DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Trwają rozmowy pomiędzy Watykanem a Pekinem dotyczące nominacji biskupów w Kościele

Trwają rozmowy pomiędzy Watykanem a Pekinem dotyczące nominacji biskupów w Kościele
FOT.REUTERS/Aly Song/FORUM

Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy na temat zawartego przed dwoma laty tymczasowego porozumienia nominacji biskupich. Wygasa ono 22 września i obie strony mają rozmawiać na temat możliwości zawarcia porozumienia na stałe.

 

Według anglojęzycznego dziennika chińskiego „Global Times”, fakt prowadzenia negocjacji potwierdził bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Gazeta, wydawana pod auspicjami Komunistycznej Partii Chin, cytuje również bp. Zhana Silu z Mindongu, wiceprzewodniczącego chińskiej konferencji episkopatu, który zapewnił, że istnieją powody do optymizmu co do wyniku rozmów, które mogą doprowadzić do zawarcia stałego porozumienia.

 

Dotychczasowe owoce porozumienia tymczasowego analizowali w rozmowie odbytej w lutym br. w Kolonii sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

 

Porozumienie z 2018 roku, którego treść pozostaje poufna, doprowadziło do uznania przez papieża siedmiu biskupów mianowanych przez władze chińskie bez zgody Stolicy Apostolskiej, do mianowania dwóch nowych biskupów za wspólną zgodą papieża i władz oraz do akceptacji przez władze pięciu biskupów mających nominację papieską, ale nieuznawanych dotychczas przez władze.

 

Cały episkopat Chin jest obecnie komunii z papieżem. Także ci biskupi, którzy należą do kontrolowanego przez władze w Pekinie – tzw. Kościoła Patriotycznego. Jednocześnie w Chinach nadal trwają prześladowania duchownych i wspólnot, które nie chcą się podporządkować władzom.

 

Warto przypomnieć, że zdecydowanym przeciwnikiem „pojednania” Watykanu z Pekinem jest kard. Jospeh Zen, emerytowany biskup Hongkongu. Podkreślał on w wywiadach, że sytuacja katolików w Chinach jest niezwykle trudna, a podpisanie porozumienia między Watykanem a Pekinem tylko zaostrzy prześladowania.

 

Kard. Zen jest nieodmiennie krytykiem wskazówek duszpasterskich dla chińskich duchownych wydanych w zeszłym roku, które jego zdaniem zachęcają do jedności „ze złym kościołem, kościołem schizmatyckim”, tzn. Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików Chińskich, którego rzeczywistymi władzami są komuniści, a nie Stolica Apostolska. Sądzi on, że Watykan powinien te wytyczne na nowo przemyśleć oraz ujawnić treść tajnego porozumienia z Chinami z roku 2018.

 

 

Źródło: KAI, ncregister.com, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2020-08-06 17:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli się nie zgodzą prześladowania będą jeszcze większe. niestety wielu katolików się ujawniło i jest problem. komunizm nigdy nie uzna żadnej władzy, nawet rodzicielskiej a co dopiero watykanu
1 miesiąc temu / regerg
 
Tak. Zbyt wyraźne są tendencje antychrzescijanskie w sensie globalnym i w tym samym sensie chęci budowania czegoś nowego żeby sceptycznie patrzeć na to że te umowy przyniosą coś pozytywnego.
1 miesiąc temu / rd
 
Papież w dalszym ciągu ignoruje kardynała Zena. Jeśli by go traktował poważnie to by kardynał Zen brał udział w rozmowach lub jego zdanie byłoby respektowane.
1 miesiąc temu / DNA
 
Niech Bóg błogosławi kard. Jospeha Zena i Kościół Chrystusowy w Chinach. Modlimy się za Was Bracia i Siostry.
1 miesiąc temu / Amen.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.