DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

TVN zapłaci ćwierć miliona za promowanie patologicznych postaw

TVN zapłaci ćwierć miliona za promowanie patologicznych postaw
Fot. M. Jarzębiński / Forum

Skargi widzów przyniosły efekt w postaci kary finansowej nałożonej na prywatną stację telewizyjną w związku z emisją cyklu programów promujących destrukcyjne zachowania i postawy. Chociaż sądowa batalia w kolejnych instancjach trwała łącznie kilka lat, to zakończyła się oddaleniem przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej złożonej przez TVN.

 

 

Długie postępowanie dotyczyło serii audycji „Rozmowy w Toku” z 2012 roku, o wiele mówiących tytułach: „Po co talent, po co szkoła – ja pozować będę goła!” ; „Jak imprezuje ćpunka z gimnazjum?”; „Na randkach spotykam samych zboczeńców!” oraz „Popatrz na mnie! Widzisz przed sobą pustaka?”.

 

Skargi, które złożyli po emisji programów widzowie, spowodowały reakcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Uznała ona, iż stacja złamała artykuł 18. ustawy o RTV. Ta zaś zakazuje rozpowszechniania audycji „mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich” poza godzinami 23:00-6:00.

 

„Tematy poruszane we wskazanych audycjach z cyklu Rozmowy w toku są kontrowersyjne, dotyczą głównie sfery obyczajowej, prezentują skrajne, często patologiczne zachowania i postawy życiowe. Nagromadzenie w audycjach sensacyjnych relacji jest tak duże, że widz może odnieść wrażenie, iż opisywane sytuacje oraz sposób postępowania to norma, a nie margines społecznych zachowań” – stwierdziła rada.

 

Według portalu gazeta.pl, stacja broniła się, twierdząc, że „audycje nie były demoralizujące, nie zawierały drastycznych treści, a negatywne wzorce postępowania były jednoznacznie krytykowane nie tylko przez samą prowadzącą Ewę Drzyzgę, ale również ekspertów biorących udział w programach. Przedstawiciele TVN podkreślali, że audycje mogły też być przestrogą dla rodziców i dzieci m.in. przed kontaktami z narkotykami”.

 

Telewizja poszła do sądu. Odwołanie od kary wynoszącej 250 tysięcy złotych oddalił jednak zarówno Sąd Okręgowy (w 2015 roku), jak i Apelacyjny (2017).

 

Skargę kasacyjną rozpatrzyła na niejawnym posiedzeniu 18 października 2019 roku Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Także ona podzieliła opinię KRRiTV.

 

 

Źródło: gazeta.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-12-19 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sz P nie ekscytujcie się tym wyrokiem,przypominam sobie,ze nie tak znowu dawno,ta telewizja czyli TVN miała zapłacić tez jakaś karę nie pamietam za co coś chyba 1200000 i przyjechała p Amb z USA i wstawiła się za ta stacja,wynik anulowanie tej kary. Sprawdźcie sobie kto jest właścicielem tej stacji,zrozumiecie,myśle ze z ta kara będzie podobnie.
6 miesięcy temu / Kazimierz
 
drzyzga jest nikim , rozmowy z chorymi osobami w fazie remisji , bez zgody prawnika , bez opinii prawnej , rujnowanie wizerunku , promowanie postaw niżej niż z rynsztoka , dyskusje osób z ciekawymi dla Sądu Rodzinnego osobowościami i losami , manipulowanie wypowiedziami , wprowadzanie atmosfery sztucznego , reżyserowanego współczucia , wzruszenia , ignorowanie sygnałów pozawerbalnych , cała sala imitująca napięcie , stronniczość , igrzyska prymitywizmu może wręcz , ale czy drzyzga nie wie że tak ładni ujawnia się fałszywa natura , jak dokazywała w rmf-ie , z jej uroda radiową , , jej modulowanie głosem gdy napięcie opadało.... , tak pieknie po niej widać jak zostaje się nikim , dla kariery kiedy nie ma jakichkolwiek przesłanek urody np.słynnej omeny , tylko że o tym to ona doskonale wie ,
6 miesięcy temu / do M.P.
 
Wreszcie TVN poniesie odpowiedzialność finansową.Teraz czas na odebranie koncesji.
6 miesięcy temu / Objektywny
 
250 tysięcy to kpina - w porównaniu z cenami reklam.
6 miesięcy temu / Marek Piotrowsk
 
Pamiętam to... Jaka stacja takie programy.
6 miesięcy temu / Marek
 
Nawet nie zauważą w rachunku zysków i strat. To raptem parę kampanii reklamowych, a co złego narobili to narobili. Może jednak dobrze się zastanowią na przyszłość, bo następnym razem sąd może nie być już tak wielkoduszny i polecieć milionami. Swoją drogą dziwię się tym, którzy to oglądają. Mało to szamba dookoła?
6 miesięcy temu / Matka Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.