DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Tureccy „informatorzy” w Niemczech infiltrują więcej obywateli niż Stasi w RFN

Tureccy „informatorzy” w Niemczech infiltrują więcej obywateli niż Stasi w RFN
Michael Kappeler/dpa/Forum

Turcja ma około 6 tysięcy „informatorów” w Niemczech. Oznacza to, że obecnie znacznie większa liczba obywateli jest „monitorowanych” niż w okresie zimnej wojny, gdy na terenie RFN operowali agenci Stasi – przekonuje niemiecki ekspert.


W Niemczech mieszka około 3 mln osób o tureckich korzeniach, co oznacza, że każdy z „informatorów” tureckiej agencji wywiadowczej MIT może być odpowiedzialny za „monitorowanie” około 500 osób. To stanowi większy odsetek niż Stasi miała w RFN – mówi ekspert ds. służb wywiadowczych Erich Schmidt-Eenboom. - Dla porównania – wyjaśniał Schmidt-Eenboom gazecie „Die Welt”- Stasi miała około 10 tys. agentów w Niemczech Zachodnich w celu monitorowania populacji liczącej mniej więcej 60 milionów osób. Oznacza to, że na jednego agenta przypadało 6 tys. osób.


Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, czyli tajna policja NRD, znana również jako Stasi szpiegowała miliony osób do końca zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec. Agenci tej jednostki zaangażowani jednak byli przede wszystkim w zbieranie informacji wojskowych, wywiad polityczny i gospodarczy w RFN. Tymczasem – wg Schmidt-Eenbooma – MIT koncentruje się na monitorowaniu byłych obywateli. - Tu nie chodzi o rozpoznanie wywiadowcze, ale coraz częściej o represje – mówił.  


Od nieudanej próby zamachu stanu w Turcji, do której doszło w zeszłym miesiącu, prezydent Recep Tayyip Erdogan prowadzi „masowe czystki”. Do więzienia trafiają naukowcy, dziennikarze i proatlantyccy oficerowie (aresztowano rekordową liczbę generałów pro natowskich).


Erdogan oskarżył o próbę wywołania puczu duchownego, przebywającego na dobrowolnym wygnaniu w USA - Muhammada Fethullaha Gülena. - Wewnętrzne konflikty między Gülenem i Erdoganem, między Kurdami i Turkami zostały przeniesione do Niemiec i mają one wpływ na wewnętrzny spokój – przekonuje ekspert.


Informatorzy w Niemczech są często zwolennikami Erdogana i „większość z nich pracuje z poczucia patriotyzmu za darmo” – dodaje Schmidt-Eenboom. Ci informatorzy wywierają presję na Kurdów, zwolenników Gülena i inne osoby postrzegane jako przeciwników. Wzajemnie grupy te wzywają do bojkotu firm, zamieszczają negatywne publikacje lub grożą członkom rodzin „przeciwników.”


- Ci, którzy znajdują się pod ich presją mogą pójść na policję poskarżyć się, ale w praktyce sytuacja jest trudna  do opanowania w społeczeństwie niemal równoległym, jakie tworzą – dodał ekspert. Jego zdaniem, rząd w Berlinie „przymyka  oko” na takie zgłoszenia, ponieważ Turcja jest ważnym partnerem, mającym pomóc rozwiązać kryzys uchodźców.


Turecka populacja jest największą mniejszością etniczną w Niemczech. Wielu Turków przybyło do kraju w latach 60., gdy niemiecka gospodarka potrzebowała rąk do pracy.


W ciągu ostatniego roku wzrosły napięcia między rządem a ludnością kurdyjską w Turcji po tym, jak porozumienie o zawieszeniu broni między rządem w Ankarze a Kurdami rzekomo naruszyli bojownicy ze strony Partii Pracujących Kurdystanu.


Polityk Partii Zielonych, Hans-Christian Ströbele wezwał w poniedziałek niemiecki parlament do omówienia „wywrotowych działań tureckiego wywiadu w Niemczech,” gdy tylko posłowie powrócą z letniej przerwy.

Przewodniczący komisji ds. Turcji, Clemens Binninger, zgodził się, że rola MIT powinna być jak najszybciej omówiona na forum komisji. Binninger z konserwatywnej partii CDU kanclerz Angeli Merkel powiedział „Die Welt,” że "ostatnie wydarzenia w Turcji mają wpływ nie tylko na sytuację bezpieczeństwa, ale także potencjalnie na współpracę niemieckiej agencji wywiadowczej z agencją turecką".


 

Źródło: thelocal.de, AS.
DATA: 2016-08-26 07:28
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.