Początek X wieku po Chrystusie był początkiem kolejnego „ciemnego stulecia” w dziejach Kościoła Zachodniego. Papiestwo od kilkudziesięciu lat stanowiło igraszkę w rękach kilku możnych rodów rzymskich, niejeden biskup był przede wszystkim wielkim feudałem otrzymującym inwestyturę od lokalnych seniorów (królów czy książąt), zatem lojalnym przede wszystkim wobec nich. Upadła kościelna dyscyplina, szerzyła się symonia, a małżeństwa duchownych bynajmniej nie sprzyjały ich bezinteresownemu oddaniu się bez reszty obowiązkom duszpasterskim. Brakło wielkich katedr – zarówno jako Domów Bożych, jak i miejsc naukowej refleksji.
W roku 910 w burgundzkim Cluny doszło do przełomowego wydarzenia w dziejach nie tylko Kościoła zachodniego, ale całej zachodniej Europy. Dzięki fundacji księcia Wilhelma Akwitańskiego powstał tam wówczas benedyktyński klasztor. Akt fundacyjny przewidywał nie tylko stosowne uposażenie materialne dla synów św. Benedykta, ale zawierał również egzempcję (wyłączenie) miejsca spod wpływów lokalnej władzy świeckiej i duchownej. Cluny od początku podlegać miało bezpośrednio i wyłącznie Stolicy Apostolskiej.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.
W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".
Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.
Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.
Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI