DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

„Tylko tych dzieci żal”. Abp. Andrzej Dzięga o aborcji w rozmowie z Instytutem Ordo Iuris

„Tylko tych dzieci żal”. Abp. Andrzej Dzięga o aborcji w rozmowie z Instytutem Ordo Iuris
fot. Dariusz Gorajski / FORUM

Metropolita szczecińsko-kamieński nie ma wątpliwości, że w całkowity zakaz aborcji jako prawo wynikające z rzeczywistości postrzeganej rozumowo w końcu wygra z nierozumową ideologią. Jednak zanim się to stanie, wiele ludzkich istnień zostanie unicestwionych. „Tylko tych dzieci żal” – powiedział w wywiadzie udzielonym Instytutowi na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

O abp. Andrzeju Dziędze stało się głośno za sprawą słów wypowiedzianych podczas dziękczynnej Mszy świętej z okazji 27 rocznicy powstania Radia Maryja. Podczas homilii otwarcie dopominał się od rządzących uchwalenia prawa wprowadzającego całkowity zakaz aborcji. - Kochani politycy polscy nie patrzcie na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa. Miejcie serce – apelował. Jednocześnie dodał, że zabijanie polskich serc, to zabijanie Polski.

 

Zapytany o szanse na prowadzenie antyaborcyjnego prawa, odpowiedział: „Są pełne szanse. To jest zmaganie społeczne. To jest wojna rozumu z nierozumną ideologią. Rozum w takich sytuacjach wygrywa wcześniej lub później, gdyż społeczeństwa i narody nierozumne muszą ginąć. Tylko tych dzieci tak żal”.

 

Arcybiskup wskazał na sztuczny rozdział dwóch kluczowych dla naszego życia porządków. Pierwszy, duchowy, wyrastający z wyznawanej wiary i prawd  czyli „rozumnych twierdzeń, przyjętych jako podstawa całego systemu wartości, porządkujących życie i działania człowieka” został sztucznie oddzielony od sposobu funkcjonowania danej społeczności na podstawie umownych zasad. Ten rozdział szczeciński hierarcha określił mianem „największego dramatu naszego pokolenia”. Z niego wyrasta rozmyte pojęcie rozdziału Kościoła od Państwa, czy obecność katolików o „mentalności antykoncepcyjnej” (wyznających prawdy wiary, będąc jednocześnie zwolennikami aborcji czy in vitro).

 

Zdaniem Jego Ekscelencji, twierdzenia takie jak troska o życie od poczęcia do naturalnej śmierci czy uznanie małżeństwa jako związku jednego mężczyzny z jedną kobietą to twierdzenia prawdziwe, wynikające z natury i rozumu, do przyjęcia których nie potrzeba aktu wiary. Dlatego też, możliwe jest uznanie ich nawet przez niewierzących. Zaznaczył, że dzisiaj wielu rządzących, usprawiedliwiając bierność w takich sprawach jak wprowadzenie antyaborcyjnego prawa, niesłusznie zasłania się ukazywaniem tych kwestii jako dotyczących wiary.

 

- Z jakiegoś powodu pewna grupa katolików, od których zależą losy ustaw w Rzeczypospolitej Polskiej, nie chce się opowiedzieć lub nie czuje jeszcze siły do opowiedzenia się za prawdą rozumną o życiu ludzkim od poczęcia, traktując ją — niestety — tak, jakby była to prawda objawiona. Nie jest to postawa właściwa – powiedział.

 

W opinii arcybiskupa, zwłoka jaka dotyczy m.in. znajdującego się w sejmowej zamrażarce projektu Zatrzymaj aborcję, wynika z obawy obecnych środowisk przed medialną burzą i ulicznymi protestami. - Nie zauważają, że dużo na tym sami tracą w oczach wyborców. A przede wszystkim, że stają się — także w sensie formalnym — współwinni mordowania kolejnych tysięcy polskich dzieci. To jest realny dramat – podkreślił.

 

Źródło: ordoiuris.pl

PR

  


DATA: 2018-12-04 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak byśmy mieli takich pasterzy jak Abp. Andrzej Dzięga to skakać z radości i całować Pana Boga po nogach! Niech go Pan Bóg ma w opiece!
ponad 1 rok temu / Ona
 
Arcybiskup Andrzej Dzięga To WIELKI PASTERZ ! Pokazał O.Rydzykowi, jaką postawę winien prezentować Boży Kapłan wobec przedstawicieli Polskiego Parlamentu. Trzeba zdobyć się na stawanie w obronie PRAWDY, za każdą cenę. Nietęgie miny mieli goście z Pisu zaproszeni przez Radio Maryja. Dziękujemy Księże Arcybiskupie !
ponad 1 rok temu / maja
 
Pewien czas temu ów rozum podpowiadał że prawdziwie ludzie rasy czarnej nie powinni miec prawa wyborczego i do studiowania. Tak samo kobiety. I co?
ponad 1 rok temu / Michpe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.