DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów
fot. pam

Trwa 3. Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Wczoraj na Jasną Górę przybyło około 700 osób. Jutro Węgrzy przyjadą do Krakowa, gdzie m.in. na Wawelu złożą wotum dziękczynne dla św. Jadwigi i kwiaty przy grobach króla Stefana Batorego oraz pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Celem pielgrzymki jest wskazanie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje zakonu paulińskiego, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

 

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęła Msza św. odprawiona o godz. 11 przed Cudownym Obrazem. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp József Tamás, biskup tytularny Valabrii z archidiecezji Alba Iulia w Rumunii. Mimo padającego deszczu Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja Węgrów do Kaplicy Matki Bożej.

 

Z ramienia paulińskiego zakonu pielgrzymów reprezentuje o. Botond Bátor, przełożony węgierskiej prowincji paulinów. – W tym roku naszym przesłaniem jest odnowienie ducha z czystego źródła. Źródłem jest Pan Jezus, ale tutaj na Jasnej Górze jako w sanktuarium szukamy czystego źródła – podkreślił o. Botond Bátor i dodał: – Druga sprawa, teraz przynieśliśmy tutaj figurę Matki Bożej z Csiksomlyó. Csiksomlyó jest na terenie Rumunii, ale tam mieszka bardzo dużo Węgrów, i dla nas Węgrów jest tam bardzo ważne sanktuarium. I rok temu oni dostali obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w tym roku oni przekazują Jasnej Górze figurę Matki Bożej. Ta pielgrzymka dużo znaczy dla wiary, i dla przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

O godz. 16 pielgrzymi złożyli wieńce przy „Studni Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” na Bastionie św. Barbary i Epitafium Smoleńskim przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. O godz. 17 zaplanowano koncert w Sali o. Kordeckiego. dzień uwieńczy Apel Jasnogórski, którego rozważanie poprowadzi o. Botond Bátor i czuwanie modlitewne do godz. 23.

 

Źródło: jasnagora.com

pam


DATA: 2013-06-26 17:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

700 czy 700tys? Bo nie wiem czy te 700 osób odzwierciedla poglądy całego narodu i czy faktycznie możemy mówić o pielgrzymce narodowej, co sugeruje, że to cały naród przybył uwielbić Panią Jasnogórską.
ponad 7 lat temu / Aphelion
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.