DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Tulipany Narodowego Dnia Życia rozdane!

Tulipany Narodowego Dnia Życia rozdane!
fot. Paweł Ozdoba

W czwartek, w samo południe Fundacja Narodowego Dnia Życia wręczyła statuetki Tulipanów osobom i instytucjom, które w szczególny sposób wspierają wartości prorodzinne. Konferencja była również inauguracją nowej kampanii społecznej: „Kierunek: dziecko”.

 

Pomysł na tego typu kampanię zrodził się w skutek tragicznych danych demograficznych. Wskaźnik dzietności w Polsce wynosi zaledwie 1,3. Obecnie znajdujemy się na 209 miejscu z 222 krajów, które uwzględnia się w tym rankingu. Sytuacja jest fatalna, gdyż niżej w tabeli znajdują się jedynie kraje, w których prowadzone są konflikty zbrojne lub takie, w których konflikty zostały dopiero co zażegnane.

 

Polska starzeje się w zatrważającym tempie. Nowopowstałe rodziny często rezygnują z posiadania potomstwa lub decydują się jedynie na jedno dziecko. Istnieje ku temu wiele powodów: kryzys wartości, trudna sytuacja materialna czy problemy mieszkaniowe. Jednakże coraz częściej głównym powodem bezdzietności jest niemożność zajścia w ciążę.

 

Fundacja NDŻ przyszła takim małżeństwom z pomocą i rozpoczyna kampanię informacyjną, która będzie edukować same kobiety a także małżeństwa jak powinny zachowywać się i w jaki sposób dbać o siebie przed zajściem w ciążę oraz w jej trakcie. Jest to tzw. opieka prekoncepcyjna, która polega, jak mówi prof. Bogdan Chazan, „ na prewencji, edukacji i zmianie stylu życia w celu uzyskania optymalnego rozwoju ciąży”.

 

Kwestiami, które dodatkowo uniemożliwiają zajście w ciążę są również sprawy psychologiczne m.in. stres, perfekcjonizm, nieprawidłowe wzorce z dzieciństwa, niewłaściwe skojarzenia z ciążą czy macierzyństwem a także złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy styl życia. Jednak, jak mówi Pani Agnieszka Doboszyńska, doradca psychologiczny, w łatwy sposób można zaradzić problemowi niepłodności. Radzi ona, aby zacząć żyć pełnią życia i wprowadzić do niego radość i energię. Bardzo pomocne jest wsparcie najbliższych: zarówno rodziny jak i przyjaciół i osób wokół których przebywamy na co dzień. Warto również poprawić swój styl życia, uprawiać sport, stosować pełnowartościową dietę i pamiętać o obniżeniu poziomu stresu. Nieocenioną pomoc można również uzyskać u psychoterapeutów.

 

Druga część konferencji została poświęcona nagrodom, które jak co roku wręczają przedstawiciele Fundacji Narodowego Dnia Życia. Statuetki są rozdawane w czterech kategoriach, a nagradzane są osoby i instytucje, które w sposób szczególny wspierają inicjatywy prorodzinne.

 

W kategorii „Dziennikarz” zwyciężył red. Tomasz Terlikowski, który zdaniem Kapituły Konkursu „potrafi w wiarygodny i zarazem atrakcyjny dziennikarsko sposób przedstawić prawdę o związku kobiety i mężczyzny jako podstawie małżeństwa i rodziny, ze swej natury otwartych na nowe życie i stanowiących dla dzieci najlepszą przestrzeń dorastania w miłości”.

 

W drugiej kategorii pt. „Dzieło kultury” zwyciężyła Brygida Grysiak. Nagrodę otrzymała za swoją książkę „Wybrałam życie”, która jest zbiorem reportaży przedstawiających dzieje decyzji kobiet, które zastanawiały się nad przeprowadzeniem aborcji.

 

W kategorii „Inicjatywa społeczna” zwyciężyła Federacja Inicjatyw Społecznych za wspieranie przekazywania szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców.

W tej kategorii mieliśmy również dwa wyróżnienia:  Stowarzyszenie Koliber za kampanię promującą film „October Baby”, który zgromadził 12 tysięcy widzów na 90 pokazach oraz inne działania np. stworzenie tzw. mapy śmierci a także składanie interpelacji i zapytań do różnych instytucji państwowych.

 

Jak mówił Piotr Mazurek, wiceprezes stowarzyszenia KoLiber, „ta nagroda będzie dla nas dodatkową mobilizacją do tego aby kolejne inicjatywy związane z akcją Koliber dla Życia powstały i pewnie już niedługo będziemy je podejmować”.

 

Drugie wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.

 

Ostatni Tulipan trafił do miasta Szczecin, który okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Samorząd przyjazny rodzinie”. Władze Szczecina, jako kolejne polskie miasto, wprowadziły Kartę Dużej Rodziny, a także zainicjowały program Szczecin przyjazny rodzinie.

 

- Program jest skierowany do wszystkich rodzin w mieście, a naszym głównym przesłaniem jest stwierdzenie: jesteście dla nas ważni, chcemy abyście wiązali swoją przyszłość z naszym miastem. Abyście tutaj zakładali swoje rodziny, mieli dzieci i byli szczęśliwi - mówił wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, który odebrał nagrodę w imieniu miasta.

 

- Szczecin wprowadził systemem ulg i bonifikat na wszystkie usługi miejskie, zaczynając od dostępu do dóbr kultury, filharmonii, teatru czy obiektów sportowych ale też komunikacji miejskiej. Są to również bezpłatne podręczniki dla dzieci z rodzin wielodzietnych oraz certyfikaty miejsc przyjaznych rodzinie. Jesteśmy w fazie rozwoju ale mamy kolejne pomysły i będziemy jeszcze zaskakiwali mieszkańców i samorządowców z innych miast – opowiadał Soska i wdrażanym przez Szczecin programie prorodzinnym.

 

 

Paweł Ozdobafot. Paweł Ozdoba


DATA: 2013-03-22 08:46
AUTOR: PAWEŁ OZDOBA
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szczecin jest super. Często tam bywam i na pewno żyje się tam dobrze!
ponad 7 lat temu / mario
 
przeciez radni miejscy ze Szczecina zdecydowali sie na wspieranie in vitro http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Szczecin/In-vitro-z-kasy-samorzadu---17-za,-13-przeciw
ponad 7 lat temu / jan
 
Piękna inicjatywa.
ponad 7 lat temu / muszyyna
 
Bardzo interesujące spotkanie! Żałuję że nie mieszkam w Warszawie i nie mogłam w nim uczestniczyć.
ponad 7 lat temu / Paula
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.