DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Dominika Krupińska

Tygiel narodów i religii


14 sierpnia rzymscy katolicy Zakarpacia świętowali dwudziestolecie ustanowienia tam przez Ojca Świętego Jana Pawła II administracji kościelnej. Życie religijne na tych terenach szybko się odradza po okresie sowieckiego terroru, promieniując na całe państwo ukraińskie.

Dominika Krupińska


– Urodziłem się w Austro‑Węgrzech, potem mieszkałem w Czechosłowacji, potem na Ukrainie Karpackiej, potem na Węgrzech, potem w Związku Radzieckim, a teraz na Ukrainie – opowiadał pewien stary człowiek.

– To gdzie wyście, dziadku, tak jeździli? – pytali słuchacze.

– A nigdzie. Całe życie mieszkam w Mukaczewie.

Powyższa anegdota znakomicie oddaje dwudziestowieczne losy fascynującego regionu, który przez wieki pozostawał mieszanką narodów i religii. Chociaż poniósł ciężkie straty w czasach totalitarnych reżimów, ocalił jednak to, co na Spiszu, Podolu i Wołyniu bezpowrotnie odeszło w przeszłość: wielokulturowość. Ocalił także silną wiarę religijną. Z górujących nad Równiną Zakarpacką wulkanicznych i fliszowych wzgórz widać niezliczone wieże kościołów, często po kilka w każdej wsi (odpowiednio do liczby wyznań); Zakarpacie stanowi też rezerwuar powołań dla całego państwa – nie tylko dla Kościoła rzymskokatolickiego, lecz także greckokatolickiego i dla Cerkwi, mimo że są to wyznania na Ukrainie dominujące.

Ziemia przechodnia

Historia Zakarpacia (znanego też pod inną nazwą: Rusi Zakarpackiej) jako regionu zaczęła się w końcu IX wieku, gdy na zajmowane przez Słowian i Bułgarów obszary Niziny Panońskiej wlały się przez Przełęcz Werecką – najniższe obniżenie w tej części łuku Karpat – tysiące osadników węgierskich pod wodzą księcia Arpada wędrujących z okolic Uralu w poszukiwaniu żyznych i korzystnych klimatycznie terenów. Od tej pory ziemie te przez tysiąc lat wchodziły w skład Korony Węgierskiej, dzieląc losy całego państwa. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej przydzielono je Czechosłowacji (poza niewielką częścią włączoną do Rumunii), a po wojnie drugiej – po kilkuletniej aneksji węgierskiej rozpoczętej wkrótce po traktacie monachijskim i zakończonej wkroczeniem Armii Czerwonej w październiku 1944 roku – Czechosłowacja „przekazała” je Związkowi Sowieckiemu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 
 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.

 

Własność prywatna to jedna z naczelnych zasad zachodniej cywilizacji. Mimo wiążących się z nią nadużyć stanowi fundament ciągłości rodzin, rozwoju gospodarczego i swobód obywatelskich. Przez wieki dostrzegał to Kościół, zachęcając jednocześnie do dobroczynności wobec bliźnich. Niestety dziś część ludzi Kościoła wykazuje sceptycyzm wobec indywidualnego posiadania. Pojawiają się postawy godne raczej Robin Hooda niż katolickich hierarchów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.