DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Trzy zwycięstwa obrońców życia. Sądy stają po stronie prawdy

Trzy zwycięstwa obrońców życia. Sądy stają po stronie prawdy
źródło: pixabay.com

Zapadły kolejne dwa wyroki uniewinniające wolontariuszy Fundacji Pro - Prawo do życia. Tym razem o braku winy działaczy pro-life orzekł Sąd Rejonowy w Poznaniu oraz Sąd Rejonowy w Warszawie, który uniewinnił prezesa Fundacji Mariusza Dzierżawskiego. Obrońcy życia byli obwinieni o rzekome wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym oraz tzw. czyn nieobyczajny. Inny warszawski sąd z kolei umorzył postępowanie przeciwko działaczowi pro-life. Przed sądami reprezentowali ich prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

We wszystkich przypadkach postępowania zostały wszczęte przez policję. Powodem były doniesienia złożone w związku z prezentowaniem w miejscu publicznym banerów przedstawiających dzieci uśmiercone w wyniku aborcji. Następnie sprawy trafiły do sądów.

 

Pierwsze postępowanie dotyczyło odbywającego się co miesiąc legalnego zgromadzenia przed szpitalem w Poznaniu, podczas którego zgromadzeni odmawiają różaniec. Uczestnicy zgromadzenia prezentowali baner ukazujący skutki aborcji i nawołujący do ochrony życia człowieka od momentu jego poczęcia. Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał wyrok uniewinniający obwinionego, podkreślając iż działał on w ramach przysługującej mu wolności wypowiedzi.

 

W drugiej sprawie uniewinniony został prezes Fundacji Pro - Prawo do życia Mariusz Dzierżawski. Sąd podkreślił, że zdjęcia dziecka uśmierconego przed narodzeniem nie można uznać za nieprzyzwoite. Natomiast w innym postępowaniu sąd umorzył postępowanie przeciwko jednemu z obrońców życia stwierdzając, że czyn wolontariusza nie wypełnia znamion wykroczenia.

Podkreślić należy, że obrońcy życia korzystają z konstytucyjnie gwarantowanego im prawa do wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Potwierdza to bogata linia orzecznicza, zarówno sadów polskich, jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która wskazuje, że ich działanie podlega ochronie prawnej. Sąd Rejonowy w Giżycku, w uzasadnieniu wyroku z 11 maja 2018 r. słusznie zauważył, że „zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zmian obowiązujących przepisów mają takie samo prawo do wyrażania swoich poglądów, natomiast forma ich głoszenia i rozpowszechniania jest poza oceną kodeksu wykroczeń” – skomentowała Anna Przestrzelska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

Obwinionych reprezentowali mec. Jerzy Kwaśniewski, mec. Magdalena Majkowska oraz mec. Anna Przestrzelska.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK


DATA: 2020-01-24 09:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szczęść Boże.
7 miesięcy temu / L
 
"We wszystkich przypadkach postępowania zostały wszczęte przez policje"!!! Kto kieruje policją w Polsce? Magdalena Środa, Robert Biedroń? czy Mariusz Kamiński?
7 miesięcy temu / ANY
 
Podziwiam Pana Dzierżanowskiego i wszystkich ludzi Bożej Woli, którzy walczą o godność każdej istoty ludzkiej. Bóg zapłać im wszystkim !
7 miesięcy temu / Pete
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.