DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Tygodnik „wSieci”: czy za osiem lat Chiny i USA wywołają wojnę światową?

Tygodnik „wSieci”: czy za osiem lat Chiny i USA wywołają wojnę światową?
Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, fot. Jerzy Dudek / Forum

G. Kostrzewa–Zorbas na łamach tygodnika „wSieci”, analizuje stosunki polityczne, gospodarcze, a także potencjał militarny w zakresie możliwości wybuchu globalnego konfliktu o władzę nad światem. Zauważa, że Chiny mają już wystarczające możliwości militarne i zaplecze gospodarcze, aby konkurować z Stanami Zjednoczonym. Najgorętszym miejscem w tej rywalizacji pozostaje Morze Południowowschodnie. A nieustające ambicje imperialistyczne przejawia przecież ciągle także Rosja.  

 

Grzegorz Kostrzewa–Zorbas – politolog zabierający głos w zakresie spraw międzynarodowych – w swoim tekście opublikowanym w tygodniku „wSieci”, analizuje możliwości wybuchu globalnego konfliktu zbrojnego. Według niego jesteśmy obecnie świadkami największej zmiany w polityce międzynarodowej od stulecia. Przypomina, że w rankingu największych gospodarek świata Chiny zajmują miejsce Stanów Zjednoczonych. Takiej pozycji Związek Sowiecki nigdy nie osiągnął, mimo, że w czasie zimnej wojny obydwaj przeciwnicy mieli wyrównany potencjał militarny, Zachód utrzymał przewagę ekonomiczną i cywilizacyjną. Ostatnia zmiana na pozycji lidera światowych potęg miała miejsce na początku XX wieku, kiedy to USA i Niemcy wyprzedziły Wielką Brytanię. Po upadku dominacji brytyjskiej rozpoczął się okres wojen, począwszy od roku 1914 a skończywszy na 1990 roku, kiedy to nastał Pax Americana. Grzegorz Kostrzewa–Zorbas stawia pytanie jak długo przetrwa pokój, kiedy znikną jego podstawy ekonomiczne oraz w jak silnych bólach narodzi się Pax Sinica (pokój chiński)?


Politolog pisze, że globalizacja wpłynęła na powiększenie platformy rywalizacji dzięki rozwojowi technologii telekomunikacyjnych, logistycznych a także militarnych, które są środkami walki o władzę nad światem. Kostrzewa uważa, że USA zagwarantowały pokój oraz istnienie blisko 200 niepodległych krajów, co osiągnięto dzięki swojemu potencjałowi militarnemu, a także amerykańskiemu wpływowi na rozwój instytucji międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Zauważył także, że zawsze gdy znika trzymająca pokój „kotwica”, cały system się wali.


Grzegorz Kostrzewa–Zorbas przewiduje, że zmiana na pozycji lidera światowych mocarstw nastąpi w 2024 roku, kiedy to Chiny uzyskają potęgę nie tylko ekonomiczną, ale także kulturową, polityczną i militarną. Jednak potencjał militarny Chin na razie znacząco odbiega od możliwości Stanów Zjednoczonych. Chiński budżet wojskowy z 216 mld. dol. lokuje się na drugim miejscu w światowym rankingu. Na pierwszym miejscu lokuje się USA, które przeznacza 610 mld dol. na zbrojenia. Rosja, która jest trzecia, wydaje zaś 84 mld. dol.

Rywalizację amerykańsko–chińską można zaobserwować na Morzu Południowochińskim. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych obszarów transportu morskiego na świecie. Tamtędy prowadzi trasa łącząca Chiny, Japonię, Koreę, Indie, Bliski Wschód i Europę. Konflikt dotyczy licznych wysepek, ledwo wystających ponad powierzchnie morza, ale tym samym o powiększenie wód terytorialnych, łowisk, a także złóż ropy i gazu. Na tych wysepkach zakładane są kolejne bazy i instalacje różnych państw. W okolicy także stacjonują jednostki lotnictwa i marynarki Stanów Zjednoczonych. W opinii Kostrzewy jest to najbardziej gorący obszar współczesnego świata.


Chińczycy poprzez budowę sztucznych wysp i innych obiektów idą drogą faktów dokonanych, dzięki którym zwiększają własną możliwość prowadzenia operacji wojskowych. Autor artykułu uważa, że Chiny wykazały się dużą kreatywnością, śmiałością i pewnością siebie przesuwając zasięg wód terytorialnych o 2 tys. km od swojego terytorium kontynentalnego. A to wywołuje coraz głośniejszy sprzeciw społeczności międzynarodowej.

Kostrzewa-Zorbas przypomina też, że Władimir Putin uznał Rosję za gwaranta bezpieczeństwa planety i chciałby aby to ona została supermocarstwem. Rosja może zatem sama rozpocząć światowy konflikt, jeżeli przeszacuje swoje możliwości. Może także wykorzystać konflikt chińsko –amerykański. Cały czas bowiem Federacja Rosyjska modernizuje armię, w tym broń strategiczną, nie tylko atomową. Realizuję również „Państwowy Program Uzbrojenia” zaplanowany na lata 2011-2020 próbując znacznie zwiększyć swój potencjał militarny. Niektóre źródła mówią o planach zbliżenia się do potencjału Stanów Zjednoczonych.

 

źródło: wSieci

MR


DATA: 2016-01-25 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

MARINE LEPEN---JEST WSPANIALYM ALA ==== EUROPEJSKIM PREZYDENTEM WE FRANCJI SWEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!
ponad 3 lata temu / POLSKA
 
Nie będzie wojny. Unia Stanów Ameryki potrzebuje ChRL ze względu na obligacje. USA nie dałoby rady Chinom, a dla Chin to żaden interes atakować Unię.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Problem w tym czy nie zrobią tego za 8 tygodni. Wszak że na problemy wewnętrzne najlepsza jest wygrana wojenka. Doktryna ruskich i niemców.
ponad 4 lata temu / ajka
 
Nie mają 8 lat. Zaczną od 0,5 do 2 lat, a właściwie już zaczęli niszcząc kraje "roponośne". Chciałem napisać "wprowadzając demokrację"
ponad 4 lata temu / StopNWO
 
Pan Zorbas widzi zapewne jak polskie dywizje nacierają za te "kilka"lat napotencjalnego sojusznika kitajskiego, bo jego miłość Jankesów jest wręcz legendarna.
ponad 4 lata temu / secessio
 
Wojna wisi co chwilę na włosku, tylko w mediach cisza, bo nie chcą straszyć ludzi. Zobaczmy taki przykład: niedawne zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez Turcję. Czy oni zdają sobie sprawę, że Rosja jest mocarstwem atomowym? Gdyby chcieli, po paru dniach już nie byłoby Turcji. A z drugiej strony Turcja jest członkiem NATO, paktu, który natychmiast reaguje w wypadku ataku na jeden kraj sojuszniczy. I mamy wojnę światową. Chwała Bogu, że Putin jest rozsądny i uznał, że dla jednego samolotu nie wywoła globalnej wojny. Jest jednak kilku mocnych graczy na świecie i zdaje się, że dążą do konfrontacji aby okazało się, kto zyska pełnię władzy.
ponad 4 lata temu / TFilip
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.