DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Dossier: Czarna legenda Inkwizycji

Rafał A. Krzycki

U źródeł rebelii


Herezja towarzyszy chrześcijaństwu praktycznie od początku jego istnienia. Jednakowoż od drugiej połowy XX wieku starano się usunąć ów termin z języka debaty teologicznej nie eksponując niezgodności z oficjalną doktryną Kościoła katolickiego różnych odłamów religii chrześcijańskiej. Sam termin nie mógł jednak i nie zniknął całkowicie, a w ostatnim czasie pojawia przy okazji niektórych dyscyplinujących dokumentów Stolicy Apostolskiej. Dlatego też warto wskazać, czym jest herezja i dlaczego na przestrzeni wieków Kościół tak zdecydowanie walczył z różnymi jej odłamami. 

Słowo „herezja” – w języku łacińskim (haeresis) i starożytnej grece (αἵρεσις) oznaczające wybór czy selekcję – stosowane było jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa. Określano tym terminem szkoły filozoficzne funkcjonujące poza głównym nurtem uprawiania nauki. Jednakże główne znaczenie terminu „herezja” wiąże się z chrześcijaństwem i ściśle się do niego odnosi (w innych religiach zdarzają się odstępstwa od doktryny, lecz posiadają one inny wymiar teologiczny, inne skutki społeczne, stąd nadaje się im inne znaczenie i wagę). Herezji sensu stricto nie spotyka się raczej w Starym Testamencie – choćby z powodu braku wypracowanej spójnej wykładni doktrynalnej. Dopiero Nowy Testament przynosi wzmianki o różnego rodzaju koteriach czy zwolennikach odmiennej wykładni religijnej (Dz 5, 17 i 15, 5; 1 Kor 11, 19; 2 P 2, 1).
Przez herezję rozumie się odstępstwo od powszechnie uznanej przez Magisterium Kościoła doktryny. Odstępstwo to dotyczyć może zarówno interpretacji Pisma Świętego, dogmatów, orzeczeń soborów powszechnych, jak i uznanych przez Kościół autorytetów (na przykład Ojców Kościoła).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.