DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Trybunał w Strasburgu odrzucił wniosek w sprawie Polaka z Plymouth

Trybunał w Strasburgu odrzucił wniosek w sprawie Polaka z Plymouth
Fot. Archiwum Obrazy Vario / Forum

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił w środę wniosek rodziny o zajęcie się sprawą Polaka przebywającego w angielskim szpitalu w stanie minimalnej świadomości.

 

 

Sędzia, który już raz – z przyczyn proceduralnych – odrzucił prośbę bliskich zabiegających o uratowanie życia mężczyzny skazanego przez brytyjski sąd na śmierć głodową, uznał kolejny wniosek za bezzasadny. Nie przekonały go między innymi dwie niezależne opinie lekarzy wskazujących, że stan RS w ostatnim czasie poprawił się.

 

Wniosek stanowił odwołanie od wyroku brytyjskiego sądu, który nie zgodził się na zbadanie chorego przez niezależnych lekarzy oraz transport do Polski, gdzie chorym zająłby się stołeczny szpital MSWiA.

 

Część rodziny RS domagała się również decyzji o podtrzymaniu żywienia i pojenia, którego wymaga pacjent Derriford Hospital w Plymouth. Jego matka, dwie siostry i siostrzenica od kilku tygodni toczą walkę o życie swego krewnego. Podkreślają, że nasz rodak, który w listopadzie ubiegłego roku doznał uszkodzenia mózgu wskutek zawału serca, reaguje na sygnały z zewnątrz. Przeciwne stanowisko zajmuje żona mężczyzny wraz z dziećmi. Zgodzili się oni na pozbawienie RS dożywiania i jego głodową śmierć. Szpital zdecydował już o przeznaczeniu organów chorego na przeszczepy.

 

Po środowym werdykcie Trybunału w Strasburgu wydaje się, że szansy na ocalenie życia pacjenta upatrywać można jedynie w interwencji polskich władz, do których zwrócili się między innymi medycy ze Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. W liście, który trafił do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MSZ Zbigniewa Raua. napisali:

„„(…) prosimy gorąco o kontynuowanie starań mających na celu ochronę życia naszego Rodaka. Chodzi tutaj zresztą nie tylko o jego życie. Zrealizowanie decyzji brytyjskiego sądu opiekuńczego stworzy precedens, który umożliwi w przyszłości brutalne pozbawianie życia osób, których świadomość jest prawdopodobnie utrzymana, chociaż nie mogą nas o tym poinformować. Jest to walka o przyszły kształt naszej cywilizacji. Walki tej nie powinniśmy zaniechać” – czytamy między innymi w piśmie podpisanym przez dr n. med. Elżbietę Kortyczko, prof. dr hab. n. med. Bogdana Chazana i dr Barbarę Kopczyńską z Zarządu Głównego stowarzyszenia.

- Cały czas apelujemy do naszego rządu aby wystąpił do trybunału w Strasburgu z artykułu 33. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka [głosi on: „Sprawy międzypaństwowe. Każda z Wysokich Układających się Stron może wnieść skargę do Trybunału, jeśli uważa, że inna Wysoka Układająca się Strona naruszyła postanowienia Konwencji lub jej protokołów” – dop. red.] – powiedziała w rozmowie z PCh24.pl pani Agata, siostra RS. – Zastanawiamy się również nad innymi opcjami postępowania – dodała.

 

W środę wieczorem upływa nakazany przez brytyjski sąd termin, w którym chory miał przywrócone dostarczanie pożywienia i płynów. W każdej chwili może być znów pozbawiony tej elementarnej pomocy.

 

 

Źródło: PCh24.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2021-01-13 20:19
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jakby się chciało usłyszeć w tej sprawie głos papieża, prymasa, czy jakiegoś kardynała, ale cóż, pewnie mają ważniejsze sprawy na głowie
7 dni temu / alf
 
a co na to dobra zmiana, jak zwykle nic
7 dni temu / abc
 
[email protected] A ty po której stronie jesteś?
7 dni temu / DNA
 
Diabelski sąd w Strasburgu promuje śmierć. Bo siedzą tam ludzie bez sumienia i serca.
7 dni temu / DNA
 
@Krakusik to Ty masz nadzieje ze ktos bedzie potepiony?? To po czyjej stronie Ty jestes??
7 dni temu / Alan
 
Trzeba mieć nadzieję, lecz jeżeli dojdzie do najgorszego, to wszyscy, którzy doprowadzą do śmierci Polaka staną na krawędzi potępienia wiecznego. Na ten temat jednoznacznie wypowiadał się o. Pelanowski i inni. Świat jednak lekceważy to zagrożenie, lecz przestroga Chrystusa, że będzie płacz i zgrzytanie zębów nie zostawia złudzeń. Naiwna teologia, że wszyscy się zbawią jest rodzajem bluźnierczej głupoty rzuconej w twarz Bogu. Dziś jednak taką dziecinadę wielu wyznaje....
7 dni temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.