DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację Polsce

Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację Polsce
fot.curia.europa.eu

W ubiegły czwartek, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał swój wyrok w pierwszej instancji w sprawie nadużycia przez Komisję Europejską w 2007 r. uprawnień, narzucając wówczas Polsce obniżony limit emisji CO2 na lata 2008-2012.


Chodziło o zaskarżoną przez Polskę decyzję KE w sprawie Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień, czyli liczby uprawnień dla polskich przedsiębiorców. W 2009 r. zapadł wyrok pierwszej instancji na korzyść Polski, Komisja wniosła od niego odwołanie. Zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem Trybunał nie przyjął argumentów KE stwierdzając, że nie miała ona prawa, by ustalać limit podlegających rozdzieleniu uprawnień do emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

 

Skarżoną przez stronę polską decyzją było jednostronne obniżenie o 26,7% przez Komisję naszych wyliczeń rocznego limitu emisji, oszacowanego na poziomie 284,6 milionów ton. Przyznane nam 208,5 miliona ton było, zdaniem naszego rządu, niezadowalające, ponieważ koszty zakupu dodatkowych kwot emisji oznaczałyby dla zainteresowanych przedsiębiorstw wydatek w łącznej wysokości 180 milionów euro, co obniżyłoby konkurencyjność względem innych firm.

 

Jak zaznaczyli sędziowie w orzeczeniu, przyjęcie argumentacji Komisji równałoby się z przyznaniem jej kompetencji pozbawionych podstaw prawnych.

 

W niezapomnianym filmie „C.K. Dezerterzy”, szeregowy Haber tak zwrócił się w pewnym momencie do Chudieja: „Widzisz, czasami odpowiadasz z sensem”.

 

W sytuacji polskiego weta w sprawie proponowanych zmian klimatycznych i przechodzenia na gopspodarkę niskoemisyjną, arcyciekawie zapowiada się perspektywa dalszego narzucania krajom członkowskim limitów emisji, narzuconych arbitralnie w celu zmuszenia firm do kupowania kolejnych kwot i handlowania nimi. Powstał bowiem obecnie swoisty pat, ponieważ unijna komisarz ds. klimatu, Connie Hedegaard zapowiedziała przecież niedawno, że polskie weto nie stanie na przeszkodzie wdrażaniu w UE ograniczeń emisji CO2. Miejmy nadzieję, że wygrana Polski w drugiej i ostatniej instancji w Trybunale Sprawiedliwości UE nieco te socjalistyczne zapędy ostudzi.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.energianews.pl


DATA: 2012-04-01 01:48
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.