DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   HISTORIA

Andrzej Solak

Tyrolska "Wandea"


Dzień 20 lutego 1810 roku w Mantui zapowiadał się pochmurnie. Jednak tuż przed godziną jedenastą słońce przedarło się przez pierzastą powłokę. Złociste promienie padły na twarz czterdziestodwuletniego mężczyzny stojącego plecami do fortecznego muru. Opodal słychać było suche szczeknięcia rozkazów. Dwunastu żołnierzy, każdy z karabinem w ręku, formowało dwuszereg plutonu egzekucyjnego. Mimo to skazaniec emanował spokojem. Zacisnął tylko dłonie na drewnianym krzyżu wręczonym mu na ostatnią drogę przez kapłana. Krucyfiks ozdobiony był bukietem zasuszonych białych szarotek, podanym mu kiedyś przez kraty przez drobną dziecięcą rączkę.Andreas Hofer urodzony w Sandhof koło Sankt Leonhard in Passeier (San Leonardo in Passiria) w południowym Tyrolu prowadził odziedziczoną po rodzicach oberżę i dorabiał trochę, handlując bydłem. Zapamiętano go jako mężczyznę słusznego wzrostu i potężnej postury, z długą czarną brodą (dzięki której zdobędzie przydomek Generała Brodacza), paradującego w nieodłącznym czarnym kapeluszu z przypiętym do ronda wizerunkiem Madonny. Jego przywódcze zdolności szybko doceniła lokalna społeczność, powierzając mu reprezentowanie doliny Passeier w tyrolskim Landtagu. Niezwykle pobożny, a przy tym jowialny i dobroduszny, pełen radości życia, zdobył sławę jako człowiek z różańcem i butelką. Był nieodrodnym dzieckiem Tyrolu – górzystej krainy ludzi pogodnych i skorych do zabaw, a zarazem głęboko religijnych – „świętej ziemi” pełnej kościołów, kaplic i przydrożnych krzyży, której naturalny rytm dnia wyznaczały modlitwy i bicie kościelnych dzwonów.

Rodacy Hofera byli wiernymi poddanymi cesarstwa Habsburgów, cieszącymi się przywilejami nadanymi im jeszcze w roku 1511. Ponad władzę cesarza przedkładali tylko jedno – majestat Boski. Skutecznie oparli się oświeceniowemu nowinkarstwu Józefa II (1780–1790), który próbował zakazać kultu Najświętszego Serca Jezusa, procesji i pielgrzymek. Wkrótce jednak mieli się zmierzyć ze znacznie groźniejszym wrogiem.

Od zachodu nadciągały pomruki burzy. Europa płonęła, podpalona przez rewolucjonistów z Paryża. Bogobojni Tyrolczycy z niedowierzaniem słuchali doniesień o bestialstwie burzycieli starego porządku. Wierzyli szczerze, że ­rewolucyjny kataklizm to dzieło Antychrysta...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 
 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.

 

Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec profanacji wizerunku Matki Bożej. Działacze KIK podkreślają, że domalowanie na obrazie tęczowych barw, symbolu homoseksualnego ruchu LGBT, jest „oburzające i niedopuszczalne”.  

 

Dzwoni do Państwa telefon. Podnosicie słuchawkę i słyszycie głos. To pracownik ośrodka badania opinii publicznej. Pyta o preferencje polityczne. Nie musicie Państwo z nim rozmawiać. Może na taką pogawędkę nie macie ochoty, może nie macie czasu. Niektórzy jednak podejmą rozmowę – a to z chęci pomocy człowiekowi, który w ten sposób zarabia na chleb, a to z intencją wsparcia popieranej partii (niech inni zobaczą, że nas, wyborców tej partii, jest wielu). Ale czy wzięliby Państwo udział w sondażu przeprowadzanym nie telefonicznie, a stacjonarnie – w określonym miejscu, do którego trzeba pójść w niedzielę – i za udział w którym należy zapłacić?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.