DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Piękny artykuł.
9 miesięcy temu / Ja
 
Cyt ,,,Piekło nie istnieje / jest puste,, Obłędne! Jak wiele innych wywodów
ponad 1 rok temu / ray
 
zgadzam si w 100%.
ponad 1 rok temu / jw1234
 
W dyskusji z poniższym cytatem: "Matka Naszego Pana jest Perłą w Koronie Bożego Stworzenia. Jako jedyna była godna wydać na świat Zbawiciela. Na skutek swojej decyzji o współpracy z łaską Bożą nie została tknięta grzechem. Read more: http://www.pch24.pl/trzy-grozne-herezje--promuja-je-nawet-katolickie-media,65190,i.html#ixzz5eJhHMeMG" Pragnę zauważyć, że Matka Boża jest niepokalanie poczęta, urodziła się bez grzechu pierworodnego. Była więc wybranką Pana Boga od chwili poczęcia. Decyzja Matki Bożej o współpracy z łaską Bożą jest więc wtórna do jej niepokalanego poczęcia, jest potwierdzeniem łaski Pana Boga. Człowiek w chwili swego poczęcia, jako dzieło Pana Boga, nie jest zdolny do podjęcia świadomej decyzji. Łaska Pana Boga dała nam wolność, ale Matka Pana Boga, Jezusa Chrystusa, jest jedyną wybranką Pana Boga w Trójcy Świętej Jedynego
ponad 1 rok temu / PiWie
 
Mk16,16: Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.
ponad 1 rok temu / @ AsAm
 
Jakie jest przesłanie Kościoła do obecnych pogan - w jednym zdaniu?
ponad 1 rok temu / AsAm
 
Wszystko było wyjawione w Garabandal, co Kościół ze strachu odrzucił bo dziewczynki brały jabłka z obcego sadu.
ponad 1 rok temu / AsAm
 
Ga3,12 "Prawo nie opiera się na wierze, lecz: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie" Jk2,24 "Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary" J5,29 "a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia" 2Kor5,10 "Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre" Ap20,12 "I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów" 1J2,3-4 "Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy" Mt7,21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca,
ponad 1 rok temu / @ Gosia
 
1 list do Efezjan "z łaski zbawieni jesteście nie z uczynków żeby się kto nie hlubił" 2 e. Jana chyba " Ja jestem drogą prawdą i życiem nikt nie przychodzi do Boga jak tylko przezemnie"
ponad 1 rok temu / Gosia
 
1 list do Efezjan "z łaski zbawieni jesteście nie z uczynków żeby się kto nie hlubił" 2 e. Jana chyba " Ja jestem drogą prawdą i życiem nikt nie przychodzi do Boga jak tylko przezemnie"
ponad 1 rok temu / Gosia
 
Niezgorszy artykuł.
ponad 1 rok temu / Leo
 
Nie. Nie moją intencję. Moją intencją jest obrona Kościoła Katolickiego przed atakami jego wrogów. Za to ten ciąg zdarzeń dobrze opisuje Pani intencję. Szukanie za wszelką cenę sposobności by dowalić Kościołowi. Gdy okazuje się że Hoess i Charamsa jednak pasują do przykładu z listonoszem, to wyszukuje Pani kolejny przykład zła ze strony osób będących formalnie katolikami. Tak jakby, odnosząc do przykładu z listonoszem, prawdziwym celem było wykazanie że poczta jest źródłem zła. Tak jakby celem było udowodnienie że napastowanie przez księdza wynikało z istoty Kościoła. W zaślepieniu nie pozwalającym dostrzec pierwotnego źródła zła. Tego źródła które Pani woli o ile Hoess miałby być w niebie. Żeby było jasne. Księża którzy popełniają grzech napastowania innych, popełniają jednocześnie przestępstwo wobec prawa świeckiego. I według tego prawa też powinni być ukarani. Jeśli ktoś z hierarchów Kościoła zatajał to przestępstwo, też powinien według tego prawa być ukara
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@Hanka. Czy ten ciąg zdarzeń dobrze opisuje Pana intencję? John Cornwell, młody Irlandczyk z katolickiej rodziny, którego matka widziała przy ołtarzu Chrystusowym, wstąpił do seminarium. Tam niestety stał się ofiarą napastowania ze strony księdza. Doznał silnego urazu do KK, odbierając zło doznane od duchownego jako od instytucji Kościoła jako takiej. Wystąpił z seminarium oraz z KK i zajął się publikacją książek wymierzonych w Kościół. Najgłośniejsza to "Papież Hitlera" o Piusie XII, gdzie autor powoływał się na szereg dokumentów watykańskich jako obciążających papieża. Po 20 latach apostazji Irlandczyk odzyskał równowagę duchową, pojednał się z Kościołem i przyznał, że wiele materiałów zamieszczonych w książce przedstawił nierzetelnie. Tu jest problem: zło czynione przez księdza w Irlandii nie było skutkiem jego bycia księdzem katolickim, niestety u ofiary nastąpiła generalizacja i uznanie, że KK to siedlisko zła. Zło w Kościele to w ogóle trudny, zawiły temat.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Przykład z listonoszem jest dobry. Tylko Pani go nie zrozumiała. Zresztą, jak widać nie tylko Pani. Nie pisałem o kradzieży listów/pieniędzy przez listonosza. To zło faktycznie miałoby związek z jego pracą zawodową i pocztę można by współwinić. Np. jeśli zaniedbała kontrolę wewnętrzną. Pisałem o morderstwie żony przez listonosza. To nie jest związane z zawodem listonosza. I właśnie dlatego nie można by obarczać poczty współodpowiedzialnością za ten czyn. Podobnie, jeśli suspendowany ksiądz Charamsa przyznał się do wielokrotnego, świadomego i dobrowolnego dokonywania czynów homoseksualnych, te czyny nie wynikały z jego święceń kapłańskich. Czyli nie można za nie obarczać współodpowiedzialnością Kościoła. Podobnie, jeśli Hoess formalnie jako katolik świadomie i dobrowolnie nadzorował maszynę uśmiercania milionów ludzi, czyn ten nijak nie wynikał z jego katolicyzmu. Czyli za to też nie można obarczać współodpowiedzialnością Kościoła. Nota bene, Pana Boga też.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@AsAm. Przykład z listonoszem nie jest dobry, bo zły listonosz nie morduje ani dlatego, że jest listonoszem, ani mimo tego, że jest listonoszem. Bo poczta ani nie zachęca do złego czynu ani przed nim nie przestrzega, robi to prawo państwowe. Natomiast poczta ma przestrzegać każdego prawa, i jeśli jej pracownik go nie przestrzega, np. łamiąc regulamin kradnie listy albo pieniądze, to poczta ponosi odpowiedzialność za swego pracownika, który źle wywiązuje się z obowiązków w zakresie, jakie mu powierzyła ta instytucja. Tak samo szkoła nie odpowiada za pijanego nauczyciela na drodze, ale odpowiada za jego pijaństwo podczas lekcji.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Znowu pokazujesz skutki tego co nazwałem wcześniej kulturą bezmyślności. Pan Jezus asystuje Kościołowi Katolickiemu. Nie księżom w momencie gdy ci popełniają grzech. Pro forma powtórzę mój przykład z listonoszem. Człowiek pracujący jako listonosz morduje żonę. Czy jest mordercą bo jest listonoszem, czy pomimo tego że jest listonoszem? Czy Poczta ponosi współwinę za to morderstwo? Pro forma, czyli bez nadziei że ten przykład zrozumiesz.
ponad 1 rok temu / @ AsAm
 
@ ewkajulek, Księdzu Charamzie też asystował? Teraz moge zrozumieć stanowisko Kościoła Niemieckiego.
ponad 1 rok temu / AsAm/@ ewkajulek
 
Tak, to prawda. Czas na poważne przestudiowanie Pisma NT. Ze zrozumieniem. Wtedy można dostrzec odpowiedź. Jak Pan Jezus udzielił "dobremu łotrowi" choćby sakramentu pokuty. Łk23,42-43. Kościół Katolicki jest jedynym o którym Pan Jezus powiedział "mój". Mt16,18. Pan Jezus jest głową Kościoła Katolickiego. I Pan Jezus od początku asystuje Kościołowi Katolickiemu. Aż do końca świata. Mt28,20.
ponad 1 rok temu / @ ewkajulek
 
Jedno pytanie do autora powyższego artykułu: Czy zastanowił się co pisze powołując się na autora Katechizmu? "Katechizm Kościoła Katolickiego (846) poucza: ?Sobór święty opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia." Jeśli byłaby to całkowita jedyna prawda, zasada zbawienia, którą objawił Wszechmogący Trójjedyny Bóg, pytanie jest, w jaki sposób wszedł do Raju tzw "dobry łotr", postać mniemam znana autorowi artykułu i wszystkim zainteresowanym? Jak wiem, niestety nie miał czasu na to aby skorzystać z jakiegokolwiek sakramentu a jak wiemy, wszedł do Raju. Czyżby zasadą lub warunkiem zbawienia nie były sakramenty? Czas na poważne przestudiowanie Pisma NT, wtedy poznacie odpowiedź.
ponad 1 rok temu / ewkajulek
 
