DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Trybunał ogłosił wyrok w sprawie katyńskiej

Trybunał ogłosił wyrok w sprawie katyńskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Wyrok jest ostateczny.

 

Trybunał uzasadnił swój wyrok podpisaniem przez władze Rosji Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w 1998 r., a więc osiem lat po rozpoczęciu przez prokuraturę postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską. Trybunał zatem zgodził się z argumentacją strony rosyjskiej. ETPC uznał też, że Rosja nie dopuściła się poniżającego i nieludzkiego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej.

 

- Wyrok ten wpisuje się w ogólnoeuropejski kontekst unijnej polityki nie drażnienia Rosji. Nie od dziś wiadomo jak trudno wymusić na różnych instytucjach europejskich potępienie komunizmu, co można tłumaczyć fascynacją nowego modelu tego systemu propagowanego przez Nową Lewicę. Wszelkie „utrudnianie” stosunków na linii Rosja –UE jest bardzo źle widziane w europejskich gremiach - uważa prof. Mieczysław Ryba.

 

Wyrok zapadł 5 września br., w poniedziałek nastąpiło jego ogłoszenie. Zarzuty krewnych ofiar zbrodni katyńskiej dotyczą postępowania władz Rosji w związku ze śledztwem, które było prowadzone przez rosyjską prokuraturę wojskową po przyjęciu przez Rosję konwencji praw człowieka 5 maja 1998 r.

 

Według skarżących, władze Rosji nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji. Moskwa udzielała skarżącym np. sprzecznych informacji o losie ich krewnych, początkowo potwierdzając śmierć z rąk NKWD, a następnie uznając ich za osoby zaginione.

 

- Tak jak nie za bardzo przejmowano się losem zbrodni katyńskiej w czasie wojny, tak widać nie ma wielkich szans by sytuacja mogła wrócić na właściwe tory także współcześnie. „Nie drażnijmy Rosji” – takie wydaje się być główne przesłanie tego wyroku  - uważa prof. Ryba


 

Źródło: TVP Info

luk


DATA: 2013-10-21 11:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Słyszałem dzisiaj ,że będą podejmowane w tej sprawie dalsze kroki.
ponad 6 lat temu / on
 
Bo Polska i Polacy i ich interesy nie mają dla nich znaczenia.
ponad 6 lat temu / tomasz
 
Byłbym zdziwiony gdyby wynik był inny.
ponad 6 lat temu / elek
 
Naiwnością było myśleć, że będzie inaczej ale walczyć trzeba. Kolejny raz udowodnili, że prawda ich nie interesuje, ważne są układy. Dali ciała i to dla nich wstyd (delikatnie mówiąc).
ponad 6 lat temu / Trawa
 
Ten wyrok chyba nikogo nie zaskoczył
ponad 6 lat temu / o
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.