DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Tureckie okręty wojenne zablokowały statek wiertniczy. Miał poszukiwać złóż gazu dla Cypru

Tureckie okręty wojenne zablokowały statek wiertniczy. Miał poszukiwać złóż gazu dla Cypru
fot. REUTERS/Umit Bektas/Forum

Cypr oskarża Turcję o złamania „prawa międzynarodowego” po tym, jak okręty tureckie zablokowały włoski statek wiertniczy, mający poszukiwać złóż gazu na wrażliwych politycznie wodach wokół wyspy.

 

Włoski gigant energetyczny ENI, który uzyskał licencję od cypryjskich władz skarżył się, że wyczarterowany statek został zmuszony do powrotu w piątek, po tym, jak trzy tureckie okręty rozpoczęły serię niebezpiecznych manewrów w pobliżu wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.

Turcja i zdominowana przez Greków Republika Cypryjska toczą spór o dostęp do terenów bogatych w zasoby ropy i gazu we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

 

Cypr przygotowuje się do rozpoczęcia odwiertów w celu wydobycia gazu w swojej strefie ekonomicznej, Turcja ogłosiła, że przedsięwzięła "środki zaradcze”.

 

Cypr - była kolonia brytyjska odzyskała niepodległość w 1960 r. Trzy lata później na wyspie doszło do starć między mieszkańcami greckiej i tureckiej części wyspy. W 1964 r. wylądowały tam oddziały UNFICYP, które monitorowały tzw. zieloną linię podziału wyspy na dwie części zajmowane odpowiednio przez ludność turecką i grecką. 15 lipca 1974 r. opozycja domagającą się przyłączenia Cypru do Grecji dokonała krwawego zamachu stanu, obalając władze Cypru. W rezultacie pięć dni później rozpoczęła się inwazja turecka. Turcy zajęli północną cześć wyspy. Powstało nowe państwo uznawane jedynie przez Ankarę. Tureckie wojska okupacyjne pozostają tam do dziś.  W 2004 r. Republika Cypryjska przystąpiła do UE, chociaż jej północna część w rzeczywistości nie jest częścią UE.

 

 W 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaproponował rozwiązanie dla Cypru, które odrzuciły obie strony. W 2013 r. Cypr dotknął poważny kryzys finansowy, w wyniku którego nastąpiła restrukturyzacja systemu bankowego. To tutaj przetestowano tzw. mechanizm bail in, który zakłada ratowanie banków kosztem depozytów klientów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE uruchomiły pakiet ratunkowy dla Cypru wynoszący 10 mld euro.

 

W 2015 r. po wyborach w marcu na prezydenta północnej części Nikozji Aminciego rozpoczęły się rozmowy z Anastasiadesem o utworzeniu federacji. Lider greckiej części Cypru liczył na to, że umowa umożliwi 90 tys. Grekom odzyskać własność utraconą po inwazji tureckiej w 1974 roku.

 

- Zachowujemy spokój, aby uniknąć kryzysu i podjąć wszelkie kroki dyplomatyczne konieczne, aby wreszcie można było uszanować suwerenne prawa Republiki Cypryjskiej – ogłosił w niedzielę prezydent Nikos Anastasiades.

 

- Zajmujemy się tą sytuacją, próbując uniknąć wszystkiego, co mogłoby pogorszyć relacje, nie pomijając jednak faktu, że działania Turcji naruszają międzynarodowe prawo - dodał.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji zaatakowało decyzję cypryjskich władz.

 

„Cypr czyni to z naruszeniem niezbywalnych praw do zasobów naturalnych Turków cypryjskich, którzy są współwłaścicielami wyspy" - napisano w oświadczeniu. „Ta niekonstruktywna postawa grecko-cypryjska również stanowi główną przeszkodę dla rozwiązania kwestii cypryjskiej” - dodano.

W październiku Turcja wysłała statki specjalizujące się w badaniach sejsmicznych do wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru bez zezwolenia.

 

Cypr ogłosił w ub. czwartek, że odwierty poszukiwawcze włoskiego ENI i francuskiego koncernu France Total znalazły duże złoża gazu w innych częściach wyspy. Cypr podpisał umowy z wieloma firmami na odwierty poszukiwawcze. Również amerykański gigant ExxonMobil zaplanował odwierty w drugiej połowie 2018 roku.

 

Spór o zasoby w rejonie Morza Śródziemnego jest kolejnym czynnikiem komplikującym wysiłki na rzecz ponownego zjednoczenia wyspy po tym, jak negocjacje w tej sprawie zakończyły się fiaskiem w zeszłym roku.

 

Turcja i Cypr nie są jedynymi krajami, które konkurują o zasoby we wschodniej części Morza Śródziemnego. Pretensje do nich zgłaszają także Izrael i Liban.

 

 

Źródło: euractiv.com., Pch24.pl

AS


DATA: 2018-02-13 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chyba trzeba przestać liczyć na Turcję jako na wiarygodnego członka NATO
6 miesięcy temu / Admirał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.