DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

„Tygodnik Powszechny” za islamską imigracją – miłosierdzie czy polit-poprawność?

„Tygodnik Powszechny” za islamską imigracją – miłosierdzie czy polit-poprawność?
Bartlomiej Kudowicz/FORUM

Najnowszy „Tygodnik Powszechny” postanowił agitować za przyjmowaniem do Polski islamskich imigrantów. W interesującym, choć wyjątkowo stronniczym wywiadzie z Jarosławem Gowinem, Paweł Reszka krytykuje jego niechętną postawę polityka względem przyjmowania muzułmańskich imigrantów. Za imigracją muzułmańską optuje też ks. Boniecki. Niestety argumenty te nie mają uzasadnienia ani w interesie narodowym ani nawet w tradycyjnej nauce katolickiej.


Starając się zdyskredytować stanowisko Gowina dotyczące przyjmowania przez Polskę imigrantów muzułmańskich dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” ucieka się do szerokiej palety argumentów: od wypowiedzi papieskich, po politpoprawnościowy szantaż. Jeśli chodzi o argumenty religijne, powołuje się na słowa papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii Gaudium”, nawołujące do przyjmowania muzułmańskich imigrantów. Wspomina także o soborowej deklaracji Lumen Gentium, mówiącej o jednym Bogu – obiekcie wiary zarówno chrześcijan jak i muzułmanów.  Reszka ucieka się także do emocjonalnego szantażu mówiąc o cierpieniach dzieci. „Weźmy Syryjczyków, doświadczonych przez wiele lat wojny. Wśród milionów uchodźców 20 procent to dzieci – od noworodków do 11-letnich. Pojawia się takie dziecko na granicy i polski urzędnik będzie musiał mu powiedzieć wracaj skąd przyszedłeś, jesteś groźny”.


Gowin odpowiada na argumenty w spokojny sposób. Twierdzi m.in., że jako polityk musi mieć na uwadze bezpieczeństwo Polaków. A prawdopodobieństwo jego zagrożenia przez przybyszy islamskich jest większe, niż przez wyznawców innych religii – niekoniecznie chrześcijan. Zauważa też, że możliwości przyjęcia imigrantów przez Polskę są i tak mocno ograniczone – zdaniem rządu do dwóch  tysięcy osób. W sytuacji, gdy potrzebujących są miliony wybór i ustalenie jakichś jego kryteriów jest konieczne.


Wywiad Reszki z Gowinem komentuje w artykule wstępnym ks. Adam Boniecki. Duchowny twierdzi, że „rozprowadzanie dziesiątków tysięcy uciekinierów w taki sposób, by odciążyć kraje z południa UE, które w takiej liczbie przyjmują ich z Afryki i Bliskiego Wschodu, organizowanie życia imigrantów, przygotowywanie ustaw, które ułatwią im funkcjonowanie, to wszystko jest w rękach polityków”. Czy to znaczy, że Polska ma odciążać kraje południa od zalewu imigrantów?  Ks. Boniecki boi się, że nie będzie to możliwe z powodu „naszej ksenofobii”. Z drugiej strony twierdzi, iż badania opinii publicznej pokazują, że z naszą otwartością na imigrantów nie jest tak źle. Podkreśla także konieczność współpracy Kościoła i państwa na polu opieki nad przybyszami.


Ideologiczne zaślepienie

Niestety wszystko wskazuje na to, że ks. Boniecki ulega ideologicznemu zaślepieniu. Przyjmowanie muzułmanów kończy się często dla w tragiczny dla Europejczyków sposób. W ostatnich dniach świat obiegła wiadomość o zbiorowym gwałcie dokonanym przez muzułmanów na...szefowej ośrodka dla imigrantów. Nieletni sprawcy dopuścili się także zdemolowania budynku oraz pobicia jego pracowników. To nie jedyny tego typu przypadek.


