DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Tygodnik „wSieci”: Rodacy za Oceanem mobilizują się przeciw roszczeniom wobec Polski

Tygodnik „wSieci”: Rodacy za Oceanem mobilizują się przeciw roszczeniom wobec Polski
Ilustracja: wSieci.pl

Amerykańska Polonia mocno się mobilizuje. Powodem jest procedowana właśnie w Kongresie Stanów Zjednoczonych ustawa wzmacniająca pozycję organizacji żydowskich, które domagają się między innymi od naszego państwa wielomiliardowych odszkodowań za mienie utracone przez pozbawione spadkobierców ofiary Holokaustu. Nasi rodacy i część ekspertów twierdzą, że sprawa jest bardzo poważna, towarzyszy jej jednak milczenie rodzimych mediów i bierna postawa władz.

 

Sprawę nagłośnioną po raz pierwszy przez publicystę Stanisława Michalkiewicza omawia szeroko w swym najnowszym wydaniu tygodnik „wSieci”.

 

Chodzi o przyjętą jednogłośnie w grudniu minionego roku przez amerykański Senat ustawę 447, znaną jako Justice for Uncompensated Survivors Today („Sprawiedliwość dla ocalonych, którzy nie doczekali się rekompensaty”). Co ciekawe, termin głosowania niemal dokładnie zbiegł się z datą zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. Projekt ustawy jest ponadpartyjny – wyszedł spod klawiatury senatorów obydwu największych ugrupowań, republikanina Marca Rubio oraz demokratki Tammy Baldwin.

 

Chociaż celem akcji, według oficjalnego jej uzasadnienia, jest wsparcie ocalałych z zagłady Żydów, to szeroka formuła JUST pozwoliłaby na przejmowanie majątku pozbawionego prawowitych spadkobierców przez organizacje, które z dawnymi właścicielami łączy co najwyżej narodowość.

 

Ustawa dotyczy kilkudziesięciu państw, sygnatariuszy tak zwanej deklaracji terezińskiej. Należy do nich także Polska, ze względu na podpis złożony pod dokumentem przez byłego ministra spraw zagranicznych, nieżyjącego już Władysława Bartoszewskiego. Jeśli 447 wejdzie w życie (obecnie rozpatruje ją jedna z komisji Izby Reprezentantów), Departament Sprawiedliwości będzie zobligowany do monitorowania, w jaki sposób poszczególne państwa wywiązują się z podjętych zobowiązań w zakresie przekazywania żydowskiego mienia.

 

Polska została określona w ustawie niezbyt wdzięcznym mianem jednego z „państw szczególnej troski”. To nam Amerykanie będą przyglądać się ze wzmożoną uwagą. Między innymi dlatego, że nie przeprowadziliśmy – jako jedyni spośród bloku państw pokomunistycznych – reprywatyzacji w żadnej formie. Nawiasem mówiąc, żydowskie organizacje krytycznie spoglądają na przedstawiony jesienią stosowny projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Tygodnik „wSieci” prezentuje szereg opinii dotyczących ustawy – od uspokajających opinię społeczną w Polsce, po poważne ostrzeżenia.

 

Przykładowo, amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki uważa, iż nie jest w ogóle przesądzone, że 447 zostanie pozytywnie zweryfikowana przez Kongres. Jeśli zaś nawet to nastąpi, JUST nie musi obrócić się przeciwko Polsce. Dlaczego? Dotyczy mienia zagarniętego bezprawnie, a zarówno Polska, jak i szereg innych państw dla majątku bezspadkowego przewiduje legalne rozwiązanie w postaci przejęcia go przez państwo.

 

„Póki co, ustawy nawet naszego największego sojusznika nie obowiązują w Polsce” – taką opinię Marka Suskiego, szefa gabinetu premiera, cytuje za Polskim Radiem 24 autorka tekstu, Aleksandra Rybińska. Co istotne, bliski współpracownik prezesa Rady Ministrów zapewnia, iż temat obecny w ustawie nie był dotychczas w ogóle poruszany w oficjalnych rozmowach polsko-amerykańskich.

 

Mniej optymistyczne rokowania prezentuje w rozmowie z tygodnikiem politolog dr Michał Kuź. Zwraca on uwagę, że zgodnie z ustawą, Departament Stanu nie tylko ma przyglądać się kwestii pożydowskiego mienia, lecz będzie musiał zajmować w kwestiach spornych pozycję rzecznika interesów organizacji wysuwających roszczenia.

 

Tygodnik „wSieci” przypomina wieloletnie naciski wywierane przez lobby żydowskie na stronę polską. W artykule czytamy też m.in. o układzie władz PRL ze Stanami Zjednoczonymi z 1960 roku i wypłaceniu przez komunistów rekompensat za znacjonalizowane mienie obywateli amerykańskich. „(…) rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie przedstawiał ani opowiadał się za skargami obywateli USA, kierowanymi przeciwko polskiemu rządowi” – napisano w porozumieniu.

 

Aleksandra Rybińska szeroko omawia rozliczne działania środowisk żydowskich podejmowane wobec Polski. Cytuje m.in. książkę politologów Stephena Walta i Johna Mearsheimera, pt. Lobby izraelskie i amerykańska polityka zagraniczna. Naukowcy analizują fenomen skuteczności tych ośrodków wpływu na decyzje podejmowane w Waszyngtonie.

 

„Należy podjąć jak najszybsze działania, by zablokować ustawę 447, uchwaloną przez Senat i bliźniaczą ustawę 1226, która trafiła do komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. A tymczasem ta sprawa nie odbiła się w polskich mediach żadnym echem. Polski rząd także nie podjął w tej sprawie żadnych działań” – alarmuje na łamach tygodnika Waldemar Biniecki, działacz Polonii amerykańskiej.

 

Kilkadziesiąt rodzimych organizacji uruchomiło więc lobbing w obronie Polski. Kongresmeni otrzymują ekspertyzy świadczące o bezzasadności roszczeń wobec naszego kraju. Nasi rodacy apelują do rządu o podjęcie analogicznych działań po to, by uzurpacje lobby żydowskiego nie znalazły wsparcia w prawnych działaniach Stanów Zjednoczonych.

 

 

Źródło: tygodnik „wSieci”

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-01-23 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Fryzjer ( nie wiadomo - damski czy męski) Marek Suski jest dyrektorem gabinetu premiera .
ponad 2 lata temu / kogar
 
Co na to Tygodnik Powszechny, Znak??
ponad 2 lata temu / Henryk
 
Czy kończący się dialog ekumeniczny wyjaśnił stronom pojęcie wymuszenia rozbójniczego i związanych z tym konsekwencji? A może obrona konieczna katolikom w tym kraju nie przysługuje?
ponad 2 lata temu / w77
 
Niektórzy chcą sobie zapewnić alibi. Mówiliśmy... ale i tak wiemy co z tego wyniknie. Na żądanie żydów wiceminister sprawiedliwości z PiS właśnie zapowiedział działania zmierzające do delegalizacji ONR. Ruch Narodowy zostanie zlikwidowany rękami masońskiej bezbożnej sanacji.
ponad 2 lata temu / ten
 
>Nasi rodacy i część ekspertów twierdzą, że sprawa jest bardzo poważna, towarzyszy jej jednak milczenie rodzimych mediów i bierna postawa władz.< Cóż za EMPATIA . A jak Pch24.pl ogłasza Petycję w sprawie ratowania wiary i kościoła to jak się zachowują PRAWICOWE MEDIA ???????????
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Czy my wiemy kto nami rzadz?
ponad 2 lata temu / Rita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.