DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Ubek skazany za aresztowanie czterech żołnierzy podziemia

Ubek skazany za aresztowanie czterech żołnierzy podziemia
Fot. podziemiezbrojne.blox.pl

Sąd Rejonowy w Legionowie skazał na dwa lata więzienia Józefa O., byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej. Prokuratura IPN oskarżyła go o bezprawne aresztowanie w roku 1952 i znęcanie się nad czwórką żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego.

 

Zarzut przedstawiony przez prokuraturę Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dotyczył popełnienia zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości. Były funkcjonariusz UB znęcał się fizycznie  i psychicznie nad aresztowanymi żołnierzami podziemia, by uzyskać ich zeznania o pożądanej przez UB treści. Skazany ubek w czasie wielokrotnych przesłuchań, przeprowadzanych także w nocy, stosował przemoc i kierował groźby wobec osadzonych.

 

Przypomnijmy iż Józef O., jako funkcjonariusz komunistycznej bezpieki, zachowywał się w wyjątkowo bestialski sposób. Przesłuchiwał zatrzymanych w nocy, wyzywał ich i im groził. Z materiału zebranego przez IPN wynika, że także raził prądem, bił drucianą i gumową linką, kawałkiem gumy, pięściami i pistoletem. Jakby tego było mało, wiązał ręce i nogi w tzw. kij, wkładając pod kolana lufę karabinu, a następnie okładał zatrzymanego metalowym hakiem. Szczuł też osadzonych psem. Zatrzymanych zamykał w karcerze oraz w nieoświetlonej, nieogrzewanej, pozbawionej jakiegokolwiek wyposażenia, malutkiej celi pod schodami. Nie podawał aresztowanym żadnych posiłków i napoi. Ponadto przez sześć dni i nocy zmuszał ich do siedzenia na krześle – nie pozwalając na zmianę pozycji. Za te przestępstwa, w innym procesie Józef. O został już skazany na 3 lata więzienia. 

 

  

Adam Białous


DATA: 2018-06-19 22:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za niski wyrok. Dlaczego? Kto wydał taki wyrok?
8 miesięcy temu / Preczzube
 
2 lata ale żałosna kara dla takiego ubeka:-( Się wysilili z takim wyrokiem:-(Nawet szkoda to komentować.
9 miesięcy temu / Aneta
 
Dwa lata za zbrodnię przeciwko ludzkości (zapewne niejedyną w jego karierze). To ma być żart?
9 miesięcy temu / Norman
 
Żądam śledztw w sprawie bansktersów, oraz pracowników administracji samorządowej i państwowej w PL w latach 2000-2015 którzy prześladowali i nadal prześladują obywateli i działają w ogóle przeciw interesowi Narodu i Polski, jednocześnie bogacąc się prywatnie!!!. Działania takie miały miejsce na przykład w Otwocku.
9 miesięcy temu / Poszko Dowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.