DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Turcja: z rozebranego klejnotu architektury ormiańskiej powstanie meczet

Turcja: z rozebranego klejnotu architektury ormiańskiej powstanie meczet

Władze tureckie podjęły decyzję o rozebraniu wielowiekowej, zabytkowej ormiańskiej świątyni. Na jej miejscu i częściowo z pozyskanych materiałów z rozbiórki zostanie zbudowany meczet.

 

Ormiańska cerkiew stanowi część kompleksu klasztornego Waragawank w prowincji Van na wschodzie Turcji. Świątynia pochodzi z przełomu VII i VIII wieku. W czasach istnienia Królestwa Armenii, w Waragawank znajdowała się siedziby ówczesnych biskupów.

 

Po roku 1915 czyli po trwającej dwa lata rzezi Ormian, mnisi opuścili klasztor. Przewodniczący Związku Ochrony Pomników Historycznych miasta Van, Ali Kalcika oświadczył, że zabytkowa świątynia znajduje się w opłakanych stanie i wręcz grozi zawaleniem.

 

Choć dzisiaj tureckie władze zapewniają o „niezwykłej dbałości w stosunku do zabytków sakralnych mniejszości narodowych i religijnych”, UNESCO podaje, że z 913 świątyń, które przetrwały straszliwe pogromy Ormian, w roku 1974 aż 464 z nich było całkowicie zniszczonych, 252 uznawane były za ruiny, a 197 znajdowały się na granicy całkowitego rozpadu.

 

Niszczone są nie tylko niezwykle piękne i oryginalne chrześcijańskie świątynie ormiańskie. Niedawno media w Erywaniu podały, że za zezwoleniem lokalnych władz w Van, na terenie ormiańskiego cmentarza zostały postawione… toalety, kabiny prysznicowe i spory parking.

 

Przypomnijmy, że w latach 1915-17, w czasie istnienia Imperium Osmańskiego mogło zginąć nawet 1,5 mln ludności ormiańskiej. Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

 

Źródło: RIA-Nowosti

ChS

  

 


DATA: 2017-08-13 09:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

spolegliwy tolerancyjny islam...to jest barbarzynstwo...nie mam slow
10 miesięcy temu / bylam widzialam
 
To co się dzieje to jest wina Zachodu i ich zdrady.Kiedy upadało Imperium Osmańskie, zachodnie mocarstwa mimo obietnic utworzenia niepodległej Armenii Zdobyły się jedynie na wydzielenie żałosnego ogryzka.Nawet góra Ararat nie znalazła się w granicach państwa ormiańskiego. Turkom po prostu opłaciło się zrobić ludobójstwo.
10 miesięcy temu / mf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.