Za to ja wiem że żaden katolik nie chciałby iść do piekła. Gdyby ktoś chciał iść do piekła, tym samym odrzucałby wieczność z Panem Bogiem. Dlatego taki ktoś nie byłby katolikiem. Nie biorę do siebie wszystkiego. Biorę to co Pani odniosła bezpośrednio do mnie. Bo to Pani stwierdziła "na tym forum konsekwentnie twierdzi się, że osoba nie przystępująca do Kościoła Katolickiego nie będzie zbawiona, zatem Janusz Korczak i jego podopieczni, ofiary takich jak Hoess, muszą iść do piekła". I na poparcie tego odwołała się Pani tylko do mojego wpisu o Hindusie. Czyli głosiła Pani fałsz. Bo nigdy nie sugerowałem, a tym bardziej nie twierdziłem, że Korczak MUSI iść do piekła. Zgadzam się z KKK1058. Lumen gentium przemilczę. Choćby ze względu na błędy w ocenie islamu. Na szczęście akurat to nie jest nauczaniem nieomylnym. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@@Hanka. Nie wiem, czego by nie zrobił żaden katolik. Najlepiej mówić za siebie. Pana rozumienie moich słów i ich wyjaśnień pozostawiam Panu. Proszę nie brać wszystkiego do siebie. Zagadnień tu poruszanych jest mnóstwo i nie każde da się krótko ująć. Pisałam do Pana o zwiastowaniach Zachariaszowi i Maryi, ale posty nie ukazały się. Mamy różne perspektywy patrzenia na dane zagadnienia. Moja ostania uwaga tyczy się treści artykułu powyżej, tego, że kwestia potępienia człowieka jest skrótowo jednostronna, a w tym samym KKK jest i taki frgament:"1058 Kościół modli się, by nikt nie ściągnął na siebie potępienia: "Panie, nie dozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie". Jeżeli jest prawdą, że nikt nie może zbawić sam siebie, to jest również prawdą, że Bóg "pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni" (1 Tm 2,4), i że "u Boga wszystko jest możliwe" (Mt 19, 26)." Poza tym jest soborowe Lumen gentium,a nawiązania do niego zabrakło. Z Bogiem!
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Żaden katolik nie potraktuje jako ironii deklaracji że woli Pani piekło, choćby warunkowo. Gdyż to zbyt poważna sprawa. Nie nienawidzi Pani obecnego Hoessa? To proszę wyjaśnić czemu nie chciałaby Pani być w niebie z oczyszczonym, czyli odmienionym Hoessem? Ze świętym. Za to wolałaby Pani być z kimś kogo natura w piekle (bluźnierca wobec Pana Boga) byłaby diametralnie inna od Pani wyobrażeń? Nie dociera do Pani że Hoess w niebie byłby dużo "fajniejszy" od Korczaka w piekle? Po śmierci, dla ofiar to ma kolosalne znaczenie. Owszem, katolicy grzeszą. Jednak grzeszą nie jako katolicy. Nadal Pani tego nie rozumie? Przykład. Człowiek pracujący jako listonosz morduje żonę. Czy jest mordercą bo jest listonoszem, czy pomimo tego że jest listonoszem? Czy po morderstwie stwierdziłaby Pani że nigdy więcej nie skorzysta z usług Poczty? Bo tak właśnie wygląda Pani deklaracja o wyborze piekła z Korczakiem by nie być w niebie z Hoessem. I logicznie, by nie być z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Jeśli rodzice tego Hindusa do śmierci pozostali wierni swej tradycji i w chwili śmierci nadal świadomie odrzucali Pana Jezusa jako zbawiciela, to niby czemu nagle po śmierci mieliby zmienić swój wybór o 180 stopni? Skoro tak świadomie wybrali, tym samym odrzucili niebo i wybrali piekło. Gdzie tu powód do pretensji do Pana Boga? Nie wynika stąd jednak Pani opinia "zatem Janusz Korczak...muszą iść do piekła". Skoro pisałem czemu Korczak jednak mógłby trafić do nieba, to logiczne że nie głoszę tezy "tylko katolicy będą zbawieni". Upraszczając, mogą umrzeć jeszcze jako FORMALNIE nie katolicy, ale w chwili śmierci i w czyśćcu będą już jako katolicy. Bo się w ostatniej chwili nawrócili. O czym żaden żyjący nie wie. Ale jeśli w chwili śmierci Korczak odrzucał Pana Jezusa, to ponownie pytam. Czemu pretensje do Pana Boga? Jeśli tak wybrał, to tak ma. Proszę więc nie imputować jakobym twierdził że MUSIAŁ iść do piekła. Jeśli jest w piekle to WYBRAŁ by iść do piekła.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@@Hanka.Ja też dodam refleksję: nie napisałam, że nienawidzę Hoessa. Cieszę się, że Hoess się wyspowiadał, Ironii zawartej w moim poście po prostu Pan nie zrozumiał i nawet używa moich słów na dowód, że piekło nie jest puste. Hoess był katolikiem i czynił zło jak wielu katolików w ciągu wieków i obecnie. Oczywiście dlatego, że nie słuchał Bożych Przykazań, te bowiem zabraniają zło czynić. Ale czy prawosławni czynią zło dlatego, że wiara prawosławna nakazuje im czynić zło? Nie. Pan podał Stalina jako "świętego". Jego zło nie wynikało z prawosławia, był w seminarium prawosławnym, ale go stamtąd wyrzucono. Jego zbrodnie nie obciążają Cerkwi, tak jak zbrodnie Hoessa nie obciążają KK. Jednak dla ofiar nie ma znaczenia, czy zbrodniarz przestrzega przykazań swojej wiary, ale wyrządzanie krzywdy. Księża-pedofile są jako katolicy niewinni, bo KK nie nakazuje pedofilii? W takim razie żaden katolik za nic nie jest winien? Biały człowiek krzywdzi dlatego, bo jest biały?
ponad 1 rok temu / Hanka
 
@@Hanka. Cytat za długi, chodzi o Pana wpis o Hindusie, który skoro znał treść Ewangelii, to znał i akceptował Mk16,16, ale jednak chrztu nie przyjął, bo został wierny tradycji, w której wychowali go rodzice. Wg Pana powinien ich usilnie ewangelizować, by nie byli potępieni. Czyli gdyby nie byli ewangelizowani i nie wstąpili do KK, byliby potępieni. A pisał Pan, że niewierzący nieświadomi Ewangelii nie byliby potępieni. Za głoszenie tezy, że tylko katolicy będą zbawieni, Pius XII w 1953r. ekskomunikował amerykańskiego teologa Leonarda Feneya, odwołującego się do Dekretu dla jakobitów Soboru Florenckiego z 1442, że nawet męczeństwo za wiarę nie daje zbawienia, gdy męczennik nie był ochrzczony. Słowa "sprzeciw wobec wiecznego potępienia ludzi, którym katolicy wyrządzili straszną krzywdę, a sami uznają się za bliższych nieba jako katolicy właśnie" nie są buntem przeciw Bogu, ale przeciw zawężonemu rozumieniu zasady Extra ecclesiam nulla salus, które potępił Pius XII.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Jeszcze dwie refleksje. Pierwsza. Napisała Pani bezpodstawne oszczerstwo: "którym katolicy wyrządzili straszną krzywdę". Oszczerstwo, bo krzywdę o której Pani pisze, oni nie wyrządzili dlatego bo byli katolikami. Wręcz przeciwnie. Oni ją wyrządzili bo sprzeciwili się doktrynie katolickiej. Już mniej bezsensownie mogłaby Pani oskarżać np. "którym biali ludzie wyrządzili straszną krzywdę". Druga refleksja. Potwierdziła Pani dowód że piekło nie będzie puste. Jeśli Hoess jest/będzie w niebie, to Pani przez nienawiść do niego będzie w piekle. Co sama Pani potwierdza. No chyba że Pani zmądrzeje i uleczy tę nienawiść przed śmiercią. A jeśli Hoess nie będzie w niebie, to znaczy że jest w piekle.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Piekło typowe to wieczne cierpienie. Różne są opinie na temat limbus puerorum. Żadna z nich jednak nie głosi cierpienia. Co nietypowe dla piekła. To pewniki. A teraz ma opinia przy której nie mam zamiaru się upierać. Zmarłe dziecko nieochrzczone nie może zostać świętym. Grzech pierworodny. Zresztą każdy człowiek bez zgładzonych grzechów nie może. A w czyśćcu pokutuje się za SWOJE grzechy. Kto na tym forum konsekwentnie twierdzi (itd) - proszę o cytaty. Albo zaprzestanie zmyślania. I zaprzecza Pani sama sobie. Powtarza Pani pogląd: "to WOLĘ być w piekle...niż z Hoessem w niebie". Jednocześnie krytykuje Pani tę samą treść którą napisałem słowami: "dobroWOLnie chce Pani wybrać piekło o ile w niebie będzie Hoess". Pani sprzeciw wobec potępiania jest sprzeciwem wobec sprawiedliwości Pana Boga. A zarazem, co ciekawe jak na buntowniczkę, sprzeciwem wobec wolnej woli tych którzy świadomie i dobrowolnie nie chcą do nieba. Chciałaby Pani takich gonić batem do nieba?
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@Ksiądz;1).Najpierw dzielę się'moim'odkryciem prawdy o Kościele,którego bramy piekielne nie przemogą!(Mt16,16-20)'Wyznanie Szymona Piotra(Skały!),...i na tobie(na twoim Wyznaniu,które jest Skałą/Nienaruszalną zbuduję Kościół Mój,a bramy piekielne go nie przemogą!Tobie dam klucze królestwa niebieskiego;cokolwiek zwiążesz..,rozwiążesz...'A cóż to było za Wyznanie,na które P.J. aż tak zareagował?! "TY JESTEŚ MESJASZ,SYN BOGA ŻYWEGO".J:'Błogosławiony jesteś...albowiem NIE OBJAWIŁ ci tego(żaden inny nauczyciel),lecz OJCIEC MÓJ,KTÓRY JEST W NIEBIE'.Czyli To Objawienie dane Piotrowi/Skale (NADPRZYRODZONA, NIENARUSZALNA ŁASKA);Ta PRAWDA o JEZUSIE,jest rzeczywistością nie z tej ziemi!I to Kościół wierny Temu OBJAWIENIU nie będzie pokonany przez bramy piekielne!I do Tego MESJASZA kapłan sprawował Mszę św.zwrócony twarzą;i prowadził baranki, trzodę Pańską za sobą,w jednym kierunku,'ad orientem'(próba odwrócenia-Kard.Robert Sarah 2016).2).Proszę zdobyć DVD G.Brauna-Luter i rew
ponad 1 rok temu / mn
 
