DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

„Tygodnik Powszechny” chwali polskich biskupów za Wytyczne do Amoris laetitia

„Tygodnik Powszechny” chwali polskich biskupów za Wytyczne do Amoris laetitia
Fot. Paulina Przepiora / FORUM

„Rozczarowanie” - tak swoje pierwsze wrażenie na Wytyczne do adhortacji Amoris laetitia opracowane przez polski Episkopat opisuje ks. Adam Boniecki. Zaskoczenie? Publicysta dość szybko je rozwiewa.

 

Ks. Adam Boniecki na łamach „Tygodnika Powszechnego” nie kryje, że ogłoszone przez polski Episkopat Wytyczne w pierwszej chwili go rozczarowały. Oczekiwał on bowiem, że biskupi ogłoszą wskazówki jak postępować w przypadkach osób rozwiedzionych, żyjących w nowym związku, czyli znajdujących się, patrząc obiektywnie, w sytuacji grzechu. Dokument mógł wyjaśnić jak rozumieć papieski zapis o stosowanej w pewnych przypadkach „pomocy sakramentalnej”. Biskupi jednak nie poruszyli problemu dopuszczania takich osób do Komunii Świętej.

 

„Żyłem nadzieją, że wreszcie nie będę musiał ludziom uwikłanym w sytuacje odgradzające ich od Eucharystii mówić (w imieniu Kościoła) tego, co było przez nich odbierane jako stwierdzenie, że sytuacja jest bez wyjścia. Wobec Boga nie ma sytuacji bez wyjścia. Oczywiście, wyjściem było życie jak brat z siostrą, często postrzegane jako ponad siły i ryzykowne dla związku” – pisze ks. Boniecki, wskazując na takie problemy jak postrzegane jako „oczywiste zło” pozostawienie „nowej rodziny” i powrót do sakramentalnego małżonka.

 

Dalej publicysta pisze o odczuwaniu roli kapłana jako „kontrolera łaski” oraz o „zimnej moralności przy biurku” przeciwstawianych „rozeznaniu duszpasterskiemu” pełnemu „miłości miłosiernej” o „przebaczeniu”, „towarzyszeniu” i „włączeniu”. W tym kontekście Wytyczne mogłyby zawierać wskazówki w zakresie „rozeznania”, których nieco zabrakło.

 

Jak zaznacza ks. Boniecki, rozczarowanie znikło przy zakończeniu „Wytycznych”, gdzie mowa o opracowaniu nowego „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin”, na bazie którego powstać będą mogły diecezjalne, względnie metropolitalne instrukcje wykonawcze oraz powoływane będą ośrodki służby małżeństwu i rodzinie. „Równocześnie należy wpracować program i określić kształt przygotowania księży do podejmowania drogi towarzyszenia wiernym i rozeznawania ich konkretnych sytuacji. A dalej zdanie, które brzmi jak wyznanie win: potrzebujemy ćwiczyć się w umiejętności słuchania” ­– wskazuje.

 

„Tygodnik Powszechny” Wytycznym poświęcił sporo miejsca. Artur Sporniak omawia trzyetapową historię ich powstawania: Droga przeciwna komunii, Droga umożliwiająca komunię, Droga neutralna. Pisze o finalnym „zaskoczeniu” i wysoko ocenia dokument Episkopatu, choć uznaje go za nieco spóźniony. Jak konkluduje, redagowanie Wytycznych, „czyli sztuka w trzech aktach, dokonująca się za zamkniętymi drzwiami Episkopatu”, ma optymistyczne zakończenie. „Teraz wszystko w rękach duszpasterzy” – ocenia.

 

Źródło: „Tygodnik Powszechny”

MA


DATA: 2018-06-21 00:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla mnie wyznacznikiem jest Słowo Boże , a wraz z Nim DEKALOG, czyli 10 przykazań danych Nam przez Boga.
ponad 1 rok temu / Ewa
 
Sorry! Ale po co reklamowć to pismo. Czytelnicy PCh24 mają raczej wyrobioną opinię na ten temat.
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Powiedz mi, kto cię chwali, a powiem ci kim jesteś...
ponad 1 rok temu / Veritatis Laetitia
 
Jeśli "tp" chwali, to znaczy że jest bardzo źle.
ponad 1 rok temu / Hanys Górnośląski
 
Gratulacje dla KEP za > TAK < dla reformy i budowania >jedności myśli < z TP. Ciekawe kiedy i >jak< dołączą do wytycznych J.P.II jako pieczęć >ciągłości< ???
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Pochwała "Tygodnika Powszechnego" to jak "pocałunek śmierci".
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.