5 lipca 2017

Co czeka Francuzów, czyli plany rządu na najbliższe lata. Czy uda się je zrealizować?

(źródło: twitter.com / MH_Thoraval)

W ciągu najbliższych lat rząd premiera Edouarda Philippe’a, który przedstawił we wtorek swoje plany, zamierza podnieść ceny papierosów z 7 do 10 euro za paczkę, zrezygnować całkowicie z węgla, zreformować niektóre podatki, zwiększyć wydatki na obronę i wprowadzić obowiązkowe szczepienia.

 

 Minister zdrowia Agnès Buzyn powiedziała, że chce doprowadzić do tego, aby „dzieci urodzone dzisiaj były pierwszym niepalącym pokoleniem we Francji”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W związku z tym, że niektóre choroby „wróciły do Francji”, premier Philippe oznajmił, że od 2018 roku wszystkie zalecane szczepienia dla małych dzieci (11) staną się obowiązkowe. Ma to być priorytet ministerstwa zdrowia.

 

Do końca pięcioletniej kadencji rządu Francuzi nie będą już płacić za okulary, stomatologiczne usługi medyczne i aparaty słuchowe.

 

Rząd planuje także znieść od 1 listopada stan wyjątkowy. Powtarzając słowa nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier zaznaczył w swoim wystąpieniu, że stan wyjątkowy zakończy się 1 listopada. Tego dnia zostanie wprowadzona jednocześnie nowa ustawa antyterrorystyczna.

 

Philippe zapewnił posłów, że do roku 2021 zreformowane zostaną egzaminy na zakończenie poszczególnych etapów nauczania. Reforma ma dotyczyć w szczególności egzaminu maturalnego. Rząd ma powołać nową agendę, która będzie zajmowała się sprawami młodych ludzi.  

 

Paryż zamierza podjąć również działania, które doprowadzą do wyeliminowania do roku 2050 udziału węgla w gospodarce. Francja nie będzie również dawać licencji na poszukiwania ropy i gazu. Z kolei do 2025 roku 100 procent tworzyw sztucznych ma być poddanych recyklingowi.

 

Rząd zamierza obniżyć obciążania pensji osób najgorzej zarabiających, by mogły one osiągnąć płacę minimalną na poziomie około 1,480 EUR miesięcznie. Do 2022 roku planuje się stopniowo obniżać stawkę podatku dochodowego od osób prawnych z 33,3 proc. do 25 proc. W ten sposób – jak zaznaczył premier – rząd chce zachęcić do zakładania firm w kraju, a nie zagranicą.

 

Paryż planuje także ciecia wydatków publicznych. Premier Edouard Philippe powiedział w parlamencie, że dług publiczny, który obecnie wynosi niemal 2,15 bilionów euro, jest „nie do zniesienia”. – Tańczymy na wulkanie, który brzmi coraz głośniej – mówił członkom niedawno wybranego Zgromadzenia Narodowego.

 

Premier zamierza zreformować taxe d’habitation (podatek lokalny). Podatek ten płacony jest zarówno w przypadku, gdy jest się właścicielem lokalu, lokatorem lub zajmuje się mieszkanie, które ktoś użyczył za darmo. Jest on naliczany nie tylko za główne miejsce zamieszkania, ale również za ewentualne inne mieszkania lub domy, które zajmuje się na dzień 1 stycznia danego roku.  

 

Premier obiecał od 2018 r. zwiększenie korzyści dla osób niepełnosprawnych i emerytów. Francja uruchomi też plan inwestycyjny o wartości 50 mld euro w dziedzinie ochrony środowiska, zdrowia, rolnictwa i transportu.

 

Podkreślając znaczenie „inwestowania w sektory przyszłości”, Philippe powiedział parlamentarzystom, że pakiet będzie również koncentrował się na rozwijaniu umiejętności w zakresie obsługiwania „sektorów przyszłości”. 

 

Francja zamierza wreszcie uprościć prawo budowlane. Ma być mniej przeszkód w zakresie wydawania pozwoleń na budowę bloków mieszkalnych.

 

Paryż zwiększy także wydatki na obronę do poziomu 2 procent PKB. Philippe powtórzył także ambicję rządu, aby doprowadzić deficyt do poziomu 3 procent PKB w tym roku.

 

Źródło: thelocal.fr

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram