DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   TEMAT NUMERU: SARMACJA - ZAGUBIONE DZIEDZICTWO

Rozmowa z profesorem Stefanem Nieznanowskim

U źródeł kultury narodu


Czym był, a może wciąż jest, polski sarmatyzm?

– Sarmatyzm uważa się za rodzaj ideologii, boję się użyć słowa narodowej, bo w tamtych czasach pojęcie narodu było nieprecyzyjne i niezbyt jasno sformułowane, jednak w naszych dotychczasowych sądach historycznych sarmatyzm określało się mianem zjawiska specyficznie polskiego. Tymczasem, przyglądając się badaniom francuskim czy hiszpańskim, odkrywamy, że na przełomie XVI i XVII wieku, zachodzą tam podobne procesy. Pamiętajmy, że na przełomie XVI i XVII wieku rozpadła się uniwersalna Europa. Średniowieczny uniwersalizm miał wyznaniowe korzenie, w wieku XVI polegał na wspólnocie elit europejskich, posługujących się tym samym, łacińskim językiem w kulturze, natomiast na przełomie XVI i XVII wieku owa wspólnota uległa rozpadowi, dając początek procesom kształtowania się kultur narodowych w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

W Polsce przedmiot kpin stanowi siedemnastowieczny ksiądz Wojciech Dębołęcki, autor poematu Wywód jedynowładztwa państwa świata, w którym głosi on, że pierwsi rodzice w raju mówili po polsku, a wszystkie języki powstały z popsowania języka polskiego. Mało kto zwraca uwagę, że identyczne tezy padały we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii – to tamtejszymi językami mieli mówić pierwsi rodzice. Rzecz jest zrozumiała, bo rodzące się nowe struktury i wspólnoty poszukiwały zakorzenienia w przeszłości.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 
 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 160 sób zginęło, a prawie 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 

 

O godzinie 8.00 czasu lokalnego na Ukrainie otwarto lokale wyborcze i oficjalnie rozpoczęto II turę wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.