DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Beata Górecka

U Zamoyskich w Kozłówce


Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce w województwie lubelskim – od roku 1944 Muzeum Zamoyskich – należy do nielicznych na terenie Polski, a nawet Europy, dawnych siedzib rodowych, w których zachowało się autentyczne i niemal kompletne wyposażenie. Pełen przepychu barokowy pałac o eleganckich, bogato zdobionych wnętrzach, otoczony wspaniałym ogrodem i parkiem przyciąga rzesze odwiedzających, którzy na długo pozostają pod wrażeniem tego niezwykłego miejsca.

Otoczona sosnowo dębowymi lasami Kozłówka od wieków wchodziła w skład wielkich dóbr ziemskich sięgających niemal Lublina. Od lat sześćdziesiątych XVII wieku istniał w tej miejscowości dwór, jak dotąd jednak nie udało się ustalić jego dokładnego położenia.

Zasadniczy trzon obecnego kompleksu pałacowo ogrodowego powstał w roku 1742, wkrótce po ślubie wojewody chełmińskiego Michała Bielińskiego z Teklą Pepłowską, która wniosła mu w posagu dobra kozłowieckie. Młody małżonek zgodnie z panującą ówcześnie modą zlecił wybudowanie reprezentacyjnej, piętrowej budowli, nakrytej mansardowym dachem, stanowiącej centrum rozległej kompozycji. Od zachodu prowadziła do pałacu szeroka wysadzana drzewami aleja, z której wjeżdżało się na reprezentacyjny dziedziniec otoczony po obu stronach budynkami gospodarczymi: stajnią, wozownią i dwiema parterowymi kordegardami, oraz od południa oficyną kuchenną. Od wschodu rozciągał się regularny ogród w stylu francuskim. Przypuszcza się, że autorami całego założenia byli...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 
 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 160 sób zginęło, a prawie 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 

 

O godzinie 8.00 czasu lokalnego na Ukrainie otwarto lokale wyborcze i oficjalnie rozpoczęto II turę wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.