@@Hanka. Piekło typowe i nietypowe? Limbus puerorum może nie istnieć? Katoliccy teolodzy o nim pisali aż do XX wieku? Dlaczego dziecko umierające w poronieniu nie może być w niebie z Bogiem, tylko w jakimś limbus puerorum? Aborcjonista zabijając dziecko przed chrztem ma władzę nad jego zbawieniem? Ja nie napisałam: "Janusz Korczak i jego podopieczni, ofiary takich jak Hoess, muszą iść do piekła", ale "na tym forum konsekwentnie twierdzi się, że osoba nie przystępująca do Kościoła Katolickiego nie będzie zbawiona, zatem Janusz Korczak i jego podopieczni, ofiary takich jak Hoess, muszą iść do piekła. A ja uważam, że nie, a gdyby jednak, to wolę być w piekle z Korczakiem i zabitymi w Treblince dziećmi niż z Hoessem w niebie." Niech mi więc Pan nie wpiera, że dobrowolnie chcę iść do piekła, bo treścią mojej wypowiedzi jest sprzeciw wobec wiecznego potępienia ludzi, którym katolicy wyrządzili straszną krzywdę, a sami uznają się za bliższych nieba jako katolicy właśnie.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Nie napisałem jakoby Mk16,16 dzielił ludzi na odrzucających wiarę świadomie i nieświadomych. To był logiczny wniosek z szerszego spojrzenia. Choćby zestawienia Mk16,16 z 1Tm4,10. Skąd Pani wie czy Korczak nie był ochrzczony przed śmiercią? Czy nie przyjął chrztu z wody? Bądź chrztu pragnienia? Są ludzie którzy na piekło skazują się sami. Pani ostatnie wpisy są tego przykładem, skoro dobrowolnie chce Pani wybrać piekło o ile w niebie będzie Hoess. I co ma znaczyć "lepiej dla wszystkich byłoby nie słyszeć o Ewangelii"? Pan Jezus w Mk16,15 nakazał głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Proponuje Pani totalnie wypowiedzieć posłuszeństwo Panu Jezusowi? A jeśli cierpienia nieświadomych są dużo większe niż kogokolwiek kto uwierzył? Pan Jezus wie co jest dla ludzi dobre. Pani jak widać nie wie. Według żadnej koncepcji limbus puerorum nie jest typowym piekłem. Bo nawet jeśli istnieje, to dusze tam nie cierpią.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@Hanka.Mk16,16: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" nie dzieli ludzi na ewangelizowanych, ale odrzucających wiarę oraz na nieświadomych rzeczy, bo ewangelizacja do nich nie dotarła. Gdyby tak było, lepiej dla wszystkich byłoby nie słyszeć o Ewangelii, bo wtedy Bóg nikogo nie skazywałby na piekło z powodu braku wiary i chrztu. Wg Pana stanowiska wiara Janusza Korczaka w ostatniej godzinie życia jakie miałaby znaczenie wobec faktu, że był nieochrzczony? Wszak Marek Ewangelista napisał "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony", nie "Kto uwierzy, będzie zbawiony". Jakie konsekwencje wynikają z literalnego czytania Biblii, widać z pojęcia limbus puerorum, które dzieci zmarłe bez chrztu wykluczało z grona zbawionych jako właśnie nieochrzczone. Mali Żydzi z Treblinki trafiliby więc wg św. Tomasza z Akwinu do piekła i to moim zdaniem dyskredytuje jego formalne rozumienie Extra ecclesiam non est salus.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Na początku pięknie, ale im dalej tym gorzej. Czy prawdą jest że"wolno mi tak zwyczajnie odrzucić uznane przez Kościół objawienia prywatne?" To po co Koćiół je ogłasza? To znaczy że jo franek f. jestem mądrzejszy od biskupa miejsca, bo to w Jego gestii leży rozstrzygnięcie. Jeżeli nick "kiądz" oznacza Wielebnego to co usłyszę, gdy powiem że nie wierze w fatinskie,łagiewnickie objawienia więc proszę zdjąć figurę M.B. i obraz Pana Miłosiernego ze ścian kościoła.
ponad 1 rok temu / Franek Haliniok
 
Na jakiej podstawie twierdzi Pani: "Janusz Korczak i jego podopieczni, ofiary takich jak Hoess, muszą iść do piekła"? Skąd Pani ma pewność że Korczak w ostatniej chwili nie uwierzył i się nie nawrócił? Ale skoro napisała Pani: "wolę być w piekle z Korczakiem i zabitymi w Treblince dziećmi niż z Hoessem w niebie", to znaczy że stawia Pani człowieka ponad Pana Boga. Czyli odrzuca Pani Pierwsze Przykazanie Miłości. Trudno, Pani wolny wybór. Nikt Pani na siłę do nieba nie będzie ciągnął.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Robotnik ostatniej godziny?-to nagroda jest decydująca, jest tak wielka, że nikt jej nie ogarnia,po co ci jeszcze sto miliardów jak już masz ich tysiące?!Więc o co ten spór?Ocena Woli Boga to ciężki grzech bliski Tym przeciw Duchowi Świętemu. Sędzia obdarza kogo i jak chce, a w piekle są ci którzy to podważają! Oto do czego prowadzą jałowe dyskusje o sprawach trudnych poza naszym rozumieniem, bo nikt z nas nie zna duszy drugiego.Każdy kto dostanie się do Nieba jest Święty, i największą obelgą dla Stwórcy jest wątpienie w Jego : Wszechmoc; Sprawiedliwość; Miłość i na końcu w Miłosierdzie dla korzących się u stóp Krzyża Odkupienia. Najlepiej napisać, przeczytać po 10 minutach co się napisało i może wtedy się publicznie wypowiadać. Tak bezosobowo dla ogólności.
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
@Hanka. Ogólnie zgadzam się z Panią. Jednak ja wybieram niebo ktokolwiek tam trafił. Serce ocenia Pan Bóg i nie mnie kogokolwiek oceniać. Spowiedź może być bez głębi, aby tylko ją odbyć, bo tak nakazują rodzice, wymaga szkoła /komunia św. bierzmowanie/. Dopóki Pan Bóg nie otworzy serca człowieka jego postępowanie jest często /nie zawsze/ rutynowe, a to się z czasem nudzi. Zadajemy sobie pytanie - co mi wiara i chodzenie do kościoła daje.Nic. Pełne są kościoły takich "wierzących". Sama taka byłam. Dzięki łasce Bożej otwierają się oczy serca i oceniamy inaczej. Zdajemy się na Boga, jako Wszechmogącego Pana nieba i ziemi. A wszystko przez ręce Niepokalanej.
ponad 1 rok temu / togra
 
Nie mi, ani jakiemukolwiek innemu żyjącemu człowiekowi, oceniać kto był bliżej Boga w chwili śmierci. Właśnie dlatego wcześniej ironizowałem na temat "powszechnej opinii świętości" według mniemań ludzkich. Podając przykłady Stalina i dynastii Kimów. Odpowiem ogólnie: bliżej Boga jest ktoś kto wierzy że Pan Jezus odkupił jego grzechy, niż ktoś kto w to nie wierzy. Oczywiście chodzi o wiarę autentyczną. W sercu. A nie na pokaz. Bo być może są tacy niewierzący co traktują spowiedź jako magiczny rytuał na wszelki wypadek. Bo "nie zaszkodzi, a może pomoże". Czyli pozornie wyspowiadali się, a w rzeczywistości ich spowiedź była nieważna.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
@togra. Zgadzam się w kwestii robotnika ostatniej godziny, jednak na tym forum konsekwentnie twierdzi się, że osoba nie przystępująca do Kościoła Katolickiego nie będzie zbawiona, zatem Janusz Korczak i jego podopieczni, ofiary takich jak Hoess, muszą iść do piekła. A ja uważam, że nie, a gdyby jednak, to wolę być w piekle z Korczakiem i zabitymi w Treblince dziećmi niż z Hoessem w niebie.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
do Hanka: czyżby Pani upominała się o 2 denary? tutaj obowiązuje miara Boża nie ludzka, robotnik ostatniej godziny też robotnikiem jest. Przestałam zadawać takie pytania. Patrz również: przypowieść o synu marnotrawnym
ponad 1 rok temu / togra
 
@@Hanka. Kto był bliżej Boga i miał nadzieję na zbawienie: Janusz Korczak, który poniósł śmierć w Treblince towarzysząc żydowskim dzieciom z eksterminowanego getta, wszyscy wyznania mojżeszowego, czy Rudolf Hoess, który jako komendant KL Auschwitz wymordował miliony ludzi i wyspowiadał się przed egzekucją?
ponad 1 rok temu / Hanka
 
KKK1030 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. KKK1031 To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym: Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Tego, który jest prawdą. Powiedział On, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym (Mt 12, 32). Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym życiu, a niektóre z nich w życiu prz
ponad 1 rok temu / nauka Kościoła Katolickiego o czyśćcu
 
Strzal w dziesiatke!
ponad 1 rok temu / do trafne spostrzezenia w tym artykule
 
cyt"Ktoś tu sugeruje że czyściec jest miejscem...." ale zdajesz sobie sprawę z tego że i ten ktoś i Ty tylko się domyślacie jak jest:)
ponad 1 rok temu / do toro
 
Są tacy , którzy bluźnią od samego początku i popadają w szaleńczy wir bez dna bez nadziei. Jak więc męki ma przetrwać zwykły Kowalski czy Nowakowa , która z tą religijnością jest na ewentualnie to i owszem na święta ale bez przesady na co dzień.
ponad 1 rok temu / toro
 
