DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Trzęsienie ziemi w Kazachstanie. Epicentrum nieopodal olbrzymiej metropolii

Trzęsienie ziemi w Kazachstanie. Epicentrum nieopodal olbrzymiej metropolii
Metro w Ałmaty (zdjęcie ilustracyjne). By Игоревич (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Trzy minuty przed północą czasu miejscowego w nocy z soboty na niedzielę w byłej stolicy Kazachstanu miało miejsce trzęsienie ziemi. Epicentrum zlokalizowano 10 km na północny zachód od Ałmaty – podała kazachska agencja informacyjna Total.kz.

 

Ałmaty to największe miasto Kazachstanu. Od ogłoszenia niepodległości w 1991 roku do 1998 roku pełniło funkcję stolicy państwa. Od 1998 roku władze Kazachstanu podjęły decyzję o przeniesieniu funkcji stołecznych do Astany.

 

Ałmaty położona jest w południowo-zachodniej części kraju, u stóp pasma górskiego Tienszan na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin.

 

Dawna stolica nadal jest głównym ośrodkiem przemysłowym, naukowych i siedzibą najważniejszych instytucji kultury państwa. Mimo utraty roli stolicy, aglomeracja Ałmaty nie ma sobie równych w kraju. Miasto liczy ponad 1,5 mln mieszkańców, prawie dwukrotnie przewyższając liczbę zamieszkałych w stołecznej Astanie.

 

Teren Azji Środkowowschodniej jest obszarem o dużej aktywności sejsmicznej. Cierpi na tym m.in. największa inwestycja komunikacyjna w Ałmaty – budowa metro. Rozpoczęta w 1988 roku budowa oddana została do użytku w 2011 roku, ale planowana rozbudowa sieci metra musi uwzględniać zagrożenia sejsmiczne, co podnosi koszty budowy. Sobotnie trzęsienie ziemi nie spowodowało ofiar w ludziach ani większych szkód w infrastrukturze.JB
 


DATA: 2017-06-04 14:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.