DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Dominika Krupińska

Tygiel narodów i religii


14 sierpnia rzymscy katolicy Zakarpacia świętowali dwudziestolecie ustanowienia tam przez Ojca Świętego Jana Pawła II administracji kościelnej. Życie religijne na tych terenach szybko się odradza po okresie sowieckiego terroru, promieniując na całe państwo ukraińskie.

Dominika Krupińska


– Urodziłem się w Austro‑Węgrzech, potem mieszkałem w Czechosłowacji, potem na Ukrainie Karpackiej, potem na Węgrzech, potem w Związku Radzieckim, a teraz na Ukrainie – opowiadał pewien stary człowiek.

– To gdzie wyście, dziadku, tak jeździli? – pytali słuchacze.

– A nigdzie. Całe życie mieszkam w Mukaczewie.

Powyższa anegdota znakomicie oddaje dwudziestowieczne losy fascynującego regionu, który przez wieki pozostawał mieszanką narodów i religii. Chociaż poniósł ciężkie straty w czasach totalitarnych reżimów, ocalił jednak to, co na Spiszu, Podolu i Wołyniu bezpowrotnie odeszło w przeszłość: wielokulturowość. Ocalił także silną wiarę religijną. Z górujących nad Równiną Zakarpacką wulkanicznych i fliszowych wzgórz widać niezliczone wieże kościołów, często po kilka w każdej wsi (odpowiednio do liczby wyznań); Zakarpacie stanowi też rezerwuar powołań dla całego państwa – nie tylko dla Kościoła rzymskokatolickiego, lecz także greckokatolickiego i dla Cerkwi, mimo że są to wyznania na Ukrainie dominujące.

Ziemia przechodnia

Historia Zakarpacia (znanego też pod inną nazwą: Rusi Zakarpackiej) jako regionu zaczęła się w końcu IX wieku, gdy na zajmowane przez Słowian i Bułgarów obszary Niziny Panońskiej wlały się przez Przełęcz Werecką – najniższe obniżenie w tej części łuku Karpat – tysiące osadników węgierskich pod wodzą księcia Arpada wędrujących z okolic Uralu w poszukiwaniu żyznych i korzystnych klimatycznie terenów. Od tej pory ziemie te przez tysiąc lat wchodziły w skład Korony Węgierskiej, dzieląc losy całego państwa. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej przydzielono je Czechosłowacji (poza niewielką częścią włączoną do Rumunii), a po wojnie drugiej – po kilkuletniej aneksji węgierskiej rozpoczętej wkrótce po traktacie monachijskim i zakończonej wkroczeniem Armii Czerwonej w październiku 1944 roku – Czechosłowacja „przekazała” je Związkowi Sowieckiemu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski – to nasza wiara, wiara Kościoła Katolickiego. Trwający właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to doskonała okazja do spojrzenia na jedność – Kościoła i chrześcijan, różnorodność i istniejące dziś tendencje zaciemniające perspektywę wiary.

 
 

Gościem Pawła Chmielewskiego w programie „W imię zasad” był dr Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Kraje, które nie są w Unii Europejskiej wynegocjowały lepsze umowy. Otrzymują więcej szczepionek i szybciej. USA, Izrael czy Wielka Brytania są dzisiaj w dużo lepszej sytuacji niż kraje, w imieniu których umowę negocjowała Unia Europejska – przyznał szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Norwegia po raz kolejny naruszyła prawa rodziców. Sprawa dotyczyła kobiety, której odebrano córkę ze względu na m.in. częściowo błędnie zdiagnozowane problemy psychiczne. Dziecko przez cztery lata pozostawało w pieczy zastępczej, mimo późniejszej poprawy stanu zdrowia matki i wzrostu jej stopnia dojrzałości. W tej sprawie interweniował Instytut Ordo Iuris, który występował w postępowaniu jako tzw. przyjaciel sądu.

 

W środkowonigeryjskim stanie Niger porwano a następnie w okrutny sposób zabito ks. Johna Gbakaana, proboszcza parafii św. Antoniego w miejscowości Gulu (diecezja Minna). O zdarzeniu, do którego doszło 15 stycznia, oznajmił 17 bm. ks. John Jatau, proboszcz parafii św. Teresy w Madali, również z tej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.