Ktoś tu sugeruje że czyściec jest miejscem kaźni utworzonym przez Boga ? Nie Bóg piekła nie stworzył i tortury czyśćca nie są Jego dziełem. To nie jest trudne do pojęcia lecz wszystkie osoby które tego nie pojmą łatwo pogrążą się w złorzeczeniu /por. Hioba/. Tak dokładniej to oni stracą swoją szansę na drugą szansę. Z tego powodu pojawia się błędne domniemanie , że piekło da się opuścić i wszyscy będą zbawieni.
ponad 1 rok temu / toro
 
Proszę porównać Mk16,16: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" oraz 1Tm4,10 "...złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących". Są dwie grupy ludzi. Wierzący i niewierzący. Ale grupa niewierzących dzieli się na dwie podgrupy. Świadomie niewierzący i nieświadomie niewierzący. Pierwsi byli ewangelizowani ale swą wolną wolą odrzucili Pana Jezusa. Do drugich nie dotarła ewangelizacja. A skoro nie dotarła, to nie można o nich powiedzieć że odrzucili Pana Jezusa, gdyż o Nim nie słyszeli. Dlatego też nie należy interpretować pojedynczych wyrywków Biblii. Należy patrzeć w szerokim kontekście. Na przykład ze słów "jest Zbawcą wszystkich ludzi" pozornie wynikałoby że wszyscy ludzie będą zbawieni, czyli piekło będzie puste. A chodzi o to że wszyscy ludzie mają możliwość zbawienia. Nikt nie jest z niego przez Boga wykluczony. O ile sam siebie nie wykluczy dobrowolnym "nie wierzę".
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
1 List do Tymoteusza: "Bóg jest Zbawcą wszystkich ludzi, a zwłaszcza wierzących". Nie "tylko" wierzących.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Kiedy człowieka błądzącego można nazwać heretykiem? Wtedy kiedy zaprzecza dogmatom wiary i będąc pouczonym o swoim błędzie trwa dalej uparcie w swoich tezach. Byłbym ostrożny w rzucaniem w kogokolwiek określeniem heretyk.
ponad 1 rok temu / Tomek
 
Odniosę się jeszcze do tego wystawiana głowy poza waszą kulturę. Dlaczego waszą a nie naszą, katolicką, o tym pod koniec. Podałeś przykład z Hindusem. Z jego wypowiedzi wynika że akceptował doktrynę chrześcijańską. Gdyby nie akceptował, powiedziałby o tym zapytany dlaczego nie przyjmie wiary chrześcijańskiej. Czyli znał też i akceptował "...a kto nie uwierzy, będzie potępiony". Gdyby to był mądry i dobry człowiek, przyjąłby chrześcijaństwo a następnie usilnie ewangelizował swoich rodziców. Jeśli by mu się udało, uchroniłby siebie i rodziców przed piekłem. On jednak wybrał że sam pójdzie do piekła by móc tam towarzyszyć rodzicom. To ma być mądrość i dobro? Czy gdyby jego rodzice tonęli, wskoczyłby do wody nie po to by ich ratować, lecz po to by im towarzyszyć we wspólnym tonięciu? Tak wygląda ta wasza kultura bezmyślności która cię przewiała gdy wystawiłeś głowę poza naszą kulturę. Bo nasza kultura katolicka bazuje na mądrej roztropności.
ponad 1 rok temu / @ AsAm
 
Masz problemy ze wzrokiem. Gdybym się nie podpisał, mój wpis nie mógłby pojawić się na forum. Masz też problemy z rzucaniem bezpodstawnych oszczerstw. Bo nigdy nie życzyłem śmierci jakiemukolwiek papieżowi. Nie masz też merytorycznych podstaw do chamskiego nazywania mnie "beznadziejnym przypadkiem".
ponad 1 rok temu / @ AsAm
 
Dodam kolejna zlota mysl. "Najgorsi" sa ci co chodza do Kosciola, bije z nich pycha i czuja sie lepsi od tych co nie chodza do kosciola.Wsrod tych co chodza do Kosciola zas, najgorsi sa ci co klekaja do Komunii, bo chca pokazac, ze sa bardziej wierzacy niz ci co przyjmuja Komunie na sztywnych nogach albo do brudnej lapy. Pytanie, kto wam sztywniacy zabrania klekac przed Bogiem? Badzcie tez tacy "pyszni". Ukleknijcie raz a poczujecie na sobie spojrzenia pelne pogardy.
ponad 1 rok temu / Trafne spostrzezenia w tym artykule.
 
Chciałbym coś napisać temu gościowi co mi odpowiedział ale to poczciwy parafianin. Nawet sie nie podpisał. Głowy nie wystawił poza nasza granicę i kulturę. Tacy jak on życzą śmierci Papieżowi i najlepiej czuja sie w swojej parafii. To są beznadziejne przypadki.
ponad 1 rok temu / AsAm
 
Dobro najczęściej ma oblicze przysłowiowego Kalego więc nie myl swoich wyobrażeń o świętości z tzw. dobrem
ponad 1 rok temu / toro
 
Bujdy które wymyślasz są zaprzeczeniem akademickiej dyskusji. Skoro nie potrafisz odróżnić tzw. dobra od prawdziwego dobra, zarzut braku wyobraźni świadczy o twojej hipokryzji. A szczytem hipokryzji jest odwoływanie się do empatii gdy na katolickim portalu używasz imienia Pana Boga w zestawieniu z impertynencjami wobec katolików.
ponad 1 rok temu / @ hipokrytka
 
Nieprawda że czyściec i piekło są tożsame. Po pierwsze, czyściec nie jest wieczny i zawsze kończy się niebem. Piekło wiecznie pozostanie piekłem. Po drugie, w czyśćcu jest nadzieja i miłość Boga. Nie ma bluźnierstw. Bo dusze wiedzą że ich cierpienia są sprawiedliwe. Tylko w piekle są beznadzieja i bluźnierstwa.
ponad 1 rok temu / @ toro
 
cyt"Nie jest możliwym bym urodził się w Indiach i był wychowywany w buddyzmie skoro urodziłem się w Polsce i byłem wychowywany w katolicyzmie." -no cóż po dyskusji ,nie wiesz co to akademicka dyskusja (teoretyczna) i chyba Bóg cie pokarał brakiem wyobraźni i empatii
ponad 1 rok temu / do @ rety
 
cyt" bez znaczenia jest tzw, dobro lecz liczy się świętość" ,sądziłam że świętość wynika z dobra:),i może nie rób dogmatu z twoich wyobrażeń o niebie i piekle
ponad 1 rok temu / do toro
 
Żył kiedyś w powszechnej opinii świętości pewien mąż. Który też odrzucił wiarę chrześcijańską. Nazywał się Stalin. A dynastia Kimów to jeszcze bardziej święci od wszystkich świętych. W powszechnej opinii Koreańczyków z północy. Tyle komentarza na temat "powszechnej opinii świętości".
ponad 1 rok temu / @AsAm
 
Jeśli nazwa herezja opisuje prawdę, nie jest obrazą. Prawda nie obraża. Naprawdę dobrzy ludzie nie są heretykami. Naprawdę dobrzy ludzie nie tkwią uporczywie w błędach. Do tych co usłyszeli a nie uwierzyli odnosi się: "...a kto nie uwierzy, będzie potępiony". Dobroć ocenia się nie tylko po czynach. Także po myślach, mowie i zaniedbaniach dobrych czynów. Nie jest możliwym bym urodził się w Indiach i był wychowywany w buddyzmie skoro urodziłem się w Polsce i byłem wychowywany w katolicyzmie. Alternatywne rzeczywistości nie istnieją. Pan Jezus nie potrzebował chrztu. Zwykli ludzie potrzebują. Dla własnego dobra. Jeśli ktoś miałby umrzeć zanim stanie się dorosły, lepiej dla niego by umarł jako ochrzczony. Chrzest nigdy nikomu nie zaszkodził.
ponad 1 rok temu / @ rety
 
Problemu nie stanowi filzofowanie na temat egzotycznych krain lecz całe środowisko każdego katolika w jego i tylko jego ?polu rażenia?. Szkoda że nieustanie pojawiają się głupiutkie i pseudointelektualne te same od lat przykłady np. a jak ktoś się urodził w Pernambuko to .. a ja ktoś się urodził kobietą w ciele mężczyzny ? albo że wszyscy trafią do nieba bo Bóg to jest taki miłosierny itd. i tp . Bzdura . Akt rytualnego przypisania Bogu obejmuje nie tylko niemowlęta ale i pierwociny. Jezus był w świątyni ofiarowany jak to było w zwyczaju 8-go dnia ( chłopiec ). Czy w innych religiach nie jest podobnie? Piekło będzie pełne tzw.dobrych ludzi bo bez znaczenia jest tzw. dobro lecz liczy się świętość. Do nieba idą święci za to pewne jest , że przeciętnych miernych letnich Bóg wypluwa. Czyściec niczym się nie różni od piekła, są tożsame , a zatem jeśli dusze na torturach nie oprą się na Bogu to nie przetrwają , nie wyjdą , pogrążą się w obłędzie zaczną bluźnić
ponad 1 rok temu / toro
 
@@ mk Herezja i WOLA BOŻA . No na pewno herezja nie jest WOLĄ BOŻĄ . Jakby "ex definition" ,więc to dosyć istotna sprawa ... :-) .
ponad 1 rok temu / mk
 
Żył kiedyś w powszechnej opinii świętości pewien mąż - Hindus. Zapytany dlaczego nie przyjmie wiary chrześcijańskiej odpowiedział: "Wiem, że tym bym sprawił wielki ból i wielką krzywdę moim rodzicom".
ponad 1 rok temu / AsAm
 
OK ale nazwa herezja jest tu obrazą dla dobrych ludzi ,i nawet ci co usłyszeli ale nie uwierzyli powinni być oceniani "po czynach" gdybyś urodził się np w Indiach i był wychowany w buddyźmie i był dobrym człowiekiem to tez byś nie uwierzył akurat w Jezusa bo od dziecka wpajano by ci w dobrej wierze cos innego,być może rację maja ci którzy twierdza że dopiero dorośli powinni być chrzczeni (jak Jezus)
ponad 1 rok temu / do @ rety
 