Ponadto w sytuacji gdy poza Polską przebywa ok. 2 miliony obywateli dziwne jest apelowanie o bardziej otwarte przyjmowanie imigrantów. Należałoby się raczej skupić na skłonieniu do powrotu do Polski rodaków. Nie oznacza to, że nie mamy przyjmować żadnych przybyszów. W dłuższym terminie będzie to z resztą niezbędne, biorąc pod uwagę spodziewany kryzys systemu emerytalnego. Jednak, jak słusznie zauważył Jarosław Gowin, możliwości Polski (podobnie jak z resztą każdego kraju) dotyczące przyjmowania imigrantów są ograniczone. Co do tego, że Polska powinna przyjmować przybyszów panuje zgoda. Dyskusyjne jest jedynie to czy może kierować się przy tym jakąś selekcją. „Tygodnik Powszechny” oburza się na myśl o tym, że jednym z kryteriów może być religia. Jednak jego redaktorzy powinni pamiętać, że im więcej przyjmie się muzułmanów tym mniej przyjmie się chrześcijan. W każdym przypadku ktoś będzie stratny.


„Tygodnik Powszechny” zapomina także o tradycyjnej, katolickiej zasadzie porządku miłości (ordo caritatis). Zgodnie z nim po Bogu należy kochać najbardziej tych, którzy są nam najbliżsi. Owa bliskość może oznaczać rodzinę, ale w dalszej kolejności także naród lub (dlaczego nie?) religię. Chrześcijanin musi kochać wszystkich, ale nie wszystkich jednakowo. Nie tylko jako polityk. Gowin powołujący się na konieczność troski o dobro własnego kraju i jego obywateli jest paradoksalnie bliżej tej nauki, niż „zionący miłosierdziem” redaktorzy „Tygodnika”.Źródło: Tygodnik Powszechny

mjend
DATA: 2015-08-13 09:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo prosiłabym o usunięcie przymiotnika "katolicki" przy Tygodniku Powszechnym. To czasopismo od dawna nie jest katolickie o podobnie jak inne " grupy społeczne" powinno załozyć własny "kościół, zgromadzenie". Z katolicyzmem nie maja już zbyt wiele wspólnego. Bo czyż można tak mówić o czasopiśmie , które w pewnym sensie promuje homoseksualizm, islamizacje Europy ? Naprawdę czytam różne artykuły i przeglądam różne strony i mam wrażenie że Ci wszyscy ludzie , którzy są za przyjmowaniem muzułmanów nie potrafią myśleć , analizować a przede wszystkim nie znają historii. Nie mówiąc o tym ,że nie mają pojęcia o Islamie i jego zasadach. Jak katarynki powtarzają to co mówi TVN , Gazeta Wyborcza itp media.
ponad 2 lata temu / Polka
 
Z POLSKI WYJECHAŁO OD 7-9 MLN POLAKÓW /ZRÓDŁO WIEDZY ROZMOWA MINISTRA SIENKIEWICZA Z P BELKĄ -TASMY/TO ZANOSI SIE NA LEPSZA POLKĘ Z PRZYTUPEM NIŻ NAM OBIECUJĄ
ponad 2 lata temu / FURNANESCU
 
Wielki eksperyment masonerii w Jewropejskim Kolchozie. Wymieszac narody, rasy, religie, zrobic totalna rewolucje i zniszczyc moralnosc, zeby z tego totalnego bajzlu, wyhodowac nowego HOMO-SOVIETICUS, NOWY MOTLOCH - EUROPEJSKI NAROD.
ponad 2 lata temu / Moimzdaniem1
 
jak najbardziej przyjmowac! niech zamieszkaja w redakcji TP, reszte upchnac u Bonieckiego w domu, a takze niech Reszka da dobry przyklad i z tuzin ulokuje u siebie :)
ponad 2 lata temu / razorrr
 
Pan ksiądz Boniecki jakoś nigdy nie był na misjach wśród arabów czy choćby u murzynów. Siedział zawsze na cieplutkich i bezpiecznych posadach. Zatem nie ma żadnego moralnego prawa dawać Polakom pouczeń.
ponad 2 lata temu / [email protected]
 
poproszę o zamieszczanie linków, nie mogę znaleźć tej rozmowy, a chciał bym przeczytać.
ponad 2 lata temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.