DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Tu nie ma miejsca na profanum. Mocny głos hierarchy w obronie tradycyjnej muzyki sakralnej

Tu nie ma miejsca na profanum. Mocny głos hierarchy w obronie tradycyjnej muzyki sakralnej
źródło: pixabay.com

W liście pasterskim „zaśpiewajcie Panu pieśń nową” biskup Aleksander Sample pochwalił tradycyjną muzykę liturgiczną. Skrytykował przenoszenie świeckiej muzyki na grunt religijny. Powołał się między innymi na naukę świętego Piusa X. To niezwykle istotny głos konserwatywnego hierarchy. 

 

„Powinniśmy zawsze ofiarować Bogu najlepszą i najpiękniejszą muzykę, do jakiej jesteśmy zdolni” – powiedział arcybiskup. Hierarcha podkreślił, że muzyka sakralna stanowi istotny element kultu, należący do struktury liturgii.

 

Arcybiskup Sample podkreślił również, że rolą muzyki nie jest jedynie ozdabianie Mszy, lecz coś znacznie głębszego. Duchowny powołał się na słowa świętego Piusa X, zgodnie z którymi w muzyce sakralnej nie ma miejsca na jakiekolwiek elementy profanum. Zacytował również dokumenty Soboru Watykańskiego II. Jego ojcowie wskazali, że muzyka jest tym bardziej święta, im bardziej ubogaca modlitwę, przyczynia się do jedności umysłów oraz wspiera powagę świętych obrzędów. Jak podkreślił hierarcha wszystko, co związane ze Mszą (a więc również muzyka) musi odzwierciedlać nieskończone piękno i dobro Boga.

 

Świętość to „uniwersalna zasada, przekraczająca kulturę” - podkreślił hierarcha. Zauważył również, że nie każdy rodzaj muzyki jest odpowiedni do odgrywania podczas Mszy. Nie można mieszać muzyki sakralnej i rozrywkowej.  

 

Arcybiskup Sample przywołał także wezwanie Soboru Watykańskiego II do przyznania szczególnej roli chorałowi gregoriańskiemu. Jak zauważył współcześnie jest on jednak spychany na margines lub całkiem pomijany. To samo dotyczy organów piszczałkowych.

 

Arcybiskup Sample skrytykował również ideę, jakoby jedynie słowa rozstrzygały o tym czy dany utwór można uznać za muzykę sakralną. Forma również jest istotna!

 

Arcybiskup Sample urodził się w 1960 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 30 lat. 15 lat później został biskupem Marquette w stanie MIchigan. Od 2013 roku jest arcybiskupem Portland w stanie Oregon.

 

List amerykańskiego hierarchy z 25 stycznia 2019 roku cieszy, gdyż w dobie dzisiejszej dezynwoltury liturgicznej warto pamiętać o pięknie tradycyjnej muzyki sakralnej.  Niestety także w polskich kościołach modne stają się Msze gitarowe, a muzykę popularną puszcza się nawet na pogrzebach.

 

Tymczasem liturgia nie jest miejscem na wyrażanie swej źle pojętej spontaniczności. Służy bowiem wznoszeniu duszy ku Bogu, a także oddaniu Mu czci. To zaś należy czynić jak najpiękniej tylko możliwe.

 

Źródła: catholicherald.co.uk / Katechizm Kościoła Katolickiego / catholic-hierarchy.org

mjend


DATA: 2019-02-01 07:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CHORAŁ GREGIRIAŃSKI I ORGANY - Nie było tego w czasach Chrystusa tak jak nie było pełnej Liturgii Mszy Świętej ! Bowiem to przez wieki Kościół dochodził do doskonałości.. Gitara, a zwłaszcza elektryczna to krok wstecz,.. lub przynajmniej w bok.
8 miesięcy temu / Kasandra Wera
 
xyz: musisz się douczyc katechizmu KK - Msza święta to Golgota, a nie radosna biesiada, to nawet nie jest Wieczerza Wielkiego Czwartku.
10 miesięcy temu / gość
 
@gość. Co jest quasi-protestanckiego w emocjach osoby o nicku xyz?
10 miesięcy temu / pytanie
 
@mirrro: nie osłabiaj z tymi starszymi babciami. Chorały śpiewają podczas Mszy świętej kantorzy mężczyźni. W moim kościele to właśnie profesjonalni muzycy byli inicjatorami przywrócenia Mszy Wszech Czasów. Nie może być Liturgii Trydenckiej bez Chorału i kantorów. Nie jest więc łatwy powrót do Tradycji, ale Pan Bóg wysłuchaje modlitw.
10 miesięcy temu / gość
 
@xyz: religia katolicka, Kościół Chrystusowy jest jak Jego życie, męka, śmierć i zmartwychwstanie. Tyle jest radosna, tyle bolesna i tyle chwalebna. Powściągnij swoje emocje quasi protestanckie i podążaj za Duchem prawdziwie katolickim.
10 miesięcy temu / gość
 
Przecież tu nie chodzi o zakazanie gitary a o przenoszenie na grunt polski mody podpatrzonej na amerykańskich filmach (w protestanckich kościołach, oczywiście) aby jeden z członków rodziny / znajomych wyśpiewywał nowożeńcom np. Dance me to the end of love L. Cohena
10 miesięcy temu / wisznia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.