DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Tusk chciał pogodzić partię, a rozzłościł prawników. In vitro niekonstytucyjne?

Tusk chciał pogodzić partię, a rozzłościł prawników. In vitro niekonstytucyjne?
fot.Laurent Hamels/MAXPPP

Premier Donald Tusk obawiając się podziału własnego klubu podczas głosowania nad ustawą o produkcji dzieci z probówki w Sejmie, postanowił sprawę załatwić poza Sejmem - ma temu służyć program zdrowotny, który rząd chce wdrożyć w życie w lipcu. Choć rządowy program rodzi pytania natury ustrojowej, ministerstwo nie zleciło ekspertyz.


„W trakcie tworzenia przedmiotowego programu w Ministerstwie Zdrowia (określania grupy docelowej oraz liczby wykonywanych prób) brana była pod uwagę przede wszystkim efektywność zdrowotna procedury w określonych grupach oraz bezpieczeństwo pacjentów" – tłumaczy resort zdrowia. Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa podkreślają, że „programy zdrowotne, w związku z tym, że nie są aktami prawnymi, nie podlegają orzecznictwu o zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, co należy do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego" (sic!).


Prawnicy i eksperci są innego zdania. Według nich, każdy program zdrowotny musi mieć oparcie w ustawie, a jeśli znajdą się w nim zapisy budzące wątpliwości konstytucyjne, to wówczas można zaskarżyć do TK przepisy ustawy, na podstawie której został uchwalony.


Jacek Żalek, prawnik i poseł z tzw. konserwatywnego skrzydła PO, mówi wprost, że niekonstytucyjne może okazać się podstawowe zagadnienie programu, czyli mrożenie zarodków. – Polskie prawo chroni życie od poczęcia do śmierci, a każde działanie administracji publicznej musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym – powiedział „Rzeczpospolitej”. PiS podkreśla, że nie wszystkie chętne pary będą mogły skorzystać z refundacji zabiegu produkcji dzieci z probówki, a to oznacza różnicowanie ludzi w dostępie do świadczeń, co jest sprzeczne z art. 68 konstytucji.


 

Źródło: „Rzeczpospolita”
kra


DATA: 2013-01-10 09:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdzie są moje podatki koleżko???
ponad 7 lat temu / Donald
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.