DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Trzy tysiące ludzi w tydzień – niezwykła popularność muzeum mówiącego prawdę o stosunkach polsko-żydowskich w czasie wojny

Trzy tysiące ludzi w tydzień – niezwykła popularność muzeum mówiącego prawdę o stosunkach polsko-żydowskich w czasie wojny
Waldek Sosnowski/FORUM
#HISTORIA    #ŻYDZI    #PREZYDENT    #DUDA    #MUZEUM    #ULMOWIE    #RATUJĄCY ŻYDÓW

Otwarte w ubiegłym tygodniu  Muzeum Polaków Ratujących Żydów odwiedziło już trzy tysiące osób. Całe szczęście były wśród nich również wycieczki szkolne z Izraela.

 

W związku z olbrzymim zainteresowaniem muzeum będzie czynne w drugi dzień Wielkanocy.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów.

 

- To niezwykle przejmujące muzeum. Jestem ogromnie wdzięczny i dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu wszystkich moich rodaków tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Tym, którzy przyczynili się do tego, że Ulmowie, ich rodzina i wszyscy ci, którzy pomagali przetrwać swoim pobratymcom, współobywatelom pochodzenia żydowskiego w czasie masakry ich narodu w okresie II wojny światowej, kiedy niemieccy naziści przeznaczyli ich do wyniszczenia. Dziękuję, że to muzeum jest ich wszystkich pomnikiem. Dziękuję, bo Polska, a także sprawiedliwość dziejowa bardzo takiego pomnika potrzebowała – mówił otwierając muzeum Andrzej Duda.

 

- To wielkie miejsce dla Rzeczypospolitej Polskiej, bo tu jak w soczewce skupia się to, co jest jedną z przyczyn, że my jako Polacy możemy czuć się godnie. Byli bowiem wśród nas tacy, którzy byli więcej niż przyzwoici, którzy byli bohaterami, których trzeba postawić na równi z tymi, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność Polski i ginęli. Nie ma różnicy: jedni i drudzy oddali życie za drugiego człowieka i za wolność. Bo wolność to godność. A to, że ukrywali swoich sąsiadów, znajomych czy  nawet przypadkowych ludzi, było świadectwem sprzeciwu wobec okrucieństwa, pogardy, nienawiści – tego wszystkiego, co przynieśli na naszą ziemię niemieccy naziści – antysemityzmu, z którym nie chcieli się pogodzić i nie pogodzili się do końca życia – podsumował prezydent.

 

Muzeum powstało we wsi Markowa k. Łańcuta, gdzie wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.

 


Źródło: wPolityce.pl

kra

 DATA: 2016-03-25 10:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan Jezus miał gorzej niż Polacy - otaczali go sami żydzi i zdecydowali o jego śmierci.
ponad 4 lata temu / do Soplicy
 
Mam wrażenie że nasze człowieczeństwo i sens istnienia określa się na podstawie tego czy w wystarczający sposób przysłużyliśmy się żydom. Co powiedzieć o ludziach którzy mają pretensje że za mało Polaków zginęło w ich obronie - gdzie ich człowieczeństwo?
ponad 4 lata temu / Robert
 
A gdzie jest muzeum pamięci pomocy Palaków dla Polaków? Dlaczego ciągle słyszymy Aushwitz jest miejscem holokaustu żydowskiego,Treblinka miejsce kaźni żydowskiej, Markowa miejscem upamiętniającym kaźń żydowską, muzeum Getta w Warszawie ... czy my żyjemy w państwie żydowskim? Czy może zaczniemy samodzielnie bez "wspierania się" pamięcią żydów zacząć tworzyć swoją tożsamość historyczną związaną z II wojną światową? Czy tylko z akcentem żydowskim mamy mieć jakieś miejsca pamięci? Czy w ogóle musimy udowadniać że koło jest okrągłe? Nie podoba mi się "łączenie" bohaterstwa polaków z nacją żydowską. To tak jak bez nich nic byśmy nie byli "warci" ....
ponad 4 lata temu / Soplica
 
Muzeum zwraca uwagę z jakim to nadzwyczajnym mordem mamy do czynienia. Wskazuje drogę, kogo i dlaczego ratować. Brr dla wszystkich wrogów nauczania Pana Jezusa...
ponad 4 lata temu / katolik
 
Muzeum zwraca uwagę z jakim to nadzwyczajnym plemieniem mamy do czynienia. Wskazuje drogę, kogo przede wszystkim ratować. Brr ... .
ponad 4 lata temu / stan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.