DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

TTIP to zagrożenie! Sprzeciw wobec niekorzystnej dla Polski umowy nareszcie padł z ust polityka

TTIP to zagrożenie! Sprzeciw wobec niekorzystnej dla Polski umowy nareszcie padł z ust polityka
FOT. Jerzy Dudek / FORUM

Negocjowana w zaciszach biurowców umowa o handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi (TTIP) wzbudza w świecie zachodnim liczne protesty. Opinie publiczne domagają się wyjaśnień i odtajnienia prac nad dokumentem. Niestety rząd Prawa i Sprawiedliwości wstępnie ją popiera. Stanowcze „Nie!” dla TTIP mówi zaś wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz’15.

 

Marszałek Tyszka w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” mocno skrytykował obecne „elity” rządzące Polską. Jego zdaniem negatywna selekcja spowodowana ordynacją wyborczą sprawia, iż politycy nie mają własnego zdania i wolą tematy zastępcze. Takim tematem ma być spór o Trybunał Konstytucyjny.

 

- Łatwiej jest przez sześć miesięcy toczyć jałowe spory o Trybunał Konstytucyjny niż merytorycznie rozmawiać o skomplikowanej umowie – ocenił poseł klubu Kukiz’15.

 

- Wicepremier Morawiecki otwarcie mówi o poparciu umowy przez Polskę. Mamy więc dość osobliwy mariaż między rządem PiS a potężnymi zagranicznymi korporacjami, których interesy zabezpiecza TTIP – stwierdził wicemarszałek Sejmu RP. Jego zdaniem zgoda na przyjęcie umowy rujnującej polską gospodarkę to efekt politycznego handlu. Zachodnie wojska będą stacjonowały nad Wisłą, w zamian robiąc w dziedzinie gospodarki wszystko, czego chcą.

 

- Obawiamy się, że zgoda rządu na TTIP to karta przetargowa za deklaracje rotacyjnej obecności wojsk USA na terenie Polski – powiedział Tyszka zapowiadając podjęcie przez środowisko Kukiz’15 wszelkich starań, by nie dopuścić do wejścia kontrowersyjnej umowy w życie. Dlaczego TTIP jest tak niekorzystne dla Polski? Także i o tym opowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” marszałek Tyszka.

 

- Istnieje uzasadnione ryzyko, że TTIP doprowadzi do dumpingu cenowego. Amerykańscy producenci po prostu zaleją UE tanią, gorszą żywnością. To doprowadzi do bankructw m.in. polskich rolników, którzy cenowo nie będą w stanie konkurować z wielkimi producentami zza oceanu – powiedział polityk Kukiz’15.

 

Jego zdaniem zagrożenie dotyczy branży spożywczej (stanowiącej ok. 20 proc. naszego przemysłu) oraz rolnictwa (16 proc.). Stanisław Tyszka przytoczył dane, z których wynika, że w najlepszym wypadku Polska zyska na TTIP zaledwie 0,1 proc. PKB, co w obliczu olbrzymich strat i komplikacji jest niemal niczym.

 

Ponadto - zgodnie z założeniami umowy - potężne zagraniczne korporacje będą mogły przy pomocy specjalnej ścieżki prawnej skarżyć państwa UE, w tym Polskę, na podobnej zasadzie jak Eureko otrzymało z polskiego budżetu 9 miliardów złotych odszkodowania.


 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł
  


DATA: 2016-06-10 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla mnie ta cała historyja o GMO to lewacka propaganda jak ta o globalnym ociepleniu. Dziękować Bogu za technologie, które pozwolą wyżywić się masom ludowym niskim kosztem! Takich wynalazków nie opracowałoby żadne państwo, tylko prywatny biznes i za to też dziękować. Bo gdyby był w USA socjalizm, nie byłoby Monsanto i technologii! Nawet jeśli lewactwo ma nieco racji, to i tak zmiany w organizmach zachodzić będą po kilkudziesięciu latach. Przeżyliśmy inne trucizny, przeżyjemy i GMO. TTIP wyzwala narody spod socjalistycznej dominacji usług publicznych. To krok ku prywatyzacji służby zdrowia, transportu masowego, edukacji i każdej dziedziny gospodarki, w której państwo macza palce. Prywatny biznes zaskarży każdą państwową aktywność niszczącą rynek do ISDS i wygra! Zatem TTIP to likwidacja socjalizmu, proszę to zrozumieć albo pisać do antysystemowego CEP-a Stanisława Żółtka z Kongresu Nowej Prawicy, który angażuje się w prace nad przyjęciem TTIP. Wszystko wyjaśni.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
@bezimienny R: szybciej niż teraz.
ponad 2 lata temu / zs
 
"jedząc KAŻDĄ żywność będziemy umierać" - no tu żeś napisał 100-procentową prawdę :)
ponad 2 lata temu / do zs
 
Nie będzie sklepów ze zdrową żywnością, bo nie będzie zdrowej żywności, jedząc KAŻDĄ żywność będziemy umierać.
ponad 2 lata temu / zs
 
TTIP to jabardzej niebezpieczna umowa i Polacy nie powinny zgodzic sie na nia. Ja mieszkam w Ameryce gdzie GMO jest na porzatku dziennym, produktu sa nie oznakowane na opakowaniach i wymieszane z innymi i wcale to nie prawda ze sa tansze na poczatku tak bylo a teraz jest to jedyna zywnosc bo nie ma juz indywidualnych gospodarstw i produkcji zywnosci ktora nie jest GMO wiec nie ma konkurencji wiec musimy cos jesc i ceny ida w gore jak wszystko inne wiec nie dosc ze placimy za te smiecie po ktorych pozniej chorujemy szczegolnie dzieci sa bardzo schorowane
ponad 2 lata temu / Bo
 
Kto to jest ten wolnościowiec? Jak ktoś uważający się za liberała może popierać traktat zniewalający narody, likwidujący wolne rynki i odbierający ludziom prawo wyboru?
ponad 2 lata temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.