DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Trwają wybory na Węgrzech. Fidesz i opozycja zadowoleni z wysokiej frekwencji

Trwają wybory na Węgrzech. Fidesz i opozycja zadowoleni z wysokiej frekwencji
REUTERS/Bernadett Szabo / FORUM

Od godziny 6 rano na Węgrzech trwają wybory parlamentarne, których faworytem jest Fidesz. Lider ugrupowania – Victor Orban – ma szansę już po raz czwarty zostać szefem węgierskiego rządu.

 

Według Narodowego Biura Wyborczego frekwencja o godzinie 13.00 frekwencja wyniosła 42,32 proc. uprawnionych. W ocenie przedstawicieli opozycji tak niespotykane zainteresowanie wzięciem udziału w wyborach to „obiecujący znak”.

 

Wysoka frekwencja to bardzo dobra wiadomość, głównie dla tych, którzy chcą zmian, gdyż wedle naszej wiedzy ludzie pragnący zmian są na Węgrzech w większości. Niejasne było tylko to, czy pójdą zagłosować – powiedział kandydat na premiera Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog Gergely Karacsony. Jego zdaniem wysoka frekwencja to najlepszy przykład krytycznego nastawienia znacznej części społeczeństwa Węgier do „systemu zbudowanego przez premiera Viktora Orbana oraz prezydenta Janosa Adera”.

 

W podobnym tonie wypowiedział się lider Koalicji Demokratycznej, b. socjalistyczny premier Ferenc Gyurcsany. Jego zdaniem wysoka frekwencja to zapowiedź „wyborczego zwycięstwa opozycji”. Dodał, ze bardzo wiele wskazuje na to, że od poniedziałku przed którymś z politycznych rywali Fideszu stanie zadanie utworzenia nowego rządu na Węgrzech.

 

Wysoka frekwencja cieszy również lidera partii Jobbik – Gabora Vonę. Polityk ocenił, że wysoka zwiększa ona szanse na zmianę rządu i zaapelował o pójście do urn oraz zagłosowanie na jego partię, aby „Węgry były wolnym, dostatnim, szczęśliwym i spokojnym krajem”.

 

Co ciekawe: wysoka frekwencja cieszy również… Victora Orbana. Premier Węgier oddał swój głos kilka chwil po otwarciu lokali wyborczych podkreślając, że „do zamknięcia urn wyborczych kampania trwa”. – Wezmę udział w mobilizowaniu wyborców. (…) Wybieramy nie tylko partie i rząd, ale też przyszłość dla siebie – podkreślił.

 

W dotychczasowych wyborach parlamentarnych na Węgrzech najwyższa frekwencja została zanotowana w roku 2002, kiedy to o godz. 13 wynosiła ona 40,19 proc., a ostatecznie - 70,53 proc.

 

Na Węgrzech nie obowiązuje cisza wyborcza, kampanii nie można prowadzić jedynie w promieniu 150 m od lokali wyborczych.

 

Źródło: gazetaprawna.pl, tvp.info

TK


DATA: 2018-04-08 18:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.