DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

„Tu bije serce polskości”. W wileńskiej paradzie polskości wzięło udział ponad 10 tys. osób!

„Tu bije serce polskości”. W wileńskiej paradzie polskości wzięło udział ponad 10 tys. osób!
Wilno, 4 maja 2019. FOT.Irek Dorozanskii/FORUM

Polacy z Litwy, Polski oraz innych państw uczestniczyli w sobotę w paradzie polskości w Wilnie. Jak podaje serwis l24.lt, w biało-czerwonym wydarzeniu wzięło udział ponad 10 tys. osób.


Parada polskości miała miejsce z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zorganizował Związek Polaków na Litwie, który w ten sposób świętował 30-lecie działalności. Waldemar Tomaszewski – prezes Wileńskiego Rejonowego Oddziału ZPL i zarazem europoseł zauważył, że organizacji udało się zjednoczyć polską społeczność mimo prób jej rozbicia. – Dzisiaj stanowimy najbardziej zjednoczoną polską społeczność na całym świecie – powiedział działacz cytowany przez l24.lt. Jak dodał, w tym roku po raz pierwszy w Wilnie odbywają się obrady Rady Polonii Świata.


Tu bije serce polskości. Parada wspaniała jak zwykle. Jestem już na niej któryś raz z rzędu. Zachęcam wszystkich Polaków w Koronie, by przyjeżdżali na tę paradę i zobaczyli, że polskość na Wileńszczyźnie ciągle trwa – powiedział z kolei dr Bogusław Rogalski, politolog, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.


W przemarszu z biało-czerwonymi flagami szli radośni ludzie z różnych grup zawodowych i w różnym wieku: uczniowie, nauczyciele, kombatanci, artyści, działacze. Łączy ich polskość. „Szli liderzy polskich organizacji społecznych na Litwie, politycy AWPL-ZChR, europosłowie, przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i władz Polski oraz organizacji polonijnych na świecie, goście z Polski” – wylicza l24.lt odnotowując jednocześnie, że uczestnicy mieli ze sobą flagi Polski, Litwy oraz Wileńszczyzny. Na paradzie nie zabrakło także rodaków z Kowieńszczyzny, gdzie żyje mniej Polaków.


Marsz zakończył się Mszą świętą przy cudownym obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej. Liturgię celebrowali księża z Wileńszczyzny i Polski.

 


Źródło: l24.lt
MWł

 

 


DATA: 2019-05-05 12:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Litwa jako państwo nie ma samodzielnej przyszłości podobnie jak Ukrania. To sztuczne twory wykrowane siłą i na kłamstwie.
9 miesięcy temu / Krzysiek
 
Wiecej polskosci niz na Wiejskiej gdzie czosnkiem jedzie w kuluarach
9 miesięcy temu / Irys
 
"szkoda, że nie było nikogo z Konfederacji. Powinni pokazać, że zależy im na Polakach an obczyźnie. 4 godziny temu / GOŚĆ" - Nieprawda. Był Robert Winnicki z Ruchu Narodowego oraz europoseł Mirosław Piotrowski.
9 miesięcy temu / Nacjonalista
 
dziękuję bardzo za informacje. Szkoda, że nikt o tym nie napisze.
9 miesięcy temu / do M:
 
Witam, dobrze, że pisuar i kompromitacja tam nie były bo to pejsy, a Wilno kochane, moja rodzina z niego, Sienkiewicz, Klukiewicz, Masalscy.
9 miesięcy temu / Kresowe Serce
 
do GOŚĆ. Był Robert Winnicki. Wrzucał na fejsbooka nagrania
9 miesięcy temu / M
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.