DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Turecki atak na Kurdów w Syrii. Putin z wizytą w Damaszku

Turecki atak na Kurdów w Syrii. Putin z wizytą w Damaszku
Baszszar al-Asad i Władimir Putin. Kremlin.ru/Wikicommons
#BLISKI WSCHÓD    #TURCJA    #DAMSZEK    #SYRIA    #PUTIN    #KONFLIKT

Czterech wojskowych tureckich zginęło podczas interwencji przeciwko siłom Kurdów w północnej części Syrii. Stolicę tego kraju odwiedził 7 stycznia prezydent Władimir Putin, który stara się utrzymać dobre relacje z prezydentem Baszszarem al-Asadem, wspieranym przez Iran w walce o zachowanie spójności terytorialnej Syrii.

 

Podana w czwartek 9 stycznia br. informacja o śmierci czterech żołnierzy tureckiej armii, uczestniczących w akcji skierowanej przeciw siłom opozycyjnym wobec rządu w Damaszku, nie zawierała wielu szczegółów. Ministerstwo Obrony Turcji przyznało jedynie, że zabici żołnierze uczestniczyli w operacji „Źródło pokoju”, prowadzonej na rozkaz prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w północnej Syrii. Oficjalnie wiadomo tylko, że bezpośrednią przyczyną śmierci był wybuch zaminowanego samochodu, nie podano natomiast rejonu, gdzie zdarzenie miało miejsce, ani nie określono sprawców prawdopodobnego zamachu. Niektóre źródła podają, że zabicie 4 żołnierzy tureckich nastąpiło w wiosce Asz Szurkija na wschód od miasta Ras al-Ajn, położonego w Autonomicznej Administracji Północnej i Wschodniej Syrii, popularnie zwanej Rożawą.

 

Po wyparciu rebeliantów i islamistów z północnej części Syrii gwarantem spokoju mają być wspólne patrole żołnierzy Turcji i Rosji, zgodnie z memorandum uzgodnionym między Putinem a Erdoganem 22 października ubiegłego roku w Soczi. Wspólne patrole rosyjsko – tureckie patrolują obszar położony na odległość 10 km na wschód i zachód od uzgodnionej przez dwóch przywódców strefy bezpieczeństwa na terenie Syrii od 1 listopada ubiegłego roku.

 

9 stycznia siły zbrojne Republiki Tureckiej rozpoczęły nową operację na terenach syryjskich, położonych na wschód od rzeki Eufrat. Mają tam walczyć z militarnymi jednostkami lewicowej Partii Pracujących Kurdystanu oraz z Oddziałami Samoobrony Narodowej syryjskich Kurdów. Celem ataku mają być też pozostające jeszcze w tym rejonie grupy wojowników Państwa Islamskiego. Wszystkie te organizacje są uznawane przez władze w Ankarze jako ugrupowania terrorystyczne, a nowa ofensywa ma odrzucić terrorystów od granic Turcji i pozwolić na stworzenie „strefy bezpieczeństwa”. Do „strefy bezpieczeństwa” mają wrócić uchodźcy z Syrii, przebywający obecnie na terenie Turcji.

 

Siły zbrojne Turcji, interweniujące w północnej Syrii i wspierane przez najemników przeprowadziły atak w Rożawie, próbując zdobyć miasto Tell Tamer, ale spotkały się tam z oporem sił zbrojnych Syrii, wiernych prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi.

Atak wojsk tureckich na pozycje islamistów i Kurdów w Syrii nastąpił po wizycie, jaką 7 stycznia br. złożył prezydent Władimir Putin, lecący do Turcji na uroczystość otwarcia gazociągu „Turecki Potok”, jaka odbyła się 8 stycznia.

 

Według cytowanego przez portal „Cursorinfo.co.il” analityka politycznego i publicystę izraelskiego Rościsława Golcmana, Rosja nie chce dopuścić do rozmieszczenia rakiet irańskich na terenie Syrii i Libii. Dzięki takiemu ruchowi władze w Teheranie zyskałby zupełnie nowe możliwości oddziaływania militarnego i przeprowadzania ataków w basenie Morza Śródziemnego. Komentując wizytę Putina w Damaszku chiński portal „Żenmin Żibao” podkreślał, że Władimir Putin dąży do ograniczenia konfliktu Iranu i Stanów Zjednoczonych, a zdobywanie nowych przyczółków wśród wrogów Waszyngtonu nie prowadziłoby do zmniejszania się napięcia w tym rejonie, na który w ostatnich dniach zwrócone są oczy całego świata.

 

Źródła: EurAsiaDaily.com, Russkaja Wiesna, Cursorinfo.co.il, Żenmin Żibao

Jan Bereza


DATA: 2020-01-10 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

autor podał tzw. turecka wersje wydarzeń. To tworzenie strefy bezpieczeństwa polega na zwykłych czystkach etnicznych. Chodzi o wygnanie Kurdów i sprowadzenie właśnie rodzin różnych islamistów przegonionych z innych rejonów Syrii przez wojska rządowe. Turcy żadnych islamistów nie wyganiają z tamtych rejonów a wręcz ich sprowadzają i mokrą robotę robią za nich różne bojówki pro tureckie. Przypominam, że dzieje się to na terenie sąsiedniego państwa, a za cała ta niesprawiedliwość odpowiedzialny jest członek NATO
11 dni temu / maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.