Mk16,16: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony". Z potępieniem, nie chodzi o tych którzy nigdy nie słyszeli o Panu Jezusie. Chodzi o tych którzy słyszeli i świadomie oraz dobrowolnie nie uwierzyli że jest On zbawicielem. Jedynym zbawicielem. Dz4,12: "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni".
ponad 1 rok temu / @ rety
 
Tak w ramach wymiany IMHO. Powtórzę co pisałem. Skoro do nieba nie trafiają, do piekła też nie, to znaczy że trafiają do czyśćca. I teraz rozwinę. Gdzie przygotowują się do nieba. Czyli ostatecznie do nieba trafiają. Po uleczeniu stanu nieświadomości, bezwolności.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
co jest nie tak z pierwszą "herezją"?wyobraźmy sobie że jest człowiek który nigdy nie słyszał o Jezusie i nieświadomie stosuje się do jego nauk ,czyni dobro ,wybacza ,jest empatyczny ,żyje nikogo nie krzywdząc -według artykułu Bóg go nie przyjmie tylko dlatego że nie chodził do katolickiego kościoła??? na ziemi od tysięcy lat żyli ludzie dobrzy ,na długo przed Jezusem,co z nimi? według was Bóg jest małostkowym biurokratą?
ponad 1 rok temu / rety
 
@@ mk Katolickie Niebo nie jest tym samym co buddyjska nirwana IMHO ... :-) Żeby tak explicite wyłuszczyć :-)
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ mk Gdzieś chyba błądzimy na obrzeżach i spieramy się co do źle zrozumianych poglądów . :-) Problem czy do Nieba mogą trafić ludzie pozbawieni wolnej woli . Moim zdaniem NIE ,bo Niebo nie jest stanem nieświadomości , bezwolności . Czy człowiek ,który zasnął to znaczy trafił do Nieba ? ,Chyba nie . A ,że w życiu ludzi , pojawiają się okresy ograniczonej świadomości ,czy wręcz bezświadomości ,czy też jakiegoś braku woli ,to fakt . Sen jest cyklicznym takim zjawiskiem rzeczywiście , ale chyba nie zmienia to istoty rzeczy .
ponad 1 rok temu / mk
 
No właśnie. Myśl "nieświadoma" dociera PÓŹNIEJ. A w momencie powstawania nie podlega ona woli. Czyli są okresy w życiu człowieka gdy nie ma on zdolności kierowania się wolną wolą. Mimo to nie przestaje być człowiekiem. Odpowiedź do p. Hanki dotyczyła innego zagadnienia. Pytania "Czy gdyby Maryja nie odpowiedziała aniołowi "Niech mi się stanie według słowa twego", popełniłaby grzech?". W Łk1,31 nie ma problemu z rozpoznaniem woli Bożej.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
@@ mk No ale później ta "nieświadoma" myśl dociera do świadomości .Ten proces w małym jeśli jakimś stopniu podlega woli .Tak samo człowiek często ma mały wpływ na informacje ,które do niego docierają . Np. z billboardów na ulicy. Także nawet "na jawie" człowiek swoją wolą może tylko w jakimś stopniu wpływać na "treść" (-:" SWOICH ":-) myśli . Więc wola , wolna wola ,to raczej taki "kontroler" zezwalający na wcielanie myśli w czyn ,lub też nie pozwalający na to . @@ Hanka Tylko pewnie problem jest z rozpoznaniem tej WOLI BOŻEJ . ,bo np. Łk 22,41 " A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się 42 tymi słowami: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie MOJA WOLA, lecz TWOJA niech się stanie!" . Chyba interpretacja jednoznaczna Chrystus modli się by Jego wola jako człowieka była zgodna z Wolą Bożą .
ponad 1 rok temu / mk
 
Proszę przeczytać Łk1,31. Czy to zapytanie o ewentualną zgodę, czy jasno określona wola Boża? A odpowiedź na pytanie które Pani zadała wynika z odpowiedzi na inne pytanie. Czy zna Pani przypadek gdy świadome i dobrowolne zaprzeczenie woli Bożej nie jest grzechem?
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Oglądanie TV itp. to inna sprawa. Wtedy myśl jest świadoma a więc podlega pod wolną wolę. Dlatego podałem przykład ze snem. Gdy myśl nie jest świadoma.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
@@ mk "Czy powinien spowiadać się z tego ..." ,to lepiej zapytać osoby duchownej . Ale tak logicznie myśląc i ad absurdum ,to należałoby wogóle zrezynować z oglądania TV i czy właściwie jakiejkolwiek twórczości artystycznej. Ciągle tam jest o mordach , grabieżach . Czytając takiego Makbeta ,człowiek mimowolnie porównuje się do bohaterów. Więc jak takie "katechizmowe" "grzeszenie myślą" rozumieć ... dobre pytanie , nawet "na jawie"
ponad 1 rok temu / mk
 
Analogia nie jest całkowicie błędna. Mimo że Pan Bóg stworzył człowieka jako istotę obdarzoną wolną wolą, to IMHO zdarzają się przypadki gdy ktoś będąc człowiekiem nie posiada wolnej woli. Najczęściej czasowo. Ten stan jednak go nie odczłowiecza. Jeśli poprzedni przykład Pana nie przekonuje, to może pytanie pozornie bez związku. Komuś przyśnił się osobisty udział w jakimś grzesznym czynie. A takiego czynu na jawie nigdy nie popełnił i nie chciał popełnić. Czy powinien spowiadać się z tego "czynu" we śnie?
ponad 1 rok temu / @ mk
 
@@ mk No może tak ABSOLUTNIE jestem pewien ,że (2+2=4) i (p lub nie(p)) w klasycznej logice dwu-warotościowej :-) . Co do reszty to bez jakiejś WIARY , ani rusz ...
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ mk "Proszę się zdecydować. ... " Raczej wszystko co dotyka rzeczywistości materialnej ,a nie jest matematyczną tautologią POWINNO być poprzedzone jakimś tam ?IMHO? . No ale niektóre sprawy wydają się tak oczywiste ,że może warto napisać je KAPITALIKAMI ,by to podkreślić :-) ,ale oczywiście mogę się mylić , jak we wszystkim .
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ mk "Pan Bóg stworzył nas jako istoty obdarzone nogami." ,to prawda .Jeśli ktoś nie ma nóg ,to raczej powinien mieć pretensje do kogoś innego niż Pana Boga . !IMHO! analogia jest całkowicie błędna , posiadanie nóg raczej nie jest związane CZŁOWIECZEŃSTWEM .Ale oczywiście mogę się mylić :-)
ponad 1 rok temu / mk
 
Skąd wiadomo że łotr z krzyża poszedł prosto do nieba? Pan Jezus obiecał że tego samego dnia. Z tego nie wynika że na pewno zaraz po śmierci. Chińczyków, Hindusów i Arabów mamy ewangelizować.
ponad 1 rok temu / @ AsAm
 
"NIE MA LUDZI POZBAWIONYCH WOLNEJ WOLI . PAN BÓG STWORZYŁ NAS JAKO ISTOTY OBDARZONE WOLNĄ WOLĄ". Czy analogicznie. Nie ma ludzi pozbawionych nóg. Pan Bóg stworzył nas jako istoty obdarzone nogami.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
Proszę się zdecydować. Jeśli "MOŻE nawet embrion ma "potencjalną" wolną wolę", to na pewno nie KONIEC KROPKA. Koniec kropka jest w przypadku pewników. A nie domysłów.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
Warto dopytać KTO WYKREŚLIŁ SŁOWO HEREZJA i dlaczego ? Przecież fałsz i manipulacja idzie z samego Rzymu.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Łotr z krzyża poszedł prosto do nieba bez kościelnych sakramentów. Jezusowi wystarczyło, nawet nie to że w niego uwierzył ale dlatego, że zmiekło jego serce. A te "herezje" wymienione w artykule maja wiele wsparcia od teologów katolickich a nie redektorów pism niedzielnych. Toteż troche spokoju wokół tych tematów, zwłaszcza kto ma byc zbawiony i dlaczego. Duszę nieśmiertelną Pan Bóg teraz najchetniej rozdaje Chińczykom, Hindusom i Arabom. I przecież nie na ich zatracenie. Ludzie kościoła strasznie boją sie o swój ziemski byt. "Co bedziemy jeść, co bedziemy pić i w co będziemy sie ubierać?"
ponad 1 rok temu / AsAm
 
"Niepokalana jest wiernym odbiciem Bożej doskonałości, Jego Świętości. Zdobywajmy dla Niej serca, bo gdzie Ona wejdzie tam i łaska Boża wejdzie, a z Nią Zbawienie i uświęcenie. Kto uprze się i nie podda panowaniu Matki Bożej ten zginie" - tak mówi Św. Maksymilian Kolbe(...). Maryja - Najświętsze i Najdoskonalsze Stworzenie spośród ludzi, bo Niepokalanie poczęta, bez grzechu pierworodnego, pełna łask wszelkich i Współodkupicielka świata bo dała Ciało Bogu Jezusowi poczętemu z Ducha Świętego. Pokazała pastuszkom w Fatimie Piekło pełne zatwardziałych grzeszników. Jest w nim też Mahomet, wystarczy wpisać w Google: Mahomet w Piekle, a usłyszycie nagrane objawienia, jego przerażające wycie z Piekła i to co on mówi! A co do mediów fałszujących wiarę, są one w rękach sług szatana, bez miłości do Boga i bliźniego, odszczepieńców, heretyków idących na potępienie wieczne, bo z własnej wolnej woli uczynili narzędzie przeciwko samemu Bogu(!). Lecz do czasu. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / [email protected]
 
