24 stycznia 2021

Turcja: kościół ormiański z XIX wieku wystawiony na sprzedaż

(Fot. Pixabay)

Zabytkowy kościół ormiańskokatolicki pod wezwaniem św. Grzegorza Oświeciciela, wzniesiony w latach trzydziestych w okolicach Bursy w północno-zachodniej Turcji, pozostający od wielu lat w rękach prywatnych, został wystawiony na sprzedaż na miejscowym rynku nieruchomości.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Wiadomość wywołała smutek i rozgoryczenie społeczności ormiańskiej w tym kraju, która jednak nie ma środków prawnych ani finansowych, aby odzyskać swą dawną własność i przywrócić ją do kultu chrześcijańskiego.

 

Według ustaleń tureckiego badacza Raifa Kaplanoglu, wspartych także przez pismo ormiańsko-tureckie „Agos”, budynek postawiono na obszarze, który wtedy, co najmniej do połowy XIX wieku, zamieszkany był w większości przez katolickich Ormian. Po zagładzie w 1915 roku ziemie te się wyludniły, a świątynia była wykorzystywana jako skład tytoniu. Jej obecni prywatni właściciele próbowali sprzedać obiekt władzom dystryktu Bursa Yildirim, te jednak odrzuciły taką ofertę z powodu braku środków.

W rozmowie z „Agosem” katolicki arcybiskup Konstantynopola Lévon Boghos Zékiyan oświadczył, że nawiązał kontakt ze spółką handlu nieruchomościami, która reklamowała sprzedaż budynku. – Nie mamy niestety możliwości kupna kościoła. Nie przeszkadza nam fakt, że funkcjonowałby on jako placówka kulturalna, mamy tylko nadzieję, że odprawilibyśmy tam liturgię raz w roku – powiedział hierarcha. Dodał, że w najbliższych dniach zamierza spotkać się w władzami tego regionu.

Oddzielne oświadczenie w tej sprawie wydał także Ormiański Patriarchat Konstantynopola (Kościoła Apostolskiego). Wyraził ubolewanie, że „obiekty kościelne są traktowane jako dobra komercyjne a niektórzy postrzegają je jako źródło zysku”. Przypomniano, że w przeszłości miejsca kultu chrześcijańskiego były wznoszone lub odnawiane dzięki „dekretom sułtańskim”. W tym kontekście Patriarchat zwrócił uwagę, że „ochrona budynków kościelnych, które przyczyniły się do bogactwa kulturalnego naszego kraju, a z których nie korzystają już dane wspólnoty, jest powszechnie obowiązkiem odpowiednich instytucji państwa”.

Ostatnio ormiański deputowany Garo Paylan z Demokratycznej Partii Narodów (HDP – opozycyjnej, skupiającej siły prokurdyjskie i lewicowe) zgłosił w parlamencie interpelację na ręce tureckiego ministra kultury Mehmeta Nuriego Ersoya w sprawie dawnego kościoła ormiańskiego pw. Maryi Panny w miasteczku Germuş koło Urfy na południowym wschodzie Turcji. Niedawno spotkał się tam z przyjaciółmi i przy tej okazji zobaczył opłakany stan obiektu. – Tysiące kościołów w naszym kraju czekają na odnowienie. Dlaczego zostały pozostawione swojemu losowi? – zapytał poseł.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 504 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram