DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Tylko krok od „narodowego zamykania kościołów”. Rząd zabierze katolikom kolejne święta?

Tylko krok od „narodowego zamykania kościołów”. Rząd zabierze katolikom kolejne święta?
Fot. Adam Chelstowski/Forum

Walka z Covid-19 przybiera na tempie. Pod pretekstem ograniczenia transmisji wirusa zamykane są kolejne dyscypliny naszego życia. Ze sferą religijną włącznie. Po doświadczeniu ograniczeń z „żółtych” i „czerwonych” stref, przyszedł czas na jeszcze bardziej dotkliwe restrykcje. I – niestety – wszystko wskazuje na to, że rząd niebawem ogłosi całkowite zamknięcie świątyń.

 

Czy katolicy po zabraniu im możliwości wspólnotowego przeżywania tajemnicy Wielkiej Nocy, po zamknięciu im przed nosem cmentarzy na okres uroczystości Wszystkich Świętych, teraz zostaną odarci ze świąt Bożego Narodzenia?

 

Niestety kolejne liczby zakażeń jakimi posługuje się rząd i obrana taktyka izolacji społeczeństwa na to wskazują. Chyba, że w stosunkowo krótkim czasie dojdzie do zatrzymania wirusa (lub mówiąc inaczej, do zatrzymania dość kreatywnej polityki statystycznej). Bo nie jest tajemnicą, że sposób kwalifikacji, testowania i raportowania osób zakażonych i chorych ulega zmianom, co rozmywa faktyczny obraz epidemii, multiplikując przy tym poczucie zagrożenia. Droga walki została jednak wybrana i – chcąc czy nie – będziemy jej ofiarami. Także w sferze życia religijnego.

 

Już od soboty 7 listopada 2020 roku rząd wprowadza bowiem kolejne ograniczenia liczby wiernych w kościołach. Przypomnijmy, w żółtej strefie był to przelicznik 4m kwadratowe na osobę, w czerwonej zaś 7. Teraz na jednego wiernego ma przypadać aż 15m kwadratowych.

 

Jeśli sięgniemy pamięcią nieco wstecz, to taki limit wiernych był wprowadzony w czasie wychodzenia z „wiosennej fali”, po tym jak kościoły w praktyce niemalże zamknięto – bo jak inaczej nazwać możliwość uczestniczenia w liturgii tylko 5 osób?

 

Wiosenna lekcja wskazuje jednak na to, że rząd nie cofnie się przed zamknięciem świątyń. A już dziś i tak mamy wyśrubowany limit liczby wiernych. Dla wyobrażenia skali – w średniej szacunkowej świątyni, liczącej 750 m2 będzie mogło przebywać 50 wiernych (przy dotychczasowym limicie 7m2 na osobę było to 107 osób). A premier Mateusz Morawiecki wyraźnie wskazał, że jeśli liczba zakażeń nie zmaleje, to czeka nas „narodowa kwarantanna” – czyli nieco dumniej brzmiący z nazwy, ale równie dotkliwy lockdown.

 

Czy wówczas czeka nas też „narodowe zamykanie kościołów” czy „tylko” wprowadzony zostanie uspakajający nastroje limit 5 osób? Kiedy to nastąpi i czy zagrożone są święta Bożego Narodzenia? Pytań jest wiele, prognozy są złe, a kalendarz - nieprzychylny. Obecny limit wiernych został nałożony do 29 listopada (z możliwością przedłużenia). Za kilkanaście dni należy się spodziewać kolejnej decyzji rządu – jeśli „wirus nie odpuści”, kościoły zostaną bardziej zamknięte i to jeszcze przed 29 listopada. Na jak długo?

 

Znów wróćmy do wiosny. 24 marca 2020 rząd wprowadził restrykcyjne ograniczenia w przemieszczaniu się, w transporcie zbiorowym. „W pakiecie” dodano 5 – osobowy limit wiernych. Miał obowiązywać do 11 kwietnia. Został przedłużony do 19 kwietnia. Jednak kościelny lockdown w wersji miękkiej (15m kwadratowych na osobę) trwał do 17 maja.

 

Jeśli teraz spojrzymy na rządowe liczby i statystyki z ostatnich dni, wniosek wydaje się bardzo jasny – rozpoczęta 7 listopada walka z wirusem „na pół ostro”, w trzeciej dekadzie listopada zostanie rozszerzona i wiele wskazuje na to, że podjęte wówczas ograniczenia obejmą Boże Narodzenie. Można bowiem spodziewać się, że okres lockdownu będzie trwał 4 tygodnie… Chyba, że polityka izolacji społeczeństwa wcześniej przyniesie efekt lub społeczeństwo przechoruje wirusa i poziom zakażeń spadnie samoistnie.

 

Także sygnały płynące z Kościoła nie napawają optymizmem. To np. już odwołane świąteczne celebracje papieskie z udziałem wiernych, czy – na lokalnym podwórku – już odwołane (w niektórych diecezjach) tegoroczne wizyty duszpasterskie. Wszystkiemu towarzyszy głos hierarchów, by z pokorą podporządkować się rządowym wytycznym.

 

Wiele wskazuje na to, że trzeba przygotować się na inne święta. Cóż, w tym roku nawet „Kevina” jedna z telewizji wyemitowała 1 listopada…

 

 

Marcin Austyn

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-11-06 14:15
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

zabil lub nie zabil ale wykazac ze zabil i naglosnic to po mysli inzynierow nowego porzdku ludzi popedzanych co rusz i tkwiacych w opetanczej TV A WOGOLE PORABALO WAS BO MYSLICIE ZE JESTESMY NIESMIERTELNI I UMIERA TYLKO COVIDOWIEC
24 dni temu / zbigniew
 
Teraz w komentarzach do grudnia będziecie roztrząsać , czy zamkną kościoły na Boże Narodzenie ? Wczoraj uczestniczłam w pogrzebie bardzo młodej osoby, którą zabił covid 19 .Inny znajomy coidosceptyk 3 tygodnie temu "walczył" z maseczkami a teraz walczy o każdy oddech.
24 dni temu / kalina
 
Ja już to mówię od września że nas i koscioly zamkną na święta,
24 dni temu / gość
 
To nie rząd zabiera nam wolności i możliwości uczestniczenia w mszach św. i nabożeństwach, to jest skutek rozwydrzenia tej czerni protestującej, która uznała, że wirus im nie szkodzi.
24 dni temu / normal
 
Masoneria rządzi a ny biernie na to patrzymymy
25 dni temu / Lol
 
Józefinizm
25 dni temu / Józef II
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.