DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 

Rozmowa PCh24.pl

Trzeba bronić praw sumienia!

Trzeba bronić praw sumienia!

„Nikt, również państwo, nie może zwalniać człowieka od moralnej oceny podejmowanych działań i od kierowania się swoim moralnym osądem” – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl prof. Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.


Ministerstwo zdrowia zażądało od szpitali informacji o tym, ilu lekarzy w 2013 r. skorzystało z klauzuli sumienia. Skąd taka decyzja ministerstwa?


To pytanie należy zadać Ministerstwu Zdrowia. Ja mogę snuć jedynie domysły obserwując sekwencję wydarzeń wskazujących na narastanie ze strony władz niechęci do wolności sumienia, mimo że cieszy się ona konstytucyjnymi gwarancjami.


Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wysłał dyrektorom szpitali listy przypominające, że w przypadku wielu placówek ministerstwo nie ma prawa domagać się takich informacji. Które szpitale muszą przekazać takie informacje?


Ministerstwo w ogóle nie ma podstawy prawnej do domagania się tego typu informacji, niezależnie od tego, czy jest organem założycielskim danego szpitala, czy też nie. Pisaliśmy, że nawet w przypadku placówek zdrowia, co do których może ministerstwo prowadzić czynności kontrolne jako organ prowadzący, nie ma ono kompetencji do domagania się informacji o ilości sprzeciwów sumienia dotyczących przeprowadzania procedur aborcyjnych.


Media formułują opinie według których działania Instytutu Ordo Iuris są „naganne”. Jak odniesie się Pan do tych opinii?


Cóż mogę powiedzieć. Tego typu opinie mogą formułować jedynie osoby, które nie rozumieją na czym polega demokracja oraz demokratyczna kontrola społeczeństwa nad władzą. Zastrzeżenia takie brzmią jak żywcem przeniesione z „Kroniki filmowej” z lat 60. lub 70. PRL.


Co w tej sytuacji mogą zrobić dyrektorze szpitali?


Dyrektorzy nie są na podstawie korespondencji z Ministerstwa zobowiązani do podejmowania jakichkolwiek działań.


Dlaczego obrona klauzuli sumienia jest aktualnie tak ważna?


Obrona praw sumienia jest ważna zawsze, bo człowiek nie może postępować ze świadomością popełnianego zła. Nikt, również państwo, nie może zwalniać człowieka od moralnej oceny podejmowanych działań i od kierowania się swoim moralnym osądem. Co do zasady człowiek jest moralnie zobowiązany do przestrzegania norm obowiązujących w społeczeństwie, na czele z normami prawnymi. Jednak mogą pojawić się wyjątkowo sytuacje, gdy działania, których podjęcia ktoś oczekuje od nas na podstawie obowiązującego prawa, budzą nasz moralny sprzeciw. Jesteśmy nim związani jako ludzie.


Gdyby Polacy nie kierowali się swoim sumieniem podczas okupacji, wydawaliby ukrywających się Żydów – tego wymagało od nich wszak obowiązujące prawo. Sumienie im mówiło, że nie mogą tego czynić, nawet jeśli będzie to oznaczało niebezpieczeństwo dla nich samych i ich najbliższych. Wiedzieli o tym zarówno prości ludzie, jak i urzędnicy pracujący w różnych urzędach. Dlatego Polacy są najliczniejszą grupą narodową wśród osób wyróżnionych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Również dziś, gdy znowu formułuje się (również w prawie) oczekiwania, by lekarze lub położne brali udział w eksterminacji bezbronnych ludzi, należy wykazać się tą samą postawą człowieka sumienia.


Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał Mateusz Ziomber.


DATA: 2014-05-03 08:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Państwo NIE MOŻE zmuszać kogokolwiek do czegoś, co jest sprzeczne z etyką zawodową. W tym z np. z Przysięgą Hipokratesa. I dobrze by było, gdyby nie tylko lekarze przysięgali i kierowali się zasadą "w czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją".
ponad 5 lat temu / Jacek
 
Ciekawe, że znowu żyjemy w czasach "ludzi bez sumienia" i wcale nie mam na myśli ludzi przynależących do "świeckiego państwa", bowiem każdy normalny człowiek ma sumienie i nie należy go mylić ze światopoglądem czy "wyznawaną" doktryną. Nawet symbol zdrady - Judasz pod wpływem sumienia pozbył się srebrników. Mam na myśli "prymitywów", którzy w obozach koncentracyjnych zgonie z prawem palili Żydów a następnie zgodnie z innym prawem byli wieszani... "Epoka nasza czyli zgon Ogromna die Likwidation Jak długo,rzec nie umiem, potrwa O jakich (jeszcze) usłyszymy łotrach." Tak pisał C. Miłosz i miał rację.
ponad 5 lat temu / Wujek Alfi
 
Spór toczy się tak naprawdę o hierarchię wartości. W większości przypadków u osób sprzeciwiających się aborcji wiadomo jakimi wartościami i racjami się kierują. Ciekaw jestem czym kieruję się i jaką racją ostateczną uzasadnia swoje przekonania lewacka hołota?? Historia już nie jeden raz krwawo pokazała, do czego prowadzi lewactwo!!
ponad 5 lat temu / Polak
 
Czyli jak moje sumienie mówiło by, że ludzi ubranych na zielono należy zabijać to też mam prawo do swoich przekonań? Złożenie ofiary z człowieka, bo transfuzja jest zła lub zmuszanie człowieka do czegoś czego nie chce "bo moje sumienie jest ważniejsze od jego" jest chorym i pozbawionym jakichkolwiek moralnych podstaw podejściem.
ponad 5 lat temu / Eraden
 
Do Polak i Zdzisiek - bzdura, skoro każdy ma jakieś poglądy i przekonania, to dlaczego katolik ma się zwalniać z pracy a lewak (wierzący przecież w swoje poglądy) może zachęcać do aborcji, antykoncepcji itp.? Jednym wolno wołać, że kobieta ma prawo do "swojego brzucha", a innym nie wolno, że każde dziecko ma prawo żyć, nawet to nienarodzone?
ponad 5 lat temu / mysliciel
 
Każdy ma prawo do własnego zdania i wolność sumienia lekarzy nie ulega wątpliwościom. Jednak Polska jest państwem świeckim i lekarz nie godzący się z tym nie powinien być zatrudniany w państwowych placówkach. Jeśli jest zatrudniony i demonstruje tam religijne poglądy, powinien być bezwzględnie zwalniany z pracy.
ponad 5 lat temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.