DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Tysiąc brytyjskich żołnierzy w Polsce już w roku 2017? Minister Antonii Macierewicz potwierdza

Tysiąc brytyjskich żołnierzy w Polsce już w roku 2017? Minister Antonii Macierewicz potwierdza
fot.Krystian Maj/FORUM

Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz w rozmowie udzielonej „Radiu Maryja” potwierdził medialne doniesienia dotyczące planowanej obecności obcych sił zbrojnych w kraju. Już w przyszłym roku na terenie Rzeczpospolitej stale stacjonować będzie tysiąc żołnierz Zjednoczonego Królestwa. Wcześniej mówiło się o czasowej obecności Brytyjczyków, którzy mieliby przyjechać do Polski na ćwiczenia.

 

Według ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, Brytyjczycy zastosują rotacje składu, jednak w sposób trwały w Polsce będzie stacjonować tysiąc żołnierzy armii Zjednoczonego Królestwa. Ponadto, na Bałtyk ma udać się okręt wojenny Royal Navy.

 

Zdaniem Macierewicza fakt przybycia brytyjskich żołnierzy do Polski podważa tezę, że trwała obecność wojsk NATO, w tym USA i ich bazy w Polsce są czymś nierealistycznym. Porozumienie polsko-brytyjskie zostanie rozszerzone o inne kraje Sojuszu - uważa minister.

 

- Ani Rosja, ani nikt inny nie będzie nam decydował, jak będzie wyglądało bezpieczeństwo Polski – powiedział Macierewicz.

 

Porozumienie w tej sprawie miało zostać osiągnięte w Edynburgu podczas niedawnego spotkania tzw. kwadrygi, czyli szefów resortów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii. Wcześniej angielskie media podawały, że Wielka Brytania wyśle do Polski tysiąc żołnierzy, ale tylko na ćwiczenia.

 

Macierewicz powiedział także, że Polska i Wielka Brytania wspólnie utworzą instytucję zwaną „świadomością sytuacyjną” (ang. situational awareness). Jej zadaniem będzie zbieranie informacji o zagrożeniach ze Wschodu i przekazywanie ich do centrów dowodzenia NATO.

 

Szef MON uważa, że państwa NATO nie zdają sobie sprawy z rosyjskiego zagrożenia. Macierewicz zwrócił uwagę m.in. na obecność wyrzutni rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

 

W brytyjskich mediach pojawiły się spekulacje, że porozumienie Warszawy i Londynu może być związane z wcześniejszymi sugestiami szefa polskiej dyplomacji, Witolda Waszczykowskiego. W wywiadzie dla agencji Reuters zasugerował on zgodę na zmniejszenie zasiłków socjalnych rządu brytyjskiego dla imigrantów, w zamian za stałą obecność wojskową sił brytyjskich na terytorium polski. Minister tłumaczył, że został niepoprawnie zacytowany.

 

Źródło: kresy.pl / radiomaryja.pl

MWł 


DATA: 2016-01-23 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Ani Rosja, ani nikt inny nie będzie nam decydował ..." - ciekawe. Zapomniał o umowach międzynarodowych? Inni nie zapomnieli. Nie ma żadnych szans na bazy jeżeli FR się nie zgodzi.
ponad 4 lata temu / Stormer
 
Macierewicz ściąga nam masonów? Z tym Waszczykowskim to na głowę upadli, albo robią to celowo. Premier Szydło powinna ich zdymisjonować, razem z tym Żurawskim.
ponad 4 lata temu / Magda
 
Aaaa USA I WLK BRYTANIA NIE BĘDĄ UMIERAĆ ZA WARSZAWĘ.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Polacy pojadą "na zmywak" do Londynu a za to Polski będą bronili brytyjscy żołnierze? Osobiście wolałbym, aby w polskich bazach NATO byli przede wszystkim polscy żołnierze.
ponad 4 lata temu / Wojciech Chajec
 
qwas - takie rozumowanie całkowicie dyskwalifikuje ciebie z grono osób samodzielnie myślących. Przypomnę, że niedawno Brytyjczycy znowu na kolejne lata utajnili materiały dotyczące tej sprawy, które znajdują się w ich posiadaniu...
ponad 4 lata temu / wars
 
qwas Gen Świerczewski to agent NKWD tam został zamordowany Gen Władysław Sikorski.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.