DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Dossier: Czarna legenda Inkwizycji

Rafał A. Krzycki

U źródeł rebelii


Herezja towarzyszy chrześcijaństwu praktycznie od początku jego istnienia. Jednakowoż od drugiej połowy XX wieku starano się usunąć ów termin z języka debaty teologicznej nie eksponując niezgodności z oficjalną doktryną Kościoła katolickiego różnych odłamów religii chrześcijańskiej. Sam termin nie mógł jednak i nie zniknął całkowicie, a w ostatnim czasie pojawia przy okazji niektórych dyscyplinujących dokumentów Stolicy Apostolskiej. Dlatego też warto wskazać, czym jest herezja i dlaczego na przestrzeni wieków Kościół tak zdecydowanie walczył z różnymi jej odłamami. 

Słowo „herezja” – w języku łacińskim (haeresis) i starożytnej grece (αἵρεσις) oznaczające wybór czy selekcję – stosowane było jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa. Określano tym terminem szkoły filozoficzne funkcjonujące poza głównym nurtem uprawiania nauki. Jednakże główne znaczenie terminu „herezja” wiąże się z chrześcijaństwem i ściśle się do niego odnosi (w innych religiach zdarzają się odstępstwa od doktryny, lecz posiadają one inny wymiar teologiczny, inne skutki społeczne, stąd nadaje się im inne znaczenie i wagę). Herezji sensu stricto nie spotyka się raczej w Starym Testamencie – choćby z powodu braku wypracowanej spójnej wykładni doktrynalnej. Dopiero Nowy Testament przynosi wzmianki o różnego rodzaju koteriach czy zwolennikach odmiennej wykładni religijnej (Dz 5, 17 i 15, 5; 1 Kor 11, 19; 2 P 2, 1).
Przez herezję rozumie się odstępstwo od powszechnie uznanej przez Magisterium Kościoła doktryny. Odstępstwo to dotyczyć może zarówno interpretacji Pisma Świętego, dogmatów, orzeczeń soborów powszechnych, jak i uznanych przez Kościół autorytetów (na przykład Ojców Kościoła).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki kwartalnik „China heute” powołujący się na różne źródła podaje, że Kościół katolicki w Chinach liczy ok. 10 mln wiernych. Posługę biskupią w Państwie Środka wykonuje 100 biskupów, natomiast Mszę świętą może dla wiernych odprawiać prawie 3,7 tys. kapłanów.

 
 

Dwaj obywatele Bangladeszu oraz jeden mieszkaniec Iraku nielegalnie przedostali się do Polski, ukryci na naczepie ciężarowego samochodu. Mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy policji, którzy przekazali ich pobliskiej jednostce straży granicznej. Imigranci deklarowali chęć przedostania się do jednego z krajów Europy Zachodniej.

 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.