DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

(1538 – 1606)

Turybiusz z Mogrovejo

Turybiusz z Mogrovejo

Hiszpański święty Toribio Alfonso de Mogrovejo przyszedł na świat w szlacheckiej rodzinie w Mayorga w prowincji Leon. Wychowany pobożnie odnajdywał od dziecka pociechę w praktykach życia duchowego, sam nie wybrał jednak drogi kapłańskiego żywota, do którego później miał zostać powołany. Oddawał się studiom prawniczym między innymi na uniwersytetach w Salamance i w Valladolid. Pozyskał sobie takie zaufanie i uznanie króla Hiszpanii Filipa II Habsburga, że – mimo iż był człowiekiem świeckim – został mianowany w 1573 roku sędzią trybunału Świętej Inkwizycji w Granadzie.


Turybiusz, choć nie planował kariery duchownej, widocznie miał spełnić w niej swoje ziemskie posłannictwo, bowiem w kilka lat po otrzymaniu urzędu sędziego Sancti Officii, został przez monarchę wyróżniony kolejną godnością kościelną, mianowicie arcybiskupa peruwiańskiej Limy. Powierzanie urzędów kościelnych osobom świeckim było w owych czasach jeszcze dość powszechne, ale tym razem wymagało to przyjęcia święceń kapłańskich. Turybiusz, pragnący zapewne spokojniejszego żywota i nie tak wielkiej odpowiedzialności, próbował odwoływać się od tej decyzji, w końcu jednak uległ temu niespodziewanemu wezwaniu Bożej Opatrzności i tak rozpoczęła się jego praca misyjna w Peru.


Sytuacja, jaką zastał w Peru przybywając do swej archidiecezji w roku 1581, nie pozwoliła świeżo mianowanemu hierarsze na próżnowanie. Poza ewangelizacją miejscowej ludności tej rozległej metropolii (450 tys. km kw.) stanął jeszcze przed zadaniem podniesienia poziomu moralnego duchowieństwa i zapanowania nad politycznymi uwikłaniami tamtejszej hierarchii. Odnawiając dyscyplinę wśród kleru, narażał się na opór rządzących gubernatorów, których z hierarchami łączyły liczne koneksje polityczne, a zaprowadzenie porządku w Kościele oznaczało uszczuplenie ich władzy. Arcybiskup nie zrażał się jednak trudnościami, wręcz przeciwnie – tym bardziej poświęcał się pracy.

Święty Turybiusz wielokrotnie przemierzał teren swej diecezji, chrzcząc i bierzmując ponad pół miliona Indian. Odznaczył się przy tym przychylnym stosunkiem do ludów zamieszkujących tereny objęte jego władzą, których bronił przed nadużyciami władz świeckich. Opanował też kilka miejscowych dialektów, aby lepiej porozumiewać się ze swymi wiernymi. Wraz ze światłem Ewangelii europejski misjonarz wniósł w życie swej wspólnoty również kaganek łacińskiej cywilizacji, pracując nad rozwojem intelektualnym kleru, zakładając szkoły czy domy pomocy lub chociażby wydając katechizm przetłumaczony na miejscowe dialekty. W roku 1591 założył w Limie seminarium duchowne – pierwsze na zachodniej półkuli, zwoływał też liczne synody, na których porządkowano życie kościelne w kraju.


Arcybiskup, prowadzący równocześnie życie pełne modlitwy i umartwienia, zmarł podczas wizytacji duszpasterskiej w roku 1606. Kanonizowany przez Innocentego XIII w roku 1726, został patronem Peru.

Kościół wspomina św. Turybiusza 23 marca.

FO


DATA: 2012-03-19 16:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.