@ mk "A dlaczego ludzie pozbawieni wolnej woli nie mogą trafić do nieba?" NIE MA LUDZI POZBAWIONYCH WOLNEJ WOLI . PAN BÓG STWORZYŁ NAS JAKO ISTOTY OBDARZONE WOLNĄ WOLĄ . Jak coś nie ma wolnej woli to może to coś nie jest człowiekiem . Więc może nawet embrion ma "potencjalną" wolną wolę ... KONIEC KROPKA . :-)
ponad 1 rok temu / mk
 
Sadzac po tym, co jest na forum te herezje rzeczywiscie sa rozpowszechnione i pokielbasily ludziom w glowach.Jak ciezko przyjac w pokorze prawde- nauke Kosciola... Celnie wybrany temat artykulu na poczatek roku 2019!
ponad 1 rok temu / agna
 
@8grudnia Redaktor Michalkiewicz mawia ,że Pan Bóg nie zzsyła kolejnego potopu ,bo przekonał się o bezskuteczności poprzedniego . Może analogicznie ...
ponad 1 rok temu / mk
 
Ludzie w Raju mieli się rozmnażać- być płodni w sposób czysty, bez grzechu. Teraz byśmy to określili niepokalanym poczęciem. Tę bożą cechę utracił Adam przed posłuchaniem Ewy. Cecha ta przetrwała a Arce Przymierza a gdy Izraelici i Ją utracili przyszła na świat w Ciele Maryi - Maryi Niepokalanego Poczęcia. Patrz: Bł. Anna Katarzyna Emmerich "Żywot i Bolesna Męka ... Zdumiewające jak Uczeni w Piśmie NIE SŁYSZĄ BEZPOŚREDNICH SŁÓW MARYII w uznanych objawieniach lub ich nie rozumieją ,,,,, Dobra Matka Może dać klapsa i musi gdy musi.
ponad 1 rok temu / 8grudnia
 
@mk, @do Hanka. Adam i Ewa zostali przez Boga ostrzeżeni, by nie jeść owocu z drzewa poznania dobra i zła, bo wtedy na pewno umrą. Oni zjedli zakazany owoc, i zostali wygnani z raju, a droga do drzewa życia została przed nimi zamknięta. Czy gdyby Maryja nie odpowiedziała aniołowi "Niech mi się stanie według słowa twego", popełniłaby grzech? Anioł nie rozkazywał Maryi ani nie przestrzegał jej przed złym skutkiem odmowy przyjęcia daru bycia matką Mesjasza.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Maryję należy szanować i naśladować jako idealny wzór katolickiego życia. Natomiast traktowanie jej jak boginię (co często dzieje sie w polskich kościołach) jest wypaczeniem katolickiej wiary w Boga Trój-Jedynego i wymaga duchowej rewizji, pt w kogo tak naprawdę wierzę.
ponad 1 rok temu / Janek
 
@@ Hanka (cd) Bo chyba te wszystkie przysięgi,śluby itd. to zazwyczaj kończą się :-) Mt 26,33 "Odpowiedział Mu Piotr: Choćby wszyscy zwątpili w Ciebie, ja nigdy nie zwątpię. 34 Jezus mu rzekł: Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz. 35 Na to Piotr: Choćby mi przyszło umrzeć z Tobą, nie wyprę się Ciebie. Podobnie zapewniali wszyscy uczniowie." ... :-)
ponad 1 rok temu / mk
 
Na forum przydałby się raczej spec od egzorcyzmów. Te herezje są multiplikowane po to żeby zwykłemu człowiekowi wtłoczyć do głowy, że nie musi przyjmować Sakramentów, aby dostąpić zbawienia. Róbta co chceta a i tak będziesz zbawiony. Nie ma piekła, nie ma Szatana. No i ten atak na Matkę Boską-"swąd szatana" jak nic.
ponad 1 rok temu / olo
 
A dlaczego ludzie pozbawieni wolnej woli nie mogą trafić do nieba? Wolna wola warunkowana jest świadomością. Świadomość żyjącego człowieka oparta jest na pewnych funkcjach mózgu. Co jeśli po katolicku ochrzczone małe dziecko, przed osiągnięciem świadomości, ulegnie wypadkowi i wskutek uszkodzenia mózgu do końca życia świadomości nie odzyska? Tym samym nie dozna też wolnej woli. Nie trafi do nieba? To gdzie? Grzechu śmiertelnego nie ma. Czyli do piekła nie trafi. A więc do czyśćca? No to i tak dobrze. Wszak czyściec to przedsionek nieba.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
@@ mk Może takim "substytutem" "braku wolnej woli" jest nieświadomość co do moralnych konsekwencji czynów . A do Nieba to chyba mogą trafić tam tylko ludzie wolni . Więc "Pozbawiony wolnej woli Judasz" też by się tam raczej nie znalazł . ???
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ Hanka (cd) Chociaż z drugiej strony ,to można uznać że nawet samo "składania ślubów , przysiąg" ,że człowiek NIGDY np. "nie zbuntuje się przeciwko Bogu" jest już jakby samo w sobie podejrzane , przynajmniej ociera się o pychę przecież Mt 5,33 "Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: WCALE NIE PRZYSIĘGAJCIE, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. "
ponad 1 rok temu / mk
 
Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Nie neguję wolnej woli jako dobra. Tylko uważam że czasami lepszym od tego dobra byłby brak wolnej woli. Czasami. Nie zawsze. Tylko w niektórych przypadkach. Np. o Judaszu Pan Jezus powiedział: "Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził". Dla tych co się narodzili i kończą w piekle lepiej byłoby gdyby nie mieli wolnej woli. Wtedy nie popełnialiby grzechów i trafialiby do nieba. Nie do piekła. Niebo jest bezdyskusyjnie lepsze od piekła.
ponad 1 rok temu / @ mk
 
@@ Hanka (cd) Początek i koniec ludzkiego życia . Dwa końce jednego kija . Takie jest chyba "clou" księgi Genesis i opisów scen z Adamem ,Ewą i wężem ,czy Kainem i Ablem . A że w tekście "linearnie" najpierw Bóg ,niby tuż po stworzeniu mówi do pierwszych rodziców "bądzcie płodni i zaludniajcie ziemię" ,a dopiero później są "szczegóły grzechu pierworodnego" ,to chyba taka "niedoskonałość tekstu" . Tak "między Bogiem a Prawdą" ,to może według "teologii katolickiej" należałoby "tę przyjemność" :-) zostawić Duchowi Świętemu ... ??? :-)
ponad 1 rok temu / mk
 
"Bracia moi! bądźcie pewni, że ci, którzy do rodzin wprowadzają zepsucie, nie dostąpią królestwa Bożego: a jeśliż ci, co dogadzają ciału, poginą: cóż czeka tych, którzy fałszywą nauką psują wiarę Bożą, za którą Jezus Chrystus na krzyżu umarł? Bezwątpienia, każdy zarażony fałszem, pójdzie do ognia wiecznego; również i ten co go słucha. Dlatego Pan przyjął na głowę swoją wonny olejek, aby swój Kościół zaprawił zapachem ochraniającym go od zepsucia. Nie dajcie się więc zarażać smrodem nauki książęcia tego świata: strzeżcie się, aby was nie sprowadził z wytkniętej drogi życia, i nie zaprowadził do niewoli. Ach! Czemuż nie wszyscy mądrymi jesteśmy i nie korzystamy z poznania Boga, jakiego nam Jezus Chrystus dostarcza? Czemuż zapamiętale w przepaść zguby lecimy nie umiejąc cenić tej łaski, jaką na nas Bóg zesłał?" (Św. Ignacy Antiocheński, Biskup i Męczennik)
ponad 1 rok temu / logout
 
@@ Hanka (cd) Człowiek niezdolny do buntu przeciw Bogu ,nie mógłby "wchodzić w kompetencje Boga" czyli byłby bezpłodny i niezdolny do zabijania ,w tym do obrony koniecznej .
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ Hanka (cd) Bóg stworzył człowieka ,który się przeciwko Niemu zbuntował . Rodzice płodzą/tworzą dzieci ,które także się buntują przeciwko rodzicom/"stwórcom" . "Kółko się zamyka" w tym "schemacie" :-) Bo czy rodzice chcieliby mieć bezwolnych niewolników za dzieci ??? :-)
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ Hanka (cd) Człowiek buntując się przeciw Bogu , bierze na SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ za konsekwencje SWEGO czynu i zwalnia z tej ODPOWIEDZIALNOŚCI Boga .
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ Hanka (cd) Człowiek bez tego bez wątpienia nie byłby "NA OBRAZ I PODOBIEŃSTWO BOGA STWORZONY" ,czyli akt stworzenia byłby bez sensu .
ponad 1 rok temu / mk
 
@@ Hanka Proszę uważać :-) "Człowiek niezdolny do grzechu byłby w pewnym sensie upośledzony. Tzn. pozbawiony wolności wyboru. Choć moim zdaniem byłoby to upośledzenie pozytywne." :-) Bo to JUZ ZACZYNA MIEĆ ZNMIONA HEREZJI I BUNTU ... Pan Bóg stworzył takiego człowieka (tzn. zdolnego do nieposłuszeństwa) i stwierdził ZE TO JEST DOBRE ! . Nie bunt ,ale ZDOLNOŚĆ do buntu.
ponad 1 rok temu / mk
 
Jedyny problem z tymi "prawdami" to taki, że zostały napisane przez ludzi. Przydałoby się trochę cnoty skromności i nie decydowania za Pana Boga.
ponad 1 rok temu / AsAm
 
