DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 75  >   NASZE DZIEDZICTWO

Tych miejsc nie można ominąć


Planowanie wakacyjnego wypoczynku to dziś wielka niewiadoma. Zwolennicy spędzania urlopów nad Adriatykiem czy Morzem Śródziemnym w tym roku mogą się przekonać, że wojaże po Polsce bywają nie mniej atrakcyjne i pozwalają wzbogacić wiedzę o ojczyźnie. Tym bardziej, że ciekawe, a słabo znane miejsca odnaleźć możemy w każdym regionie naszego kraju.

 

Morze, jeziora i góry to tradycyjne kierunki wyjazdów całych rodzin w okresie wakacyjnym, ale też coraz większą popularnością cieszą się miejscowości niekoniecznie znane z widokówek i filmów promocyjnych – oferujące przede wszystkim ciszę i kontakt z przyrodą. Wędrując po kraju znajdziemy wiele miejsc wartych spędzenia w nich części albo i całego urlopu.

 

Prawie nad Bałtykiem

Przebywając w zachodniej części Pomorza, nie wolno ominąć Kamienia Pomorskiego – niedużego, ale pięknie położonego nad Zalewem Kamieńskim miasta, które prawa miejskie otrzymało w 1274 roku. Od nadmorskiego Dziwnówka dzieli Kamień Pomorski zaledwie dziesięć minut jazdy samochodem, od Szczecina – niecałe dziewięćdziesiąt kilometrów. Biskupstwo w Kamieniu Pomorskim powołano w XII wieku, po przeniesieniu go z Wolina, dzięki czemu przez całe średniowiecze miasto było kościelną stolicą całego Pomorza. Ranga miasta wymagała wzniesienia w nim katedry, a wraz z nią przez kolejne lata powstawały inne obiekty. Mimo dużych zniszczeń miasta w czasie drugiej wojny światowej zachowane do dzisiaj zabytki są tak interesujące, że na zwiedzanie Kamienia można śmiało zaplanować cały dzień.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

Kolumbijscy biskupi z prowincji kościelnej Tunja skrytykowali nałożony na prezydenta Ivana Duque sądowy nakaz usunięcia z Twittera wpisu o Matce Bożej z Chiquinquirá. Zdaniem sądu odwoływanie się do Maryi przez szefa państwa narusza wolność religijną.

 
 

Tęczowa profanacja obraża katolików! Politycy lewicy, aktywiści LGBT+, którzy uważają inaczej są w swych deklaracjach niewiarygodni, bo reprezentują inny światopogląd. Symbole środowisk LGBT jawnie sprzeciwiają się nauce Kościoła, więc umieszczanie ich w obszarach kultu religijnego obraża uczucia religijne. O tęczowych profanacjach z Martą Kowalczyk z Instytutu Ordo Iuris rozmawia Paweł Chmielewski PCh24 TV.

 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek propozycję zmian w prawie, które umożliwią członkom opozycji antykomunistycznej otrzymanie specjalnego świadczenia. – Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział szef polskiego rządu.

 

Poseł Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska podczas jednej z tzw. demonstracji wsparcia dla osób LGBT w Polsce porównała ich obecną sytuację do mordów na Żydach.

 

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedynym kandydatem, jaki został zgłoszony na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.