DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze
fot. Sacud / commons.wikimedia.org, licencja cc

Kolejne tysiące pielgrzymów docierają do Jasnej Góry. 9-dniowe rekolekcje w drodze zakończyła dzisiaj jubileuszowa, 30. Piesza Pielgrzymka Sandomierska, w sanktuarium modlili się również uczestnicy Rajdu Motocyklowego od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie w Zakopanem.


Pielgrzymów witał u szczytu Jasnej Góry bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz diecezji sandomierskiej podkreślił, że „wędrówka do Tronu Królowej Polski, choć czasy się zmieniają, wciąż służy przede wszystkim wewnętrznemu umocnieniu”. Bp Nitkiewicz apelował do pielgrzymów: „Troszczmy się o naszą wiarę. W natłoku różnych obowiązków nie ma czasu na to, aby postawić sobie najważniejsze pytania, dlatego pielgrzymka otwiera przed nami nową perspektywę. Jestem więc przekonany, że będzie służyła nam wszystkim, naszym rodzinom i tym, których spotykamy na naszej drodze”.


W ciągu 9 dni wędrówki ponad dwa tysiące pielgrzymów rozważało w drodze słowa: „Z Maryją mocni wiarą”. Na Jasnej Górze modlili się uczestnicy Rajdu Motocyklowego od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie w Zakopanem. Matce Bożej powierzało siebie i swoje rodziny 41 miłośników jednośladów.

Przed południem wędrówkę zakończyli też uczestnicy 31. Pieszej Pielgrzymki Zielonogórsko-Gorzowskiej, w tym roku w grupie podążało 1,2 tys. pielgrzymów. Z nią tradycyjnie do Sanktuarium przybyli uczestnicy Nauczycielskich Warsztatów w Drodze. W tym roku w grupie wędrowało 60 pedagogów na czele z Małgorzatą Irchą, kierownikiem wyprawy.


Warsztaty przebiegały, jak co roku, dwubiegunowo. Pierwszy biegun to oczywiście formacja duchowa, drugi – dydaktyczna. „Ważne, że na Warsztatach spotykają się ze sobą ludzie, którzy podobnie myślą, czują, poszukują i dla których Pan Bóg jest osią życia” – zaznaczyła Danuta Rogacewicz. Opiekunem duchowym i przewodnikiem nauczycieli był ks. Krzysztof Chołowczak. Kapłan zwrócił uwagę, że pielgrzymka to czas nie tylko modlitwy, ale także nauki i dzielenia się doświadczeniami z pracy zawodowej.


Swoją wędrówkę na Jasną Górę zakończyła też grupa przemierzająca jedną z najdłuższych tras do Częstochowy. To kompania z Warmii, w której ponad czternaście dni pątniczy szlak przemierzało ok. 550 osób.

Na Jasną Górę przybędą dziś jeszcze m.in. pątnicy z Białegostoku, Torunia i Ziemi Lubawskiej, a także uczestnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur z księdzem Andrzejem Szpakiem na czele.KAI

mat


DATA: 2013-08-13 14:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.