Adam i Ewa byli niepokalanie stworzeni. I na początku byli bez grzechu. A mimo to byli zdolni do grzechu. Bo jednak grzech popełnili. Popełnili przez erozję zaufania Panu Bogu i przez decyzję buntu wobec współpracy z Nim. Takiego buntu Maryja nie uczyniła. Dlatego pozostała bez grzechu. Zdolność do grzechu wynika z wrodzonej wolności wyboru każdego świadomego człowieka. Człowiek niezdolny do grzechu byłby w pewnym sensie upośledzony. Tzn. pozbawiony wolności wyboru. Choć moim zdaniem byłoby to upośledzenie pozytywne. Ze względu na pewność natychmiastowej świętości po śmierci. Na wypadek pytania czy Pan Jezus także był zdolny do grzechu. Uważam że nie. Bo jednocześnie był (i nadal jest) Bogiem. Bóg, jako wzorzec dobra, świętości i mądrości, dobrowolnie nie popełniłby najmniejszego występku przeciwko samemu sobie. Bo po co? (odpowiedź taka sama jak na pytanie czy Bóg mógłby stworzyć kamień którego by nie mógł podnieść). Jakby co, to moje prywatne opinijki.
ponad 1 rok temu / @ Hanka
 
Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić, ale nie zgadzam się ze słowami "Na skutek swojej decyzji o współpracy z łaską Bożą nie została tknięta grzechem." Maryja była bez grzechu, bo była Niepokalanie Poczęta i dlatego jako niezdolna wręcz do grzechu, a obdarzona pełnią łaski i wynikającej stąd ufności Bogu, podjęła decyzję o współpracy z łaską zwiastowaną jej przez anioła.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Nawet dążenie do bycia dobrym człowiekiem jest niemożliwe bez Chrystusa.
ponad 1 rok temu / Katolik
 
Do osoby podpisującej się "Ksiądz" - Ewangelia mówi co innego: "Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził?. Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: ?Czy nie ja, Rabbi?? Odpowiedział mu: ?Tak jest, ty?." (Mt 26,24-25). Judasz to jest osoba, o której Jezus bezpośrednio i publicznie wydał osąd co do jej wieczności. I ten osąd został w Piśmie św. zachowany po dzisiejsze czasy. "Puste piekło" to herezja. Proszę słuchać Jezusa Chrystusa, a nie jakichś ludzkich, błądzących nauczycieli, kwestionujących słowa prawdziwego Nauczyciela.
ponad 1 rok temu / sp
 
Z logicznego punktu widzenia piekło nie może być puste, jeśli weźmiemy pod uwagę ... ludzką wolność i fakt istnienia osobników (nie mylić z osobami), które już tu za życia opowiadają się przeciwko Bogu i są zagorzałymi fanami szatana i chcą z nim być w piekle. Nie można relatywizować oczywistych prawd wiary, a jakiekolwiek wątpliwości co do pustego piekła jakie wygłaszali na przestrzeni wieków wielcy myśliciele chrześcijańcy dowodzą ich chwilowym słabością i grzesznością, której wszyscy podlegamy. I jeszcze jedna herezja lub raczej fałszywe i utwierdzone w społeczeństwie przekonanie, o której warto wspomnieć, że oto mówi się, iż dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło. Otóż nie! Wszystko zależy od chęci, prawdziwego, szczerego pragnienia dobra lub zła! Za św. Pawłem, pragnę dobra, ale zło czynię, a nie pragnę zła i zło czynię.
ponad 1 rok temu / W kwestii pustego piekła
 
Zgadzam się. "Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia" - to o Maryji Ewangelia , więc skończmy z tą bzdurą, że to "zwykła dziewczyna"
ponad 1 rok temu / Man `
 
Do mk Słowa Jezusa na krzyżu Boże mój Boże...to modlitwa - pierwsze słowa z Psalmu 22, Jezus się modlił, oddając chwałę Ojcu. Proszę się zapoznać z tym psalmem...
ponad 1 rok temu / Lukas
 
Chwała Panu że dał nam Swoją Matkę, Królową Nieba i Ziemi za naszą Matkę.
ponad 1 rok temu / toshtoya
 
tylko trzy?! A co z resztą?! - Oto jawi się pytanie: Czym różnią się grzechy śmiertelne od... grzechów przeciwko Duchowi Świętemu?! Jezus Chrystus w całej Ewangelii ostrzega nas przed upadkiem, ale tylko w jednej rzeczy upadek ten uznaje za ... N i e o d w a r a c a l n y ! Cytuję te przygniatające każdego człowieka, o wrażliwym jeszcze sumieniu, na kolana błagając: Panie ustrzeż mnie od tego strasznego występku przeciw Miłości, czyli przeciw samemu Bogu-Trójcy Najświętszej! Jakże inaczej rozumieć te słowa: ?... ani na tym, ani na innym świecie nie będą odpuszczone.? Mt 12; 32
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
@Do mk Ciekawe czy przypadkiem tzw. czyściec ,to nie jest takie "tymczasowe piekło" :-) ,no ale to by trzeba było bardziej zgłębić ,ten KKK :-) . Więc może nie ma stamtąd ucieczki (np. dla tych co dopuścili się grzechów przeciwko Duchowi Świętemu) ,ale wyjście chyba jest . A warto przypomnieć ,że nawet Jezus Chrystus został opuszczony przez Boga. Tuż przed skonaniem na Krzyżu Mt 27,46 : "Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: ?Eli, Eli, lema sabachthani??, to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?"
ponad 1 rok temu / mk
 
"Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów" Mt13,49-50
ponad 1 rok temu / @ Ksiądz
 
Apostazja to straszne narzędzie lucyfera, któremu oddają swe dusze kapłani, hierarchowie a nawet najwyższe władze duchowne rządzące Kościołem. U ateistów brak wiary nie dziwi, ale u p a s t e r z y ? Dlatego ludzie skołowani odchodzą od wiary. Jak można naród katolicki tak krzywdzić...siejąc zamęt? Prymas np. mszę dziękczynną odprawił za prawie "świętą" wg niego prezydent Warszawy.Zszokowani Polacy zdębieli, bo każdy wie że jej dziełem zaistniało zło w Warszawie a SŁOWO Boga mówi : "PO CZYNACH ICH POZNACIE". Czy to już apostazja ? Naród szepcze z ucha do ucha, że tak. Szatana znakomita pedagogika to wcisnąć kapłanom, że PIEKŁO NIE ISTNIEJE . Tymczasem wiele objawień o tym mówi, wiele osób daje świadectwo po powrocie z T a m t ą d , że Bóg jest i ciemność piekła jest. Matka Boża w Fatimie błagała aby ratować umiłowanych synów Jezusa - KAPŁANÓW PRZED PIEKŁEM, PRZED POTĘPIENIEM, PROSZĄC ABY ZA NICH SIĘ MODLIĆ a było to już100 lat temu. Ostrzegała.
ponad 1 rok temu / Wołynianka
 
Jezus zstapil do piekiel, ale tam nie przebywa !! Z piekla nie ma ucieczki i trafia sie tam za swoje grzechy, Jezus jednak zadnego nie popepnil.
ponad 1 rok temu / Do mk
 
@Ksiądz: Nieomylne nauczanie Kościoła (ze zbioru Denzignera): Synod konstantynopolitański (543) (przeciw orygenistom) "Jeśli ktoś twierdzi lub sądzi, że kara szatanów i złych ludzi jest tymczasowa i że kiedyś nastąpi jej koniec, czyli że nastąpi 'apokatastaza' dla diabłów i bezbożnych ludzi ? niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych". (DH 411, BF VIII. 101)
ponad 1 rok temu / M.
 
Do Julian artykuł jest o tym ze to są trzy herezje ze piekło nie istnieje itd.Każdy ksiądz mówi ze piekło jest i nie jest puste.
ponad 1 rok temu / Aga
 
Wszyscy prawdziwe wierzący! Miejcie odwagę nazywać zło złem a dobro dobrem.Gdy to widzicie odważcie się to nazywać. To jest prawdziwa wiara. Ja powiem tak:podaje przykład że LGBT to jest zło.
ponad 1 rok temu / Jackiechan
 
@Julian A najróżniejszych piekieł na tej ziemi nie brakuje ,zwłaszcza obecnie :-) .
ponad 1 rok temu / mk
 
@Julian Zgodnie z Credo KK to nawet sam Jezus Chrystus STĄPIŁ DO PIEKIEŁ ,czyli przebywał tam . Vide Katechizm Kościoła Katolickiego 631?637.
ponad 1 rok temu / mk
 
Bog Ojciec mówi: Potępieni upadli Aniołowie i dusze ludzi potępionych cierpią w tym miejscu, bo cierpienie to jest spowodowane całkowitym odizolowaniem od Źródła Bożej Miłości, która jest jedyną siłą, jedyną mocą zdolną czynić sobą jakiekolwiek dobro.
ponad 1 rok temu / koba
 
Codziennie 84% umierających idzie na wieczne potępienie, zaledwie 3,4% idzie bezpośrednio do Nieba, a 12,6% idzie do czyśćca (liczby maja znaczenie alegoryczne). Powodem tego stanu rzeczy jest wielka grzeszność całej ludzkości.
ponad 1 rok temu / koga
 
Do Ksiądz. Przykro mi to napisać ale jest Ksiądz niedoinformowany, niedouczony. Proszę sobie poczytać chociażby wizje Piekła Ks. Bosco, czy innych osób, które mówią o Piekle i o tym jak wiele jest tam dusz, a także mówią o tym kto się tam znajduje. Proszę poczytać dzieła Anny KAtarzyny Emmerich i innych Świętych czy błogosławionych Kościoła. Wizje - Objawienia dane w postaci snów Księdzu Bosco. Nawet jest do posłuchania w sieci wizja Piekła Św. Jana Bosco w której bardzo wyraźnie opowiada o konkretnych osobach, które idą do Piekła, a On to widzi. Niech więc Ksiądz proszę nie pisze takich rzeczy jakie Ksiądz napisał, bo sugeruje Ksiądz jakoby Piekło było puste, co jest herezją. Jeśli według Księdza nikogo w Piekle nie ma to gdzie znajduje się Judasz, który zdradził Pana Jezusa? Gdzie znajduje się Marcin Luter i inni? W wielu, podkreślam wielu źródłach można przeczytać, jak wiele dusz jest w Piekle, jak tam jest strasznie i o konkretnych osobach, które tam są.
ponad 1 rok temu / Julian
 
Nie pomyliłeś przypadkiem ks Węgrzyniaka z ks Kramerem?
ponad 1 rok temu / Gy do Żbik
 
@Łukasz1978: Zamiast słuchać prawdopodobnych zwolenników heterodoksyjnych poglądów W. Hryniewicza, polecam poczytać św. Leonarda z Porto Maurizio "Najmniejsza liczba wybranych". Poza tym: "Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!" (Mt 7,13-14) Kościół naucza, że kto umiera w grzechu śmiertelnym nie wyspowiadawszy się wcześniej, idzie po śmierci prosto do Piekła. "[Kościół] mocno wierzy, wyznaje i głosi: że nikt z tych, co są poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale i Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikami życia wiecznego, ale pójdą 'w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom', jeśli przed końcem życia nie będą do niego włączeni (...)" (Sobór Florencki, Dekret dla jakobitów, 1442 r.)
ponad 1 rok temu / M.
 
