganiami religijnymi pod warunkiem, że odbywa się on w rzeźni. Jak poinformowali urzędnicy, rząd przygotowuje już nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która uwzględniać będzie unijne prawo.

 

W Polsce blisko dwadzieścia ubojni prowadzi tego rodzaju praktyki, oferując mięso z uboju rytualnego. Wyznawcy islamu oraz ortodoksyjni żydzi jedzą tylko niektóre części zwierząt, reszta trafia do normalnej dystrybucji.


Obrońcy zwierząt argumentują, że w tej sytuacji takie produkty powinny być odpowiednio oznaczane, by umożliwiać konsumentom świadome wybory.

 

 

Źródło: euroislam.pl

mat


DATA: 2012-10-25 11:58
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I dobrze, niech sprzedają arabom, imigrantow na zachodzie. Niech sie bogacą ludzie. Obrońcy zwierząt to straszna oszołomeria...
ponad 8 lat temu / Pragmatyk
 
Wchodzimy w epokę absurdu.
ponad 8 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.