DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   HISTORIA

Andrzej Solak

Tyrolska "Wandea"


Dzień 20 lutego 1810 roku w Mantui zapowiadał się pochmurnie. Jednak tuż przed godziną jedenastą słońce przedarło się przez pierzastą powłokę. Złociste promienie padły na twarz czterdziestodwuletniego mężczyzny stojącego plecami do fortecznego muru. Opodal słychać było suche szczeknięcia rozkazów. Dwunastu żołnierzy, każdy z karabinem w ręku, formowało dwuszereg plutonu egzekucyjnego. Mimo to skazaniec emanował spokojem. Zacisnął tylko dłonie na drewnianym krzyżu wręczonym mu na ostatnią drogę przez kapłana. Krucyfiks ozdobiony był bukietem zasuszonych białych szarotek, podanym mu kiedyś przez kraty przez drobną dziecięcą rączkę.Andreas Hofer urodzony w Sandhof koło Sankt Leonhard in Passeier (San Leonardo in Passiria) w południowym Tyrolu prowadził odziedziczoną po rodzicach oberżę i dorabiał trochę, handlując bydłem. Zapamiętano go jako mężczyznę słusznego wzrostu i potężnej postury, z długą czarną brodą (dzięki której zdobędzie przydomek Generała Brodacza), paradującego w nieodłącznym czarnym kapeluszu z przypiętym do ronda wizerunkiem Madonny. Jego przywódcze zdolności szybko doceniła lokalna społeczność, powierzając mu reprezentowanie doliny Passeier w tyrolskim Landtagu. Niezwykle pobożny, a przy tym jowialny i dobroduszny, pełen radości życia, zdobył sławę jako człowiek z różańcem i butelką. Był nieodrodnym dzieckiem Tyrolu – górzystej krainy ludzi pogodnych i skorych do zabaw, a zarazem głęboko religijnych – „świętej ziemi” pełnej kościołów, kaplic i przydrożnych krzyży, której naturalny rytm dnia wyznaczały modlitwy i bicie kościelnych dzwonów.

Rodacy Hofera byli wiernymi poddanymi cesarstwa Habsburgów, cieszącymi się przywilejami nadanymi im jeszcze w roku 1511. Ponad władzę cesarza przedkładali tylko jedno – majestat Boski. Skutecznie oparli się oświeceniowemu nowinkarstwu Józefa II (1780–1790), który próbował zakazać kultu Najświętszego Serca Jezusa, procesji i pielgrzymek. Wkrótce jednak mieli się zmierzyć ze znacznie groźniejszym wrogiem.

Od zachodu nadciągały pomruki burzy. Europa płonęła, podpalona przez rewolucjonistów z Paryża. Bogobojni Tyrolczycy z niedowierzaniem słuchali doniesień o bestialstwie burzycieli starego porządku. Wierzyli szczerze, że ­rewolucyjny kataklizm to dzieło Antychrysta...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.