DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2018 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Turecki prezydent wydzierżawił wyspę na Morzu Czerwonym. Wrze w Egipcie i Arabii Saudyjskiej

Turecki prezydent wydzierżawił wyspę na Morzu Czerwonym. Wrze w Egipcie i Arabii Saudyjskiej
fot.REUTERS/Umit Bektas/FORUM

W Egipcie i Arabii Saudyjskiej wrze. Tuż przed końcem ub. roku tureckie władze zawarły porozumienie z rządem Sudanu w sprawie dzierżawy wyspy Suakin na Morzu Czerwonym.

 

Prezydent Recep Tayyip Erdogan mówił, że Turcja po prostu planuje odnowić zabytki otomańskie. Jednak Egipt, podobnie jak Arabia Saudyjska, obawia się, że plany Ankary pójdą znacznie dalej. Turcja może wybudować bazę wojskową, która zagrozi ich bezpieczeństwu.

 

– Umowa w sprawie dzierżawy wyspy Suakin wywołuje gniew w Egipcie, ponieważ ma niejednoznaczne cele – wyjaśnia generał Kamal Amer, szef komisji ds. obrony i bezpieczeństwa w egipskim parlamencie.

 

Wojskowy tłumaczył, że Egipt toczy spór terytorialny z Sudanem o trójkąt Halayeb i Shalateen. Nieporozumienia dotyczą także stanowiska Sudanu wobec Egiptu w sporze Kairu z Etiopią odnośnie Wielkiej Tamy Etiopskiego Odrodzenia. Do tego dochodzi kwestia wsparcia tureckiego dla Bractwa Muzułmańskiego, które Kair uznał za organizację terrorystyczną. 

 

Amer przekonywał, że „Egipt ma w swym posiadaniu dowód, iż za umową kryją się tureckie cele wojskowe”. Turcja już zbudowała kilka baz wojskowych w Afryce. Aby zachować bezpieczeństwo, Egipt nie zamierza dalej biernie przyglądać się ekspansji tureckiej. Generał powiedział wprost, że jego kraj nie pozwoli na zbudowanie tureckiej bazy wojskowej w Sudanie.

 

Podczas pobytu w Sudanie pod koniec grudnia Erdogan podpisał 13 umów  dotyczących portu i stoczni dla statków wojskowych i cywilnych na Morzu Czerwonym, budowy szpitala, stworzenia strefy wolnego handlu w Port Sudan, budowy silosów zbożowych w różnych lokalizacjach, uniwersytetu, elektrowni i nowego lotniska w stolicy kraju, w Chartumie.

 

Prezydent Sudanu Omar al-Bashir oznajmił, że istnieją inne plany dotyczące wyspy, o których powie później.

 

Tarek Fahmy, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze przekonuje, że Egipt jest zaniepokojony, ponieważ Turcja już zademonstrowała chęć budowy obecności wojskowej w regionie, otwierając niedawno bazę w Somalii. Egipt obawia się, że Ankara planuje wykorzystać wyspę „do zaciśnięcia pętli wokół jego szyi, zważywszy na to, że wyspa znajduje się blisko granicy egipskiej”.

 

Kair postrzega porozumienie w sprawie wyspy jako deklarację sojuszu turecko-sudańskiego przeciwko Egiptowi. Napięcia między Sudanem i Egiptem nasiliły się do tego stopnia, że ​​minister spraw zagranicznych Sudanu 4 stycznia wezwał swojego ambasadora w Kairze na konsultacje.

Rzecznik egipskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ahmed Abu Zeid poinformował, że „trwa integralna ocena sytuacji i Egipt podejmie odpowiednie działania”.

 

Kair – wg MSZ - ma kilka opcji. Rozważane są różne środki „odstraszające”. Egipt planuje zacieśnienie stosunków z krajami afrykańskimi, aby Turcja nie wypełniała tej luki oraz rozbudowę armii i działania mające przywrócić równowagę sił w regionie.

 

Egipskie media ostro skrytykowały umowę turecko-sudańską. Dziennikarz Emad Eddin Adeeb napisał w artykule z 25 grudnia, że ​​Sudan wyraźnie przyznał Turcji pozwolenie na budowę bazy wojskowej dla marynarki wojennej „w celach obronnych, szkolenia i przechowywania broni”.

„Baza zostanie zbudowana za pośrednictwem tureckich firm i będzie w całości finansowana przez Katar” - przepowiedział, powtarzając to, o czym wielu spekulowało.

 

Wpływowy dziennikarz Ahmed Moussa mówił z kolei  26 grudnia w stacji Sada al-Balad, że umowa w zasadzie zezwala na „kolonizację turecką” i stanowi zagrożenie dla saudyjsko-egipskiego bezpieczeństwa narodowego. Twierdzi on, że Turcja chce rozszerzyć swoją hegemonię poprzez ekspansję poza granice i że tureccy oraz sudańscy szefowie sztabów zgodzili się rozwinąć współpracę wojskową.

 

W swoim programie „Fakty i Tajemnice” 28 grudnia, Bakri twierdził, ,że umowa została tak „zaprojektowana, aby zapewnić obecność Turcji w obliczu egipskich statków”.

 

Minister spraw zagranicznych Sudanu Ibrahim Ghandour 26 grudnia wyraził „zdumienie” tak ogromną i negatywną reakcją niektórych egipskich mediów, zarzucając im niezrozumienie kwestii „zarządzania relacjami między państwami”.

 

W wywiadzie udzielonym 29 grudnia dla tureckiej stacji TRT Al-Arabiya Ghandour powiedział, że niektórzy Egipcjanie „ignorują fakt, że silny Sudan jest ważny dla silnego Egiptu”.

 

Saudyjska prasa również ostro skrytykowała umowę. Dziennik „Okaz” opublikował artykuł 27 grudnia, w którym stwierdzono, że Sudan ugiął się pod naciskami Turcji, która zawsze miała ogromne ambicje w stosunku do Afryki, zauważając, że Turcja nie zadowoliła się nową bazą wojskową otwartą we wrześniu w Somalii.

 

Samia Rafla z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych na najbliższym specjalnym spotkaniu ma tę sprawę poruszyć.

 

Morze Czerwone to ważny szlak handlowy między Europą a Azją. Tędy ma też biec jedna z nitek szlaku odnowionego chińskiego projektu Pasa i Szlaku.

 

 

Źródło: al.-monitor.com

AS


DATA: 2018-01-11 15:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo Erdogan. Może Turcja będzie trochę szachowała ludobójczy reżim saudyjski. Sojusz z Sudanem, dołożyć Etiopię i wtedy będzie jakaś równowaga sił w regionie. Saudowie boją się, że Sudan wyskoczy z ichniej koalicji mordującej Jemeńczyków? A Turcja zacznie tam ingerować? Turcja - Sudan, Saudowie - Egipt. To byłaby równowaga w regionie. Obecnie jest ona poważnie naruszona.
6 miesięcy temu / Skanderbeg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.