DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Tyniec: Benedyktyni rozdają medaliki św. Benedykta

Tyniec: Benedyktyni rozdają medaliki św. Benedykta
Św. Benedykt z Nursji

- Idea jest prosta, po pierwsze, pragniemy promować duchowość medalika św. Benedykta, a po drugie, poszerzać świadomość znaczenia i symboliki naszego medalika. Po trzecie wreszcie, wyjaśnić kontrowersje, które narosły wokół tego tematu – wyjaśnia Jacek Zelek z wydawnictwa benedyktynów, które prowadzi dystrybucję medalików.


W związku z coraz większą popularnością medalików św. Benedykta, wydawnictwo tynieckich benedyktynów uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą medalikowi. Aby bezpłatnie otrzymać medalik i kartę informacyjną wystarczy wysłać swój adres pocztowy wypełniając formularz na stronie internetowej www.medalik.tyniec.com.pl.


Na stronie internetowej można zapoznać się z historią i znaczeniem symboliki medalika św. Benedykta. - Awers i rewers tego medalu obfitują w tajemnicze litery i wizerunki, które kryją w sobie cenną treść. Przewodnią myślą tego wzoru medalika jest rozumienie życia chrześcijańskiego jako życia w wolności od grzechu i śmierci – w wolności, którą osiągamy, krocząc za Chrystusem  – przekonują twórcy witryny.


Szukając informacji na temat medalika św. Benedykta , można znaleźć także odsyłacz do rozmaitych produktów z oferty tynieckiego wydawnictwa – chodzi o gadżety powiązane z symboliką medalika lub o opracowania jemu poświęcone. Za pośrednictwem tej strony można także otrzymać swój własny medalik św. Benedykta wraz z kartą, która zawiera wszelkie niezbędne wyjaśnienia dotyczące jego symboliki.


Ikonograficzny typ medalika ustalił się w XVII w. Znajduje się na nim wizerunek św. Benedykta na jednej stronie i krzyż z literami na odwrocie. Awers medalu przedstawia św. Benedykta trzymającego w prawej ręce mały krzyż, a w lewej księgę (świętą Regułę); na obrzeżu widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci). Przy postaci świętego – napis: Crux sancti patris Benedicti (Krzyż świętego Ojca Benedykta). Po prawej ręce św. Benedykta znajduje się pęknięty kielich, z którego wypełza wąż. To nawiązanie do rozpoznania przez świętego trucizny podanej mu przez wrogów w Vicovaro. Na tej samej wysokości, po lewej ręce świętego, kruk z rozpostartymi skrzydłami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z życia św. Benedykta, który nakazał krukowi ukrycie zatrutego chleba.


Rewers medalu ma pośrodku wielki krzyż. Nad nim widnieje dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax – Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B – Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta). Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L – Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). Na belce poprzecznej: N D S M D – Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł – dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem). Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas (Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).


 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-06-17 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od kilku lat noszę taki medalik i wierzę w jego osłaniającą moc.
ponad 3 lata temu / pandau
 
dla wszystkich mądrzących się w komentarzach - po co brniecie w swoją pychę, mojsza racja niż twojsza! jak myślicie, kto was tak dzieli w opiniach o medaliku?
ponad 3 lata temu / ihsczypax?
 
Masonski medalik!!Nie brac!!!Oryginalny,czysty bez masonskich znakow ma ks.Natanek ,mozna sprawdzic i porownac na jego stronie.Podaje link http://christusvincit-tv.pl/articles.php?article_id=24
ponad 3 lata temu / Marcin
 
A widzę, że to posoborowa przerobiona wersja Medalika gdzie widnieje słowo Pax i inne zmiany. Ja sobie kupiłem oryginalny, nie przerobiony przez modernistów.
ponad 3 lata temu / Igor
 
Szkoda ze benedyktyni nie promuja tradycyjnego medalika Sw.Benedykta ..
ponad 3 lata temu / spartiata
 
Bo ten od Benedyktynów to podobno nie jest oryginalny ? Jest przerobiony krzyż św. Benedykta. Ponad głową Pana Jezusa widoczny jest napis ?PAX?. W dawnym oryginale były to litery ?IHS? zapytajcie egzorcystów co sądzą o modlitwie egzorcystycznej starego i nowego rytu. otóż nowy ryt uważany jest za procę na gołębie -nic nie daje -więc owszem wszystko ma znaczenie - tym bardziej że byt nie materialny jakim jest anioł ciemności niczego czytać nie musi on po prostu wie do czego coś sie odwołuje. i co to za słownictwo
ponad 3 lata temu / Który jest ten właściwy ?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.