DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Trzeba krzyczeć

Trzeba krzyczeć

Skandal na Uniwersytecie Wrocławskim nie jest pierwszym tego typu wydarzeniem po rzekomym upadku komunizmu. Wszak Zygmunt Bauman wykłada od lat na wielu uczelniach w Europie, gdzie, tak jak w Polsce, jest fetowany jako wybitny naukowiec. I to faktycznie jest skandal.


Od kilku dni telewizyjne materiały straszą nas „wydarzeniami wrocławskimi”. Zamaskowani policjanci aresztujący protestujących przeciwko wykładowi zrobili wielkie wrażenie na przeciętnym odbiorcy telewizyjnych wiadomości. Czy jednak gdyby któryś z reporterów telewizyjnych pokusił się o zrobienie materiału video o przeszłości Baumana, oburzenie nadal było by tak wielkie?


Przypomnijmy - według dokumentu KBW ujawnionego przez Piotra Gontarczyka w artykule „Towarzysz Semjon. Nieznany życiorys Zygmunta Baumana”, Zdzisław Bibrowski, szef zarządu politycznego KBW, przewidywał naukową karierę Baumanowi już w 1950 r. „Mjr BAUMAN ma przed sobą poważną perspektywę naukową. Zamiłowany jednak do służby nie chce opuszczać szeregów wojska”.


Bibrowski, wraz z dowódcą KBW Dawidem Hübnerem, rekomendowali młodego Baumana na stanowisko Szefa Oddziału Propagandy i€Agitacji Zarządu Politycznego KBW. Co wzbudziło ich entuzjazm?


Po pierwsze, fakt iż jako szef Wydziału Polityczno-Wychowawczego operacji Bauman brał udział „w walce z bandami”. Przez 20 dni dowodził grupą, która „wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów”.  Przekładając z nowomowy na język polski znaczy to ni mniej ni więcej tylko tyle, że żołnierze polskiego podziemia zbrojnego byli przez Baumana – w najlepszym wypadku – aresztowani. Co się później z nimi działo wiemy wszyscy – miesiące brutalnych przesłuchań, potem kula w tył głowy.


Po drugie, Bauman wyróżnił się również „szczególną czujnością na błędy ideologiczne”. Co oznaczało to w czasach stalinowskiego terroru - wiadomo.


Po trzecie, władzom KBW przypadło do gustu, że „wbrew woli ojca i z własnej inicjatywy wystąpił o przekazanie Partii sumy powstałej z praw rodziców do spadku rodzinnego w postaci części domu. Mimo opinii KC, iż sprawy tej nie warto podnosić wobec stosunkowo niewielkiej sumy (500 000 zł w starym pieniądzu) pozostał przy swym zdaniu i w dalszym ciągu mimo trudności czyni starania o przekazanie tych praw Państwu”. Był więc w ogołacaniu własnych rodziców bardziej gorliwy, niż jego partyjni towarzysze.


Bardzo starym już argumentem po prawej stronie jest – skądinąd prawdziwe i słuszne – porównywanie wolności i nobilitacji byłych oficerów NKWD czy KBW i członków PZPR do ścigania i karania SSmanów lub prominentnych działaczy NSDAP. Wiadomo, że żaden z nazistów nie mógłby być fetowany na uniwersytetach. U nas jest odwrotnie. W Polsce komuniści to autorytety, bo bywają np. uznanymi socjologami.


Członkowie Narodowego Odrodzenia Polski postąpili słusznie. Mają prawo czuć złość i wyrażać złość w imieniu milionów Polaków. Tych z nas, którzy nigdy nie pogodzą się z brakiem rozliczeń ze zbrodniczą przeszłością. Dziś młodym ludziom pozostało tylko wznoszenie okrzyków. I to wznoszenie okrzyków jest potrzebne i skuteczne. Jeśli Bauman choć przez chwilę poczuł odrobinkę dyskomfortu, a witający ubeka z honorami prezydent Wrocławia poczuł przez moment „wstyd”, to znaczy, że jest to inicjatywa potrzebna. Nie wspominając nawet o tym, że chwila dyskomfortu Baumana ma się nijak do wyrywanych paznokci żołnierzom AK czy NSZ. Bauman i jego koledzy z lat 40-tych i 50-tych zasłużyli na 40 lub 50 lat – a nie kilka minut – dyskomfortu.


Jeśli traktować wzrost społecznego oddziaływania NOP w kategoriach „winy”, to winne jest temu pokolenie rodziców dzisiejszych NOPowców, pokolenie, któremu nie udało się rozliczyć z przeszłością. Pokolenie, które uznało dwadzieścia parę lat temu, że takie typy jak Bauman i jego koledzy z Narodnego Komissariatu Wnutriennich Dieł mogą czuć się bezkarni i z radosną butą urządzać wykłady o lepszym świecie. Akcja NOP przyniosła jeszcze jeden pozytyw – dziś trochę więcej ludzi niż przed sobotą wie, kim był ów socjolog. 


Na koniec warto dodać, że Zygmunt Bauman, w wielokrotnie cytowanym w ostatnich dniach wywiadzie dla brytyjskiego „Guardiana” powiedział dwa zdania prawdy. Pierwsze, że był całkowicie oddany komunizmowi. I drugie, że „idee komunistyczne były kontynuacją oświecenia”. W dobie wycinania historii ze szkół i żenująco niskiego poziomu jej nauczania, warto uświadomić to wszystkim „przeciwnikom średniowiecza”.

 


Krystian Kratiuk


DATA: 2013-07-04 10:35
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hańba,hańba i jeszcze raz hańba;ubek na piedestale!!!!!To tylko w Polsce.Poziom wiedzy historycznej naszych rodaków jest "pod zdechłym Azorkiem"- nie obrażając Azorka.
ponad 6 lat temu / ważka
 
Krzysztof Bosak vs. posel palikociarni A.Dębski : rozmowa dnia : http://www.wykop.pl/link/1566577/krzysztof-bosak-vs-artur-debski/
ponad 6 lat temu / aga
 
Nie wiedziałem że to taki polski Pawka Morozow.
ponad 6 lat temu / cynik
 
Naszych bohaterów z AK i NSZ też wyzywano od faszystów i bandytów. Pokolenie Okrągłego mebla nie zdołało wyplenić komuny z polskiej ziemi. Może temu pokoleniu się uda....
ponad 6 lat temu / Kapą
 
Chyba warto poznać całą prawdę, wielu ludzi nie wierzy, że prawda nas wyzwoli...
ponad 6 lat temu / Jurek
 
W kwestii biednego NKWDzisty Baumana mamy filmik polecam http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=L_LAGLzMkxk
ponad 6 lat temu / Kotek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.