DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

„Tygodnik Powszechny”: małżeństwo jest nierozerwalne, chyba że...

„Tygodnik Powszechny”: małżeństwo jest nierozerwalne, chyba że...
Fot. erlc.com

Polonia Semper Fidelis – niezwykła akcja polskich katolików – wydaje się wywoływać coraz większe zaniepokojenie wśród przedstawicieli tzw. Kościoła otwartego. Świadczą o tym kolejne publikacje na temat nierozerwalności małżeństwa, adhortacji „Amoris laetitia” oraz mitycznego rozeznania, które pojawiają się w ostatnim czasie na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

 

W tekście zatytułowanym „Rozwodnicy pod rygorem” Artur Sporniak przedstawia z perspektywy „katolickiego pisma społeczno-kulturalnego”, na czym polega trwający obecnie kryzys w Kościele i jak powinien zareagować na niego polski episkopat.

 

„W opublikowanej w kwietniu 2016 roku adhortacji Amoris laetitia Franciszek stwierdził, że zadaniem kapłanów jest towarzyszenie małżeństwom na drodze rozeznania zgodnie z wytycznymi biskupa. (…) Początkowo spowodowało to zamieszanie – powstało wiele różnych interpretacji adhortacji w kwestii dopuszczania do komunii osób rozwiedzionych”, napisał publicysta. Następnie zaś przedstawiał, jak wyglądały i wyglądają prace podjęte przez polskich biskupów w związku z interpretacją adhortacji Franciszka.

 

I tutaj możemy przeczytać porażające stwierdzenie autora: „Papież był od czasu opublikowania Amoris laetitia nieustannie atakowany przez środowiska konserwatywne, domagające się jasnego stwierdzenia, czy otworzył dostęp do komunii dla związków nieregularnych bez warunku powstrzymania się od współżycia”. Że co? Prośba do papieża o konkretną, jasną i precyzyjną odpowiedź na pytanie związane z fundamentalnymi kwestiami dla każdego katolika jest atakiem? Czy którykolwiek z pytających obraził Franciszka? Nie!  Jeśli jednak zadanie pytania i prośba o odpowiedź jest „atakiem” to nasuwa się prosty wniosek: Apostołowie atakowali Pana Jezusa, ponieważ nieustannie prosili Go o naukę i wyjaśnienie wątpliwości, jakie rodziły się w ich sercach.

 

W drugiej części tekstu autor próbuje przedstawić problemy związane z sytuacją osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Z zaprezentowanych dwóch skrajnie różnych przypadków wyciąga następujący wniosek: „Nierozerwalność jest niewątpliwie wartością – małżeństwo realizujące się w miłości aż do śmierci jest uprzywilejowanym miejscem rozwoju człowieka, a także najlepszą przestrzenią dla rodzicielstwa. (…) Jeśli jednak uczynimy z nierozerwalności normę absolutną – a tak naukę Jezusa odczytuje Kościół – może dochodzić do konfliktu wartości: wartość nierozerwalności może stanąć na drodze wartości rodziny”.

 

Tego typu podejście to w rzeczywistości najczystsza forma „teorii krytycznej”. Artur Sporniak stwierdza bowiem, że nierozerwalność małżeństwa jest OK, ale tylko w niektórych przypadkach. Jego zdaniem mogą zdarzyć się bowiem sytuacje, „iż sakrament małżeństwa zaczyna bardziej przypominać klątwę niż źródło dobrodziejstw”, co (jak podkreśla publicysta) zdaje się rozumieć papież Franciszek. Wówczas nierozerwalność małżeństwa powinna ustąpić miejsca rozeznaniu.

 

Na końcu zaś publicysta przedstawia… rozwiązanie, z jakiego mogliby skorzystać polscy biskupi w celu uniknięcia ewentualnych „kontrowersji” w związku z przygotowywaną interpretacją „Amoris laetitia”: „Niewykluczone jednak, że polscy biskupi wykorzystają do pewnego stopnia pomysł Franciszka. Na przykład w głównym tekście znajdzie się przestroga przed świętokradczym przyjmowaniem komunii, a w przypisie – informacja, że w niektórych sytuacjach duszpasterz, po wnikliwym rozeznaniu i długotrwałym towarzyszeniu oraz za zgodą biskupa, zezwoli na udział osoby w sytuacji nieregularnej w sakramencie Eucharystii”.

 

W poprzednim numerze „Tygodnika Powszechnego” ten sam publicysta przestrzegał polskich biskupów przed występowaniem przeciw papieżowi, czym w jego mniemaniu byłoby potwierdzenie nauki katolickiej (sic!). Wystarczył jednak tydzień, aby stanowisko w tej sprawie zmieniło się. Według obecnej narracji gazety polscy biskupi powinni wprawdzie przyjąć inną wykładnię w sprawie nierozerwalności małżeństwa niż ta zasugerowana przez biskupów z Buenos Aires, ale jednocześnie zapewnić, że chętnie wdrożą wśród polskich katolików proponowaną rewolucję moralną.

 

Czy takie stanowisko „Tygodnika Powszechnego” jest czymś nowym? Nie! „Katolickie pismo społeczno-kulturalne” od dłuższego czasu relatywizuje dogmaty wiary i w ich miejsce proponuje „rozeznanie we własnym sumieniu” oraz „towarzyszenie”. W proponowanym przez gazetę świecie nie ma miejsca na odwieczny podział na dobro i zło, niebo i piekło, Trójcę Przenajświętszą i szatana. Wszystko ma odcień szarości i nie ma rzeczy, której nie można by wytłumaczyć i zrelatywizować. Skoro zaś można usprawiedliwić Eucharystię dla rozwodników, to czy nie można zrobić tego samego w innych kwestiach?

 

Źródło: „Tygodnik Powszechny”

Tomasz Kolanek

 

 

Wciąż można dołączyć do grona Polaków wiernych Chrystusowemu nauczaniu o małżeństwie i rodzinie, jakie przez wieki potwierdzali kolejni papieże, z naszym rodakiem, św. Janem Pawłem II włącznie. Aby tego dokonań i podpisać się pod apelem w ramach kampanii Polonia Semper Fidelis, należy kliknąć TUTAJ:


 

DATA: 2018-02-22 13:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nierozerwalność małżeństwa ustanowił sam Bóg w chwili, gdy stworzył kobietę, jako towarzyszkę mężczyzny. Potwierdził to Jezus, o czym czytamy w Ewangeliach oraz apostołowie w Listach Apostolskich. Żaden papież, sobór, synod, biskup i ktokolwiek inny nie ma władzy, aby zmienić nauczanie Boże. Małżeństwo jest rodziną, inne związki nie są rodziną, to powinni wiedzieć manipulatorzy TP.
4 miesiące temu / Janek
 
To nawet na "onecie" znajdują się bardziej katolickie artykuły na ten temat niż w TP!
4 miesiące temu / Reselka
 
Nie "od dłuższego czasu", tylko od początku swego istnienia "Tygodnik Powszechny" - wraz ze "Znakiem" i z "Więzią" - kolaboruje z duchem tego świata...
4 miesiące temu / Kot bury
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.