DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

U Maryi - Hetmanki i Twórczyni świętego zwycięstwa

U Maryi - Hetmanki i Twórczyni świętego zwycięstwa
Marek Maruszak / FORUM

60 lat temu, trzy stulecia po Ślubach Lwowskich Jana Kazimierza, Maryja - nasza Monarchini, ponownie odbierała hołd od Polskiego Narodu. Tekst królewskich Ślubów został odnowiony przez Prymasa Polski, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który ostatecznie – więziony przez komunistów w Komańczy - nie mógł osobiście złożyć Czarnej Madonnie hołdu na Jasnej Górze.  

 

- Królowo Polski! Odnawiamy dziś Śluby przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemyW  Twoje dłonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twego i wszystko, co miłujemy w Bogu –  tak rozpoczął Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego ks. biskup Michał Klepacz, który przybył do częstochowskiego sanktuarium w zastępstwie Księdza Prymasa. Za nim słowa te powtarzała ponadmilionowa rzesza obecnych tam wiernych, pełnych wiary w szczególną moc słodkiej Monarchini, która zawsze jest gotowa przyjść nam z pomocą.

 

Ona przecież była z nami podczas Potopu Szwedzkiego – odpędziła protestanckiego najeźdźcę. Ona pomogła przetrwać rozbiory, a później zmusić do odwrotu Bolszewików w 1920 roku. Maryja nie pozwoliła nam stracić duszy podczas okupacji hitlerowskiej, a później - komunistycznej. Także teraz możemy być pewni, że będzie naszą Tarczą podczas inwazji nowego, bezbożnego barbarzyństwa, którego widmo gdzieś nad Polską majaczy. Matka Boża jest bowiem naszą Królową po wsze czasy.

 

Zaiste, dopóki będziemy wierni Matce Najświętszej, tak długo możemy uważać się za dziedziców tysiącletnich dziejów naszej katolickiej Ojczyzny. Pamiętajmy przy tym o niezwykle ważnych słowach, wypowiedzianych przed siedemdziesięcioma laty przez ówczesnego Prymasa Polski, ks. kard. Augusta Hlonda: Polska jest Narodem Wybranym Najświętszej Maryi Panny. Mieli tego świadomość nasi przodkowie już od początku istnienia polskiej państwowości. Daje temu wyraz choćby nasz pierwotny hymn narodowy Bogurodzica, który przez całe wieki rozbrzmiewał w ważnych chwilach życia religijnego, społeczno-politycznego, a nawet rodzinnego Polaków.

Polacy z dawien dawna byli bowiem przekonani, iż Maryja-Bogurodzica jest naszą Panią, Orędowniczką, Pośredniczką, Pocieszycielką, Matką, Królową. Najwidoczniej świadomość tę miał także Ojciec Święty Pius XII. Świadczy o tym specjalny list z 8 grudnia 1955, który Papież zaadresował do Prymasa Wyszyńskiego i całego Episkopatu Polski. Oto jego obszerne fragmenty:


Królowa, uwielbiona Pani była od najodleglejszych czasów otaczana tak subtelnym ze strony Polaków kultem, że nie znajdzie się chyba równego. Matka Boża, Matka ludzi, będąca zarówno potężną, jak i wspaniałomyślnie dobrą, przychodziła łaskawie, w obliczu żywej pobożności swych umiłowanych dzieci, z częstą dla nich pomocą, i to w sposób tym bardziej oczywisty, im groźniejsze były niebezpieczeństwa, w których się znajdowali.

W wieku XVII ziemię polską najechali obcy (Szwedzi), wśród których liczbą i duchem agresji wyróżniali się protestanccy reformatorzy. Po łatwym zdobyciu Warszawy i Krakowa, ostatnim szańcem waszej wolności stała się Jasna Góra koło Częstochowy. W tych ciężkich chwilach przeor klasztoru – Augustyn Kordecki, nie stracił ducha i ufając w pomoc Boga i Matki Jego Najświętszej, nakłonił obrońców do tego, by stawili najbardziej zacięty opór. W ostatecznym wyniku, wraz z nagłą zmianą na lepsze całej sytuacji, Ojczyzna wasza odzyskała szczęśliwie utraconą wolność. Wtedy to Jan Kazimierz obrał Dziewicę Maryję Panią swych ziem i proklamował Ją Królową Polski.

Z kolei nasz Poprzednik Pius XI na wasze prośby, ustanowił święto Błogosławionej Dziewicy Królowej Polski, które obchodzone jest 3 maja każdego roku.

Fakty te dowodzą cudownie, że Matka Boża jest zawsze gotowa ratować naród Polski we wszystkich jego bolesnych kolejach losu…

W opłakania godnych warunkach życia znajdują się narody, w których kardynałowie, biskupi, kapłani wtrącani są do więzienia  i gnieciona jest wolność Kościoła kajdanami różnorodnych ciężarów.

Polacy! Spadkobiercy cnót praojców, nie bądźcie chwiejnymi wśród bałwanów rozszalałej burzy. Abyście się stali wolnymi od wszelkiego niepokoju, trzeba, byście zwrócili oczy wasze, z nowym żarem pobożności, do Bogurodzicy, Królowej, która jest Hetmanką i Twórczynią świętego zwycięstwa. 

 

Z godnie z zaleceniem Piusa XII, 26 sierpnia 1956 roku ponad milion Polaków, zgromadzonych wokół Jasnej Góry, zwróciło swe oczy i serca do Bogurodzicy, Królowej, która jest Hetmanką i Twórczynią świętego zwycięstwa. Pójdźmy za ich przykładem!


BB

 


DATA: 2016-08-27 08:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za rozbiory, jak i za na za najazd szwedzki jestesmy w duzej czesci sami odpowiedzialni, nie robmy z siebie ofiar. Przkupstwo i zdrada, prywata, wiec nie mowmy o sobie jak o narodzie meczennikow w wykonaniu przez okrutnych sasiadow. Sami do tego doprowadzilismy,czyniac Rzeczpospolita posmiewiskiem narodow. To bardzo przykre, ale niestey prawdziwe.
ponad 1 rok temu / leszek
 
Zaraz najechali... Sami nas Szwedow zaprosiliscie i jeszcze macie pretensje. Zgraja z was sprzedawczykow i zdrajcow. Najpierw wystawiliscie do wiatru Jana Kazimierza a potem milosciwie wam panujacego Karla X Gustava. I potem po rowni pochylej jak sierpem rzucil w nicosc. Nikt nierzadem nie stoi... Warto to sobie i dzisiaj przypomniec.
ponad 1 rok temu / Faszysta
 
Do Atanazy, dokładnie!
ponad 1 rok temu / Krzyżowiec
 
W ramionach Matki człowiek zawsze jest bezpieczny. W ramionach Maryi jest nie tylko jest bezpieczny, ale nie zginie i dojdzie do Królestwa Bożego. Dlatego polecam w tych ostatecznych czasach zwierzyć się całkowicie Maryi, według Św. Ludwika Maria Grignion de Montfort (o czym mówił ustawicznie podczas marcowych Rekolekcji na Jasnej Górze Ks. Piotr Glas - polecam posłuchać w internecie, jest ich 13 części). Każdy kto zawierzy się Maryi ma pewność, że dotrze do Nieba, bo Maryja go tam zaprowadzi i nie da mu zginąć. Polecam przeczytać w internecie : "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Nsjświętszej Maryi Panny" - który jest przygotowaniem do zawierzenia i następnie uczynić zawierzenie się Maryi. To jedyna pewna droga do Nieba jak mówi Ks. Glas za Św. Ludwikiem i jak pisze w Traktacie. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / Atanazy
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.