DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Turcja wesprze Katar. Chodzi o współpracę wojskową między Ankarą a Dohą

Turcja wesprze Katar. Chodzi o współpracę wojskową między Ankarą a Dohą
Fot. Reuters / Huseyin Aldemir / Forum

Turecki parlament zgodził się na zawarcie porozumienia wojskowego z Katarem. Ankara wyśle nad Zatokę Perską żołnierzy. Nie rozstrzygnięto jeszcze jednak skali współpracy.


Turecki parlament zgodził się na wysłanie nad Zatokę Perską żołnierzy. W przyjętym  przez deputowanych porozumieniu o współpracy wojskowej nie precyzuje się ilości wojskowych mających stacjonować w Katarze ani konkretnych ram czasowych obowiązywania umowy.

 

Działanie Turcji zostało na arenie międzynarodowej odczytane jako wyraźny sygnał wsparcia dla Kataru borykającego się z kryzysem dyplomatycznym. Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały w poniedziałek o zerwaniu stosunków z Dohą, oficjalnie ze względu na wspieranie islamistycznych grup terrorystycznych w regionie.

 

Turcja utrzymuje dobre relacje zarówno z Katarem jak i z innymi krajami położonymi nad Zatoką Perską. Już teraz Ankara dysponuje bazą wojskową w Katarze, w której stacjonuje 80 żołnierzy. Baza teoretycznie może pomieścić aż 3000 wojskowych. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan blokadę Kataru ogłoszoną przez państwa arabskie określił mianem „niedobrej”.

 

W konflikcie chodzi także o pozycję Iranu. Teheran od dłuższego czasu współpracuje z Katarczykami celem ograniczenia lokalnych wpływów Arabii Saudyjskiej.

 

Sprawa ma też podłoże w atakach cybernetycznych. Pod koniec maja hakerzy mieli zaatakować katarską agencję prasową, za jej pośrednictwem publikując fałszywą wiadomość. Cytowano w niej faktycznie nigdy niewypowiedziane krytyczne słowa katarskiego emira, szejka Tamim bin-Hamad al-Thaniego, pod adresem Iranu i Izraela. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie szybko zareagowały na publikację, później tłumacząc tą wiadomością zerwanie stosunków z Dohą.

 

Katarski rząd nie podał, kto jego zdaniem mógł stać za atakiem, ale według informacji FBI ujawnionych przez CNN może chodzić o Moskwę. Według stacji Rosji może zależeć na pogorszeniu międzynarodowego położenia Kataru, bo w państwie tym znajduje się jednak z największych amerykańskich baz wojskowych w całym regionie. Baza ta odgrywa znaczącą rolę w amerykańskich operacjach prowadzonych w Syrii. Kreml zaprzeczył, jakoby miał stać za atakiem.

 

Emirowi Kataru swoją pomoc zaoferował nie tylko Erdogan, ale także prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. W rozmowie telefonicznej z al-Thanim podkreślił, że dla Waszyngtonu istotna jest współpraca przeciwko terroryzmowi ze wszystkimi krajami Zatoki Perskiej. Trump zaproponował też spotkanie w Białym Domu, które miałoby pomóc w przezwyciężeniu kryzysu. Na rzecz załagodzenia sytuacji zaangażował się też emir Kuwejtu Sabah al-Achmed al-Dżabir al-Sabah, odwiedzając najpierw Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską, a potem Katar.

 

 

Źródła: zeit.de, pch24.pl

Pach
DATA: 2017-06-09 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten bojkot Kataru śmierdzi z daleka jakimś układem Arabów. Saudowie wielki bogaty kraj znany z cichego wspierania terroru, czesto wcale nie tak cichego oskarża o to Katar. Nie mam zaufania do Arabii za grosz. Tam za próbę obchodzenia swiat chrześcijańskich grozi nawet kara śmierci o ile sie nie mylę.
ponad 3 lata temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.