Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2018 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Czarna legenda Świętej Inkwizycji


Następny film
Co przyniósł rok 2017? ZOBACZ NOWY PROGRAM TV PCH24.PL

Święta Inkwizycja kojarzy się powszechnie ze stosami i prześladowaniem. Nic bardziej mylnego! Było całkiem odwrotnie! W krajach katolickich nie było polowania na czarownice i masowych płonących stosów! U katolików nie było tortur! To wszystko działo się na terenach protestanckich! Na terenach katolickich do takich tragedii nie doszło właśnie dlatego, że istniała Święta Inkwizycja - mówi w rozmowie z PCh TV ksiądz prałat Roman Kneblewski. 


DATA: 2015-06-11 15:46:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Nawet wielu rosyjskich historyków sowieckiej szkoły (bo mieszkam w Wilnie, więc dużo czytam rosyjskich autorów) przyznaje, że inkwizycję oczernili masoni i "naród" który nimi kieruje, i że "gdyby nie Inkwizycja, to Europa utonęłaby w morzu przestępczości".
ponad 3 lata temu / Jaromir
 
Czy coś z tego co napisałeś spada na Święte Oficjum? Bo ile mi wiadomo to Michał Servet spłonął w Genewie z rąk wyznawców Kalwina. Jaka była rola Inkwizycji w nocy Św, Barttłomieja, czy w działaniach Marii Tudor? Może to wyjaśnisz.
ponad 3 lata temu / Leliwa
 
A co działo się w Hiszpanii od 1480 roku? Jak postępowano z Miguelem Serwetem ? W Anglii Maria I Tudor co robiła? A NOC Świętego Bartłomieja? To tylko małe przykłady działalności inkwizycji i jej współudziału w wielu zbrodniach przeciw ludzkości. I jeszcze jedno. Ksiądz zapomniał wspomnieć o tym że jedynym warunkiem przeżycia w szponach inkwizycji było odwołanie swoich poglądów.Czyli prześladowania za przekonania jako usprawiedliwienie inkwizycji?
ponad 3 lata temu / zdziwiony
 
jeśli ktoś szuka w niewłaściwych źródłach to tam właśnie znajduje bzdury w stylu tej, że Święta Inkwizycja mordowała ludzi w bestialski sposób. Poza tym na taką opinię pracują także \'bajki\' takie jak podana w książce pt "Imię róży". Sam autor przyznał, że \'podkolorował\' obraz przewodniczącego Inkwizycji, bo tak mu się podobało... ten człowiek, ukazany w powieści (później także w filmie) jako sadysta, był w rzeczywistości zupełnie inną osobą. Coś jak przedstawianie Lecha Wałęsy w większości mediów a jego prawdziwy wizerunek i działania (z tą różnicą, że Bernard Gui jest uznawany za psychopatę, a rzeczywiście był wspaniałym duchownym)...
ponad 3 lata temu / qzyck
 
Obiektywnie - Oglądałem inną wypowiedź księdza prałata nt. "Żydów", po stwierdzeniu, że współcześni Żydzi nie mają nic wspólnego z Izraelitami z Biblii, a Polska jest zapowiedzianym w Piśmie Świętym Izraelem, przeraziłem się - te nauki są - ani to historyczne, ani biblijne.
ponad 4 lata temu / historyk
 
Inkwizycja to nie legenda a prawda. Oczywiście katolicy nie mordowali katolików /czyt. lojalnych papieżowi/ a biblijnych chrześcijan.
ponad 4 lata temu / ana
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 81 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.