DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Beata Górecka

U Zamoyskich w Kozłówce


Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce w województwie lubelskim – od roku 1944 Muzeum Zamoyskich – należy do nielicznych na terenie Polski, a nawet Europy, dawnych siedzib rodowych, w których zachowało się autentyczne i niemal kompletne wyposażenie. Pełen przepychu barokowy pałac o eleganckich, bogato zdobionych wnętrzach, otoczony wspaniałym ogrodem i parkiem przyciąga rzesze odwiedzających, którzy na długo pozostają pod wrażeniem tego niezwykłego miejsca.

Otoczona sosnowo dębowymi lasami Kozłówka od wieków wchodziła w skład wielkich dóbr ziemskich sięgających niemal Lublina. Od lat sześćdziesiątych XVII wieku istniał w tej miejscowości dwór, jak dotąd jednak nie udało się ustalić jego dokładnego położenia.

Zasadniczy trzon obecnego kompleksu pałacowo ogrodowego powstał w roku 1742, wkrótce po ślubie wojewody chełmińskiego Michała Bielińskiego z Teklą Pepłowską, która wniosła mu w posagu dobra kozłowieckie. Młody małżonek zgodnie z panującą ówcześnie modą zlecił wybudowanie reprezentacyjnej, piętrowej budowli, nakrytej mansardowym dachem, stanowiącej centrum rozległej kompozycji. Od zachodu prowadziła do pałacu szeroka wysadzana drzewami aleja, z której wjeżdżało się na reprezentacyjny dziedziniec otoczony po obu stronach budynkami gospodarczymi: stajnią, wozownią i dwiema parterowymi kordegardami, oraz od południa oficyną kuchenną. Od wschodu rozciągał się regularny ogród w stylu francuskim. Przypuszcza się, że autorami całego założenia byli...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Komisja Europejska chce się spotkać z przedstawicielami polskich władz w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej – poinformowało RMF FM. Pismo w tej sprawie zostało wysłane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 
 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

„Uzdrowienie sytuacji w Kościele w związku z nadużyciami seksualnymi kapłanów – wymaga czegoś więcej niż skruchy” – pisze ks. Jerry Pokorsky. Kapłan z Arlington, księgowy z wykształcenia i zarazem teolog moralny, założyciel dwóch organizacji - CREDO i Adormeus, przekonuje że właśnie teraz biskupi mogą przywrócić „normalność” w Kościele, odrzucając wszelkie błędy liturgiczne, formacyjne i katechetyczne, które wdarły się po Soborze Watykańskim II.

 

Straszenie nas Polexitem przez liberalnych komentatorów nie ma większego sensu. Przecież Europa zmienia się dynamicznie na naszych oczach krocząc najprawdopodobniej w kierunku upadku. Czy wyjdziemy z niej, czy ona wyjdzie z nas i czy pomożemy jej w tym z nowym partnerem, tym razem już nie brytyjskim, a włoskim?

 

Kwestia kwot migrantów we Francji obecnie stała się jedną z najważniejszych wskutek „debaty narodowej”, zainicjowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona gwałtownie tracącego poparcie społeczne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.