DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 

Trybunał Praw Człowieka akceptuje włoski zakaz oddawania ludzkich embrionów do celów eksperymentalnych

Trybunał Praw Człowieka akceptuje włoski zakaz oddawania ludzkich embrionów do celów eksperymentalnych
fot. eke

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 27 sierpnia br., że Włochy nie naruszają Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi o ustawę zakazującą oddawania ludzkich zarodków - uzyskanych w wyniku procedury zapłodnienia in vitro  - do celów eksperymentalnych i naukowych.

 

Sprawa analizowana przez sędziów dotyczyła obywatelki Włoch, 61-letniej Adelin Parillo, która zdecydowała się na procedurę zapłodnienia pozaustrojowego w roku 2002. Medycy pozyskali wówczas pięć zarodków, które jednak z powodu tragicznej śmierci partnera Parillo w 2003 roku nigdy nie zostały jej wszczepione.

 

Włoszka postanowiła przekazać zarodki do prowadzenia eksperymentów. Włoskie prawo, które weszło w życie w 2004 roku, zakazuje eksperymentów na ludzkich embrionach. Wniosek Parillo został więc odrzucony. Kobieta – nie wyczerpując drogi odwoławczej w swoim kraju - złożyła pozew przeciwko państwu włoskiemu do Trybunału w Strasburgu, argumentując, że łamane są jej prawa podstawowe, w tym prawo do prywatności.

 

Trybunał zauważył, że kwestia oddawania embrionów do celów eksperymentalnych wywołała w kraju – przy okazji debatowanej ustawy – ogromne poruszenie społeczne i włoski ustawodawca wziął pod uwagę interes państwa w zakresie ochrony embrionu oraz interes osób zainteresowanych w wykonywaniu ich prawa do samostanowienia. Trybunał stwierdził, że ustanowiony przez włoskich prawodawców zakaz przekazywania embrionów do celów eksperymentalnych był „konieczny w społeczeństwie demokratycznym".

 

Rozstrzygając kwestię, czy dokonana przez władze włoskie ingerencja w sprawy prywatne skarżącej była konieczna, Trybunał uznał, że władzom włoskim przysługiwał szeroki margines oceny w podejmowanych działaniach dotyczących ewentualnego przekazywania zarodków do celów eksperymentalnych, ponieważ dotyczyły one wrażliwych kwestii moralnych i etycznych. Dodano, że w kwestiach tych brak europejskiego konsensusu. Według sędziów nie doszło do naruszenia Konwencji między innymi dlatego, że rozstrzygana sprawa nie była związana z ewentualnym przyszłym macierzyństwem skarżącej, które to prawo stanowi istotę gwarancji płynących z art. 8 Konwencji.

 

Sędziowie zwrócili uwagę, że należy uszanować prawa zmarłego partnera pani Parillo. Nie wiadomo czy mężczyzna chciałby podarować zarodki do badań medycznych.

 

Trybunał po raz pierwszy orzekał w kwestii statusu embrionu. Sędziowie byli niemal jednomyślni w swojej decyzji, gdyż tylko jeden sędzia z siedemnastoosobowego składu był odmiennego zdania. Stwierdzili oni, że w przypadku tej sprawy nie było konieczności dociekania w „kwestii wrażliwej i  kontrowersyjnej, kiedy zaczyna się życie ludzkie”.

 

Adele Parrillo pozostawała w konkubinacie ze Stefano Rollo, jednym z dziewiętnastu Włochów, którzy stracili życie w masakrze Nassiriya 12 listopada 2003 roku. Były reżyser i scenarzysta udał się do bazy wojskowej, by zrobić film pełnometrażowy o włoskiej misji w Iraku. Parrillo, dziennikarka i pisarka wydała książkę o masakrze, zatytułowaną „Nemmeno il dolore”.

 

Źródło: catholicculture.com

AS
DATA: 2015-08-31 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "37864"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.