@Ksiądz: Kto zrobił parę herezji w KK? Duchowni. Jak czytam te sformalizowane i wybiórcze mądrości Twoje @Księże to od razu mi się przypomina mądrość świętych KK, którzy przekazywali, iż najwięcej w piekle jest ludzi, którzy nie wierzyli, że ono istnieje. I dodam od siebie profana - bo gdzież mi tam z wiedzą do Księdza - że sporo musi być i takich co ludziom kit wciskali, iż nie ma napisane, że tam ktoś jest. Otóż proponuję aby Ksiądz zapoznał się jednak z Apokalipsą św. Jana. Jest to Objawienie Publiczne, czyż nie? Tam jest taki bardzo wymowny tekst, że "na zewnątrz" czyli w piekle, znajdzie się "każdy kto kłamstwo kocha i nim żyje" (Ap 22:15; BT)
ponad 1 rok temu / ma
 
@Ksiądz. Jeśli w piekle nie ma nikogo, to piekła nie ma, a słowa Pana Jezusa stają się czczą gadaniną wprowadzającą ludzi w błąd. Matka Boża chciała tylko nastraszyć dzieci fatimskie (objawienie prywatne). Mało tego, żeby się zbawić nie trzeba być katolikiem, miliony heretyków, pogan, żydów, ateistów i satanistów też nie idą do piekła, którego nie ma. Chrystus zbawił wszystkich i już a Jego nauka nie ma znaczenia. Litości! Jeżeli herezję ubierzemy w inne słówka, to nie przestanie ona być herezją.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Jak to Jezus nie mówi, że ktoś jest w piekle? Czytałeś przypowieść o bogaczu i Łazarzu?
ponad 1 rok temu / Do Ksiądz
 
@Marcin: Przed zmartwychwstaniam Pana Jezusa było piekło - miejsce przebywania szatana i dusz potępionych, i "piekła" - poczekalnia dla ludzi sprawiedliwych, którzy co prawda nie zostali potępieni, ale przez swoje grzechy nie mogli też zjednoczyć się z Bogiem. Po swojej śmierci Pan Jezus zstąpił do piekieł i otworzył Niebo dla sprawiedliwych czekających na zbawienie. W tej chwili nie ma już piekieł - został zastąpiony czyśćcem. Piekło pozostało piekłem. Taka jest nasza wiara. Zwykle dobrze jest wyrobić sobie swoje zdanie na każdy temat, ale Twoje zdanie na temat piekła nie jest zgodne z nauką Kościoła.
ponad 1 rok temu / kid
 
Wielka szkoda, że tak rzadko tematy te są poruszane na kazaniach. Są tacy wśród nas, którzy nawet nie wiedzą, że wróżenie jest grzechem, albo że przechodząc przed Najświętszym Sakramentem należałoby uklęknąć.
ponad 1 rok temu / tlka
 
Cyt od Księdza: Chciałbym odnośnie piekła powiedzieć jedną ważną rzecz, bo chyba autor zapomniał. Po pierwsze słowa Jezusa odnośnie piekła nie mówią NIC, że ktoś w nim już jest. Jezus przestrzega przed możliwością znalezienia się w nim. Tego nie wiemy. Tak samo przytoczony fragment z KKK mówi o istnieniu piekła, ale nie ma tam słowa, żeby ktokolwiek w nim się znajdował... Interesujące, jakoś czytając Pismo święte, a czytam je regularnie, odnoszę wrażenie [ choćby opis Dnia Sądu i rozdzielenie owiec od kozłów] że jednak będą potępieni. Ot zwykła logika. Bo niby gdzie oni idą, te "kozły"? [np.: Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.] Czy Kafarnaum na aż do Nieba ma być wyniesione? NIE, aż do piekła zstąpi. Apokalipsa: "To jest śmierć druga-jezioro ognia. Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia..."
ponad 1 rok temu / Łukasz1978
 
@Kpt.Żbik musi niestety nieco popracować nad ortografią, bo nie jest dobrze.
ponad 1 rok temu / Polonista
 
Moim zdaniem są dwa piekła. Piekło jako "królestwo" szatana, miejsce przebywania złych duchów i piekło DLA szatana, ogień wieczny w którym zły już nie będzie mógł działać. Do pierwszego piekła moim zdaniem człowiek/dusza może wpaść przez ciężkie grzechy, ale broń Boże do jeziora ognia i siarki po zmartwychwstaniu ciał!.
ponad 1 rok temu / Marcin
 
Do Gy. Ksiądz Wawrzyniak niestety sam jest mocno heretyczny. W sowich kazaniach mówił exkatedra jak to miał myśli samobujcze i chciał porzucić stan kapłański, gorsząc obecnych w Kościele wiernych. Różne inne bzdury też od ołtarza głosił.
ponad 1 rok temu / Kpt. Żbik
 
Przyjacielu, Chwała należy się TYLKO BOGU. Maryi można oddawać cześć! Zachęcam żeby zgłębić encyklikę Pawła VI "Marialis cultus" a także encykliki Jana Pawła II, przynajmniej "Redemptoris Mater". Maryja nigdy niebyła "ubóstwiona", bo Ona jest po prostu Matką Boga - Theotokos, Dlatego obchodzimy 1 stycznia właśnie Uroczystość Świętej Bożej rodzicielki. Nie znam święta ubóstwienia Maryi???? Pozdrawiam
ponad 1 rok temu / do Andreasa
 
Chciałbym odnośnie piekła powiedzieć jedną ważną rzecz, bo chyba autor zapomniał. Po pierwsze słowa Jezusa odnośnie piekła nie mówią NIC, że ktoś w nim już jest. Jezus przestrzega przed możliwością znalezienia się w nim. Tego nie wiemy. Tak samo przytoczony fragment z KKK mówi o istnieniu piekła, ale nie ma tam słowa, żeby ktokolwiek w nim się znajdował. Po drugie Objawienie publiczne zakończyło się wraz ze śmiercią ostatniego Apostoła. Objawienia fatimskie należą do tzw. objawień prywatnych i żaden katolik nie jest "zmuszony" do wiary w te objawienia. Idąc za NUK, chcę przypomnieć, że co do wiary i dogmatów kościół uznaje Objawienie publiczne, Tradycję i Uroczyste Nauczanie Kościoła. Po trzecie termin apokatastaza odnosi się nie do tego, że piekło jest puste ale do zbawienia wszystkich. Obszerna literatura na ten temat jest u o. Wacława Hryniewicza. Pozdrawiam
ponad 1 rok temu / Ksiądz
 
To proponuję przesłać ten artykuł do Domu św. Marty.
ponad 1 rok temu / ma
 
Jeżeli w Medjugorie działa Maryja to już wszyscy powinni tam jechać. Jeżeli jednak jest to demon to po co popieracie herezje. Jak mam wierzyć w kłamstwo. Kto jest ojcem kłamstwa? Jezus Chrystus był Synem Bożym i jednocześnie wskazywał na Ojca. Skromność i oddanie życia za ludzi. Nawet za życia nie prosił o oddawanie Mu czci.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Warto wspomnieć, że papież Franciszek zdefiniował w adhortacji GAUDETE ET EXSULTATE dwie kolejne herezje nękające Kościół Katolicki "współczesnych gnostyków" i "współczesnych pelagian".
ponad 1 rok temu / Andrzej
 
Maryja jest klejnotem, którym zachwyca się sam Bóg!
ponad 1 rok temu / sp
 
W podobnym temacie i równie słusznie pisał już wcześniej ks. Węgrzyniak pt. "Dwie największe herezje".
ponad 1 rok temu / Gy
 
"Kto jest moją matka i moimi braćmi?" Czyz nie ci, którzy wypełniają przykazania Boga? Kto sprzeciwi się dniom islamu w Kościele Katolickim, rozedrze szaty na poczynania biskupa Rzymu i biskupów spod znaku LGBT? Jaki macie autorytet jeżeli pozwalacie działać niewiescie Jezabel? Tak, Tiatyra to my.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Maryja "zwykłą dziewczyną" nie wiedzą co mówią. Jest to nawet nielogiczne myślenie. Przez samo noszenie Boga w swoim przeczystym łonie już została ubóstwiona boskością Chrystusa. Chwała Najświętszej Maryji Pannie po wszystki dni.
ponad 1 rok temu / Andreas
 
Niestety w Kościele Katolickim też zdarzają się heterycy.
ponad 1 rok temu / Marian
 
Bardzo ważny i potrzebny tekst - Bóg zapłać !
ponad 1 rok temu / Jan
 
Brawo. Świetny artykuł. Oby więcej takich. Może co niektórzy obudzą się z letargu, że nie wyznają jednak wiary KAtolickiej, a wiarę heretycką.
ponad 1 rok temu